Найстаріші дуби, полонини, бойківські церкви, палаци та Лавандова гора: в Ужгороді відбулася фінальна презентація проєкту «Пізнай Ужанську долину»
На Закарпатті завершився проєкт, який познайомив туристів з історичною, природною та культурною спадщиною Ужанської долини, котра розстелилася від Ужоцького перевалу до Ужгорода. Найкращі екскурсоводи Закарпаття розробили 11 маршрутів, вільно доступних у додатку izi.travel.
Проєкт «Промоція історико-культурної спадщини Ужанської долини через формування нових партнерств і створення спільних продуктів» був реалізований ГО «Щасливі діти» у співпраці з Асоціацією фахівців туристичного супроводу Закарпаття та за підтримки Українського культурного фонду.
Результати проєкту «Пізнай Ужанську долину» його ініціаторка Людмила Сюзева разом з командою презентувала в Ужгороді 8 вересня.
«Ми зробили це замість громад»
Одним зі складних моментів проєкту було те, що подекуди доводилося мати справу з місцевістю, де туристична галузь була абсолютно нерозвинена.
«За довгий час спілкування з окремими об’єктами підприємництва і культурними закладами ми відзначили для себе, що вони не готові співпрацювати активно з туристичними групами, – розказує Олександр Шершун, керівник Асоціації фахівців туристичного супроводу Закарпаття. – Ми провели розвідку і пояснили, що їм все-таки потрібно працювати. Це буде додаткова реклама для маршрутів і для локацій… Коли такі організації приходять у якийсь кабінет до голови сільради чи територіальної громади, перше питання: «Дайте гроші. У нас нема грошей». Навіть доводилося пояснювати, що нам нічого від них не треба, просто контакти, ключі від церкви або показати той чи інший об’єкт. Тут проєкт частково робив промоцію за самі громади. Громади не мали вкладати жодної копійки у туристичний бюджет. Маршрути вже є в мережі і по них можна їздити».
Для самих місцевих часто ставало сюрпризом, що у них є локації, які можна продати і на які будуть приїжджати туристи.
За словами Людмили Сюзевої, під час створення маршрутів були описані 124 локації Ужанської долини. 33 з них – заклади туристично орієнтованого бізнесу, такі як готельно-ресторанні комплекси та виробники крафтової продукції, 44 локації історико-культурної спадщини та 47 локацій природної спадщини.
Команда працювала над проєктом 10 місяців, і за цей час було створено 11 маршрутів для самостійних мандрівок Ужанською долиною. Це автомобільні, пішохідні та веломаршрути.
- «Від Сяну додому» (Аліса Смирна)
- «Одна долина – багато культур» (Павло Худіш)
- «Явірник: стежками легенд» (Владислав Товтин)
- «Містика гір та шепіт дерев’яних церков» (Юрій Яновський)
- «Родзинки Турянської долини» (Юрій Славік)
- «Шлях Лютянської вузькоколійки» (Аліса Смирна)
- «На південь від Ужа» (Владислав Товтин)
- «Криво по Рунуй» (Юрій Яновський, Юрій Черяник)
- «Грані кордонів» (Павло Худіш, Юрій Славік, Юрій Черяник)
- «Ужанський Прованс» (Олександр Шершун)
- «14 причин відвідати Перечин» (колектив авторів)
Для кожного маршруту записали аудіогіди українською та англійською мовами, які можна прослухати у міжнародному туристичному мобільному додатку izi.travel. Застосунок працює як навігатор, автоматично вмикаючись і розповідаючи про локації, до яких наближається користувач.
Олександр Шершун зазначив: екскурсоводи бояться, що аудіо- чи відеогіди витіснять з ринку людей. Однак він вважає, що цього не станеться: «Вони не можуть дати емоцій і не відповідають на дивні запитання». Навпаки, прослуховування аудіогідів часто стимулює людей брати живого екскурсовода, тому що вони хочуть більше пізнавати регіон.
Складаючи маршрути, вже знайомі подорожувальникам об’єкти намагалися компонувати з менш розкрученими, які потребують туристичної уваги. Наприклад, палац Плотені, який ще кілька років тому знаходився у не дуже хорошому становищі, але завдяки цьому проєкту ним заопікувалися.
Крім онлайн-гіда, розробили сувенірний набір листівок українською та англійською мовами – з наліпками, мистецьки ілюстрованими картами та QR-кодами, зісканувавши які, можна отримати докладнішу інформацію про маршрут.
Безмежне розмаїття
Всі маршрути розкривають скарби Ужанської долини, але кожен з них по-своєму унікальний, авторський та може зацікавити категорії туристів, які цікавляться окремою тематикою чи ведуть певний спосіб життя – приміром, шукають за духовною спадщиною або подорожують на велосипеді.
«Унікальні бойківські церкви можна знайти тільки на Закарпатті, на Березнянщині. Як правило, люди, які їздять по Закарпаттю, звертають на це дуже мало уваги, – стверджує Юрій Яновський, автор маршруту «Містика гір та шепіт дерев’яних церков», – але ця екскурсія дає змогу відкрити величезний пласт історії та культури. Ви можете приїхати до дуже гарної Костринської церкви (до речі, Ужоцьку і Костринську церкву найбільше любили малювати художники закарпатської школи живопису, адже це золотий перетин, досконалі будівлі), там є монастир, зайти, подивитися, послухати».
Аліса Смирна – одна з тих, хто почав туристичну промоцію Ужанської долини задовго до того, як нею зацікавилися інші. Крізь її велосадибу в Дубриничах проходить велосипедний маршрут «Від Сяну додому». Він починається біля витоків річки Сян, звідки легко спуститися на велосипеді в Ужанську долину. Інший її маршрут простежує шлях Лютянської вузькоколійки. Аліса, як ніхто, з душею описує неповторність свого регіону:
«Можна обіймати дуби, відпочивати в басейні Ужа на порогах, опинитися на стику трьох кордонів у Стужиці. Дубриничі ми відкрили по-новому як село дубів і митців, тому що там народились Кашшай і Янко Деревляний, там проживає відомий художник Тарас Данилич. Є каолінова гора, де робився порцелян для кайзера. На 6-му кілометрі Лютянської вузькоколійки продають гриби, а в Буківцьові і Чорноголові їх збирають. Є поляна Фурцевої, куди приїжджала міністерка культури, залишки залізничного мосту, які всі проїжджають і не знають, що там знімалося справжнє радянське кіно, де дубриничани грали головні ролі, а діти за цим спостерігали. Це живі, справжні історії, які я збирала селом».
Ужанську долину потрібно побачити, почути звуком поїздів і дзвонами різних конфесій, посмакувати тортом «Ужанська долина», відчути на запах Лавандовою горою і турянським часником, відчути на дотик корою тисячолітніх дубів. Ролик «Пізнай Ужанську долину» принаймні візуально відображає частину цієї краси.
Коментарі - 0