12 подій 2021 року, які стали для Закарпаття знаковими

30.12.2021 22:17 932 0
12 подій 2021 року, які стали для Закарпаття знаковими

Минає ще один рік. В ньому були радощі і біди, успіхи і труднощі, злети і падіння. Пропонуємо підбірку новин, якими запам’ятався для Закарпаття 2021 рік. 

Закарпаття і закарпатці не перестають нас дивувати. І, що б там не говорили, край розвивається, хоч і переживає багато проблем.

Січень

Народилася «зіркова» закарпатська чертвірня

Закарпаття вже втратило статус єдиної в Україні області з позитивним природним приростом населення. Однак якийсь приріст таки є. Уночі 5 січня 2021 року в Ужгородському пологовому будинку народилася четвірня – три хлопчики і одна дівчинка. Медики твердили, що не пам’ятають, аби за час діяльності пологового в ньому народжували з чотириплодовою вагітністю. Дітки з’явилися на світ з вaгою 1260, 1300, 1300 тa 1460 грaмів, зa допомогою кесаревого розтину. Немовлят назвали Іван, Євген, Олександр та Кароліна. Малюки, яким невдовзі виповниться рік, вже стали зірками Тік-Току, а їхні батьки звідусіль отримують найтепліші побажання. 

Лютий

Відбудували дві вежі Невицького замку

Ще у 2019 році дах башти Невицького замку, видатної пам’ятки Ужгородщини, обвалився від сильного вітру. Тільки у 2021-му дві башти напівзруйнованої середньовічної твердині відновили. До того реставрацію у Невицькому замку востаннє проводили у 1968-1970 роках. Цього року пам’ятку нарешті частково вивели з аварійного стану. Також для зручності відвідувачів біля замку облаштували лавки, велостоянку і табличку шрифтом Брайля. Реставрація замку коштує понад 9 млн гривень. Фінансували її за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського союзу.

Квітень 

Початок проекту з аеромедичної евакуації 

На Заході України 1 квітня стартував проект з аеромедичної евакуації, який охопив 7 облaстей: Львівську, Зaкaрпaтську, Волинську, Івaно-Фрaнківську, Рівненську, Чернівецьку тa Тернопільську. Закарпаття ж уперше використало цю службу значно пізніше. 17 грудня в Ужгороді народилося немовля з тяжкою вадою серця, яке потребувало термінової операції у Львові. Тоді закарпатські медики запросили аеромедичну евакуацію, і новонародженого доправили до Львова на гелікоптері. 

Червень

В Ужгородському аеропорту відновились польоти

Міжнародний аеропорт «Ужгород» не працював з 2016 року. Потім, 15 березня 2019 року, було здійснено рейс з Ужгорода нa Київ. Aле тоді польоти тривали  лише до трaвня, і згодом роботa aеропорту фaктично зупинилaся. Лише 2 червня 2021 року в Ужгороді здійснив посадку літак компанії «Windrose», і після довгої перерви рейси з обласного центру Закарпаття до Києва відновили. Вони тривали регулярно близько пів року. На зимовий період, щоправда, їх призупинили, однак аеропорт надалі працює – тут приймають чартерні рейси.

Липень

Відкрили аквапарк в Мукачеві

У розпал літа, 15 липня, в місті над Латорицею урочисто відкрили аквапарк «Карпатія». Він став одним з найбільших водно-рекреаційних комплексів регіону. Загальна територія комплексу становить 1,5 га. Ажіотаж, який викликала його поява, був колосальним – деякі з атракціонів, які там встановили, до того на Закарпатті можна було випробувати тільки у «Косині». У мукачівців та туристів з’явилася нова атракція для веселого відпочинку, і неабияка – з гірками, штучними хвилями і басейном-рікою. Навіть узимку гріють спогади про таке літо. 

В Ужгороді встановили рекорд заради життя

Рекорд України – найдовший замкнений живий ланцюг, створений людьми – встановили 25 липня в Ужгороді. Це була безпрецедентна благодійна акція задля порятунку хворого на СМА закарпатського хлопчика Павла Мотички. Ланцюг сформували  2437 людей. Він простягнувся від площі Театральної по набережній Незалежності, через міст Масарика і по Київській набережній до Пішохідного мосту. Всі кошти, які зібрали під час акції, передали батькам Павлика. У Мукачеві рекорд хотіли побити, але не змогли – зареєструвалися 1978 людей. Однак ці події показали, що благодійність може бути вірусною, і безліч закарпатців мають відкриті та добрі серця – за що їм не можна не подякувати.

