Щитовидна залоза та проблеми зайвої ваги
Щитовидна чи щитоподібна залоза (ЩЗ), яка працює неправильно, стає причиною безлічі проблем в організмі. Зазвичай у зону ризику потрапляють жінки, які страждають захворюваннями «щитовидки» вдесятеро частіше за чоловіків. Серед можливих симптомів – порушення менструального циклу, безпліддя, депресія, проблеми зі шкірою та волоссям, а також зайва вага, про яку ми й поговоримо в цій статті.
Як нещодавно повідомляв портал TSN.ua, і ця інформація підтверджується авторитетними медичними виданнями – у багатьох випадках поява зайвих кілограмів, що не виходить «скинути» за допомогою спорту і дієт, може бути пов'язана з розладами функцій щитовидної залози.
Проблема, при якій відбувається не лише набір жирової тканини, але й розвиваються виражені набряки, що також призводять до набору зайвої ваги, називається гіпотиреозом. При цьому захворюванні знижується рівень гормонів ЩЗ, тобто вона «лінується працювати».
Як пов'язані гіпотиреоз і небажаний набір маси тіла?
При гіпотиреозі дуже сповільнюється метаболізм. Тому для підтримки основного обміну речовин людині з гіпотиреозом потрібно набагато менше калорій, ніж здоровій людині. Основним обміном називаються витрати енергії, необхідні для життєдіяльності організму.
Пояснимо на простому прикладі: якщо зазвичай людині для основного обміну потрібно було 1200 кілокалорій на добу, то з розвитком гіпотиреозу ця кількість може впасти, припустимо, до 800 кілокалорій. Виходить, що «зайві» 400 кілокалорій не будуть «конвертуватися» в енергію, а відкладуться у вигляді жиру та набряків. В результаті жировий прошарок нарастатиме набагато швидше при тих самих обсягах їжі, що вживалися раніше. Адже 400 кілокалорій – це майже 4,5 г жиру на добу, а за місяць такими темпами можна набрати мінімум 1,3 зайвих кг.
Між іншим, гіпотиреоз може заявляти про себе і зниженням апетиту – але зайва вага при цьому все одно буде наростати саме через неадекватне перетворення калорій на енергію.
ВАЖЛИВО! Серед інших симптомів гіпотиреозу зазвичай відзначаються загальна слабкість, млявість, швидка стомлюваність. Все це призводить до того, що людина з дефіцитом гормонів ЩЗ починає приділяти все менше часу фізичній активності, а це, в свою чергу, викликає ще більший набір ваги.
Які аналізи потрібно здати?
«Класичний» список лабораторних досліджень, необхідних для перевірки здоров'я щитовидної залози, включає аналізи на:
- ТТГ (тиреотропний гормон);
- FT4 (вільний тироксин);
- FT3 (вільний трийодтиронін).
Щоб оцінити можливі ризики «на майбутнє» та запобігти їх, рекомендується також здати аналізи на АТГ (антитіла до тиреоглобуліну) та АТ ТПО (антитіла до тиреопероксидази). Ці дослідження є особливо актуальними, якщо зайва вага зростає дуже швидко.
Для економії часу всі перераховані аналізи можна здати в будь-якій українській приватній лабораторії, наприклад у відділеннях всеукраїнської лабораторної мережі МедЛаб. Результати досліджень будуть готові максимально швидко, а їх точність буде найвищою – все це дозволить лікареві-ендокринологу в найкоротші терміни підібрати найефективніше лікування.
Яким чином нормалізуватиметься вага
З нормалізацією рівня гормонів щитоподібдної залози зайві кілограми підуть набагато швидше. Але для цього потрібні будуть і деякі додаткові зусилля, в першу чергу – скорочення кількості їжі (особливо тієї, де міститься багато вуглеводів). Спочатку це може бути важко зробити, адже метаболізм, уповільнений під час хвороби «щитовидки», прискориться. Через це організм почне вимагати більше їжі, оскільки вона буде швидше перетравлюватися.
Головне – перетерпіти перші кілька тижнів цього нового стану, намагаючись триматися в розумних межах за кількістю продуктів харчування. І вже зовсім скоро організм підлаштується під нові умови, а разом із зайвою вагою підуть і інші неприємні симптоми, пов'язані зі збоєм функції щитоподібної залози.
Дотримуйтеся правильного питного режиму, не нехтуйте помірними фізичними навантаженнями, спіть не менше 8 годин на добу – і тоді всі небажані кілограми, набрані через гіпотиреоз, покинуть ваше тіло протягом 2-3 місяців.
Коментарі - 0