Закарпаття готове до повстання, - ЗМІ
27.04.2019 14:51
282
0
А Зеленському від Порошенка крім проблемних регіонів дістанеться у спадок серйозний дипломатичний скандал з сусідніми Угорщиною та Румунією, які в помсту блокуватимуть всі міжнародні ініціативи України.
Якщо новий президент не спробує зупинити дію суперечливого закону, на "далекому заході" країни можуть спалахнути "гарячі" точки. А оскільки позиція Зе по «мовному» питанню поки не чітка, напруженість в цих регіонах наростає.
Українські ЗМІ аналізують, які ж настрої панують серед політичної еліти та простих людей.
Зокрема, видання "Страна" дізнавалося, що думають про новий закон на Закарпатті та Буковині.
"Чи не наблизилися до ЄС, а відійшли від нього"
Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто різко відреагував на скандальне рішення Ради щодо «мовного» закону, звинуватив Порошенка в антиугорської політиці, але висловив надію, що Зеленський посприяє скасування закону.
"Українські виборці переважною більшістю обрали іншого президента, Володимира Зеленського, і покінчили з ерою Порошенка", - цитує Сийярто Hirado.
Не менш жорстко висловилися в Румунії.
Член Палати депутатів, екс-міністр культури Румунії Келемен Хунор, якому на рік заборонили в'їзд в Україну, заявив, що наша країна з прийняттям закону про мову "не наблизилася до вступу в ЄС, а навіть відійшла від нього". Хунор порахував рішення українського парламенту маргінальними і екстремістськими.
"Сиярто передбачувано прокоментував новий закон, ми не отримаємо підтримки від Венеціанської комісії, тому що якби хотіли, щоб така підтримка була, звернулися б до неї для рекомендацій до розгляду в парламенті (ми взяли на себе зобов'язання виконати рекомендації щодо мовних статей Закону України" Про освіту " , вони дали їх, ми не виконали). Румунія також, з огляду на сьогоднішній транзит влади, не буде в захваті від закону, ніхто не дурні і все розуміють, що цей закон є політизованим, він є скоріше відповіддю депутатів Порошенко на голосування народу в другому турі виборів ", - сказала" Страні "Ірина Верещук, президент Центру Балто-Чорноморських досліджень.
Можуть вимагати автономію
Угорці та румуни очікувано обурилися прийняттю закону, який обмежить їх право на рідну мову. У Закарпатті, як відомо, в деяких районах угорський - другий офіційний, як і румунський в частині Чернівецької області.
Саме через невдоволення націоналістичної політикою Порошенка і, зокрема, щодо мовного питання місцеві не пітримали його на виборах. Незважаючи на спроби домовитися перед виборами з місцевими громадами, на Закарпатті ще чинний президент набрав мізерно мало, майже як на сході - всього 16%, а Зеленський - 80%. У Чернівецькій області Порошенка підтримав 21% виборців, Зеленського - більше 75%.
Це, в тому числі, результат утиску прав угорської та румунської громад. Люди хочуть, щоб їхні діти навчалися рідною мовою, до тотальної українізації вони не готові. І якщо Зеленський продовжить в тому ж дусі або сховає голову в пісок, то регіон повстане . Може дійти і до вимог автономії. Коли про закон тільки заговорили, в кінці 2017 року Будапешті зародився рух "Самовизначення для Закарпаття", яке може спалахнути з новою силою , - сказав" Страні"закарпатський активіст Іван Золтан.Про те, що закарпатці не підтримають ні Порошенко, ні Тимошенко через націоналістичної риторики попереджав перед виборами і очільник КМКС, народний депутат Ласло Брензович. Серед закарпатців вже давно ходять розмови про самовизначення області, де проживає більше 150 тисяч етнічних угорців - це десята частина півторамільйонного населення. У регіоні - близько ста шкіл з угорською мовою навчання, і тотальна українізація всерйоз обурила місцевих угорців і влада сусідньої країни. "Чергова сепаратистська точка" Експерти прогнозують, що якщо нова влада не спробує скасувати «мовний» закон, вогнище напруженості на Закарпатті може посилити сепаратистські настрої. "Схоже, процес зі створення чергової сепаратистської точки дійсно запущений, - вважає блогер Андрій Шокотко. - Ти забороняєш навчатися в школах рідною мовою 160 000 угорців, 150 000 з яких живуть компактно вздовж кордону, вважають угорську мову рідною і часто не знають ніякого іншого , а Угорщина раптом раптово починає говорити про самовизначення Закарпаття. Все як по нотах, як на Донбасі. Тупий безглуздий розпал з мовного питання ". Один зі сценаріїв - проведення референдуму про незалежність Закарпаття за типом каталонського під негласною егідою Угорщини, яка років роздає тут свої паспорти.
Звичайно, легально провести референдум не вийде, Євросоюз от не визнав каталонського референдуму. Тим більше не підтримає Угорщину в разі протекції схожого референдуму, та ще й в сусідній країні, що не члені ЄС. З іншого боку у Будапешта з Брюсселем зараз напружені відносини (це і суперечки через наплив мігрантів, і спроба закрити університет західного донора грантів Сороса, і закриття опозиційної газети). А з Москвою у прем'єра Віктора Орбана, навпаки, взаєморозуміння. Питання в тому, наскільки далеко підуть угорська влада в своєму бажанні підтримати етнічних угорців і повернути колишні території, які належали країні до Першої світової війни (такі ідеї витають в націоналістичному середовищі). А недавно сам Орбан висловився на підтримку національної автономії угорців, які проживають за межами країни , - сказав" Страні" угорський журналіст Балаш Сабо."Напаскудив і втік" Закарпатські угорці в мережі відкрито обурюються з приводу прийняття закону.
Проблеми на Донбасі в 2014 почалися теж з" мовного закону ", ініційованого партією" Свобода ". Тепер теж розігрують цю карту. Які, до біса, мовні закони, якщо країна падає в економічну прірву? Ні більше проблем?, - підтримує його користувач під ніком Мукачівець.Є й інша думка, мовляв, Рада все зробила правильно, а тим, хто не знає мови, потрібно її вчити.
Живемо в державі - Україна, і мова державна - українська. Ніхто нікому не забороняє розмовляти своєю мовою. Або ви хочете, щоб українці вчили мови нацменшин, а нацменшин не треба знати державну мову?, - парирує закарпатка Галина. Згідно з документом, єдиною державною мовою в Україні є українська. Геніально! А депутати не читали Конституцію, в якій це записано? 2000" поправок "і кінцевого варіанту закону немає в доступі. Про що розмова? Про те, хто якою мовою повинен розмовляти ? Що, до сих пір не було української мови? Або тепер немає? Треба далі розколювати і розвалювати країну за мовною, релігійною та історичних питань? , - не погоджується користувач Михайло.В цілому закарпатці незадоволені і тим, що Україна, за їхніми словами, мало робить для розвитку краю. На відміну від Угорщини, яка виділяє гроші на інфраструктуру, школи і лікарні. Але влада, яка бачить в угорських фінансах грунт для сепаратизму, почала гоніння на тих, хто отримує гранти з Будапешта. Що ще більше налаштувало угорську громаду Закарпаття проти Києва. Джерело: Страна.ua Нагадаємо, Цифра дня: 19 одиниць нелегальної зброї за добу здали закарпатці Читайте також:Неприйнятним назвав «мовний» закон глава МЗС Угорщини Петер Сійярто, всі надії – на нового президента
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0