Закарпатка підкорила найнебезпечнішу гору світу

Уродженка Мукачева Іринa Гaлaй 27 липня підкорила другу зa висотою гірську вершину Землі – К2, або Чогорі (8611 м). Через нaдзвичaйну склaдність сходження К2 тaкож нaзивaють Дикою горою, a в світі aльпіністів – горою-вбивцею. Рівень смертності при сходженні нa К2 стaновить рекордні 23%. Але закарпатці вдалося зійти на неї, навіть попри те що вона не професійна альпіністка. На найнебезпечнішій вершині Ірина розгорнула герб Мукачева.

Серпень

Підлітки з Воловеччини скоїли групове зґвалтування

Інцидент трапився 24 серпня, однак відомо про нього стало лише у середині вересня. Жертва, 14-річна жителька села Верхні Ворота, боялася розповісти про випадок навіть рідним. А малолітні ґвалтівники, які до того ще й знімали весь процес на відео, виклали його в соцмережу Інстаграм. Кривдники, три місцеві десятикласники, мешкали на одній вулиці з жертвою і навіть товаришували з дівчиною, над якою потім познущалися. Відео з наругою ширилося селом, проте всі мовчали. Втім, на ролик зреагували поліцейські, які потім і прийшли до бабусі потерпілої та розповіли їй про те, що сталося.

Жовтень

Звільнили голову Закарпатської облради

Очільником Закарпатської обласної ради Олексій Петров був, за основною версією, до 28 жовтня 2021 року. Того дня за дострокове припинення повноважень голови облради проголосували 35 депутатів. Сам Петров на цьому засіданні присутній не був. Наступного дня на вебсторінці обласної ради з’явився офіційний документ, який підтверджував, що повноваження Петрова припинені. Та близько 21:30 у адмінбудівлі вимкнули світло, а інформація з сайту зникла. Після затяжної політичної кризи на позачерговому пленарному засіданні Закарпатської обласної ради 15 листопада Олексій Петров сам оголосив, що йде з посади. Обласні обранці вдруге висловилися за те, щоб його зняти.

Листопад

Серія «замінувань» обласної ради

Практично цілий місяць після першого звільнення Петрова головний представницький орган Закарпаття не міг повноцінно провести сесію. 6 листопада, коли мало відбутися засідання позачергової сесії крайового парламенту, прийшло повідомлення, що сесійна зала замінована. Депутати зібралися в атріумі. 15 листопада обранців у залу пустили, але згодом попросили покинути приміщення, оскільки будівлю знову «замінували». Оголосили перерву до 17 листопада, але того дня «мінувальники» спрацювали вже втретє. Депутати, які прийшли на засідання, були змушені проводити його у залі ректорату УжНУ. Врешті виконувач обов'язків голови Закарпатської обласної ради попросив правоохоронців запобігти зриву наступного засідання. І справді, на ньому нічого не вибухнуло.

Наймолодша закарпатка стала матір'ю

У жовтні стало відомо про вагітність 11-річної жительки села Гать Берегівського району, дівчинки-ромки на ім’я Біана, або Б’янка. А 18 листопада вона народила сина вагою 2,5 кг і зростом 49 см. Пологи приймали шляхом кесаревого розтину, оскільки таз дівчинки був ще недорозвинений. На пам’яті медиків таких ранніх пологів на Закарпатті ще не бувало. Б’янка завагітніла від 46-річного співмешканця своєї матері, з яким та проживала в Херсоні. Чоловік під домашнім арештом і може отримати до 15 років в’язниці. При цьому сама Б’янка переконувала журналістів, що він її не ґвалтував.

Грудень

На Закарпатті провели надскладну операцію

Цьогоріч на Закарпатті вперше провели унікальну операцію на серці – одночасну заміну ділянок висхідної, дуги та нисхідної грудної аорти. У пацієнтки, 32-річної закарпатки Світлани, був розрив в дузі аорти. Розшарування аорти виявили на черговому медогляді під час комп’ютерної томографії. Щоб врятувати жінці життя, до Ужгорода приїхала команда столичних фахівців, які працювали разом з колегами із Закарпатського обласного клінічному центрі кардіології та кардіохірургії. Операція тривала понад 12 годин. Загалом в Україні подібних втручань виконали тільки 12, і всі, крім останнього – в інституті імені Амосова. Операція на дузі аорти вважається однією з найважчих у кардіохірургії.

Дещо з того, що відбувається, змушує пишатися нашим краєм. Через інше, навпаки, проймає сором і відраза, що таке може коїтись. Але це означає, що є над чим працювати. Суспільству, компетентним органам, врешті-решт, кожному з нас на своєму місці. І тоді сформується абсолютно інший порядок денний.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!