Яке сьогодні свято — 14 серпня: Перший медовий Спас або Маковія

14.08.2021 11:50 576 0
Яке сьогодні свято — 14 серпня: Перший медовий Спас або Маковія

14 серпня християни вшановують пам'ять семи мучеників Маккавеїв та відзначають походження чесних древ Животворчого Хреста.

Сьогодні 14 серпня відзначаємо такі події:

  • Перший медовий Спас або Маковія
  • Початок великого Успенського посту.

Яке сьогодні релігійне свято

14 серпня відзначається свято Маковея, яке ще має назву медово-маковий Спас. З цього дня починається великий Успенський піст, або, так звана, «Спасівка». Дні посту триватимуть з 14 серпня до 28 серпня — свята Успіння Пресвятої Богородиці. 

Свято Маковія має ще одну назву «День семи мучеників Маковіїв, їхньої матері Соломонії та їхнього учителя Єлеазара». Ці святі в 166 році до н. е. загинули мученицькою смертю за свою відданість Ісусу Христу. 

Свято першого Спасу знаменує винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього. За легендою, мешканці Константинополя помирали від страшної хвороби. Врятувала їх частка дерев’яного хреста з храму Святої Софії, на якому розіп’яли Ісуса Христа. Нею освятили всі водойми у місті, після цього епідемія спала. Саме тому на свято першого Спаса заведено освячувати воду. 

Свято Маковія: стародавні повір'я у цей день

В день першого Спасу віряни відвідують богослужіння та освячують в церкві воду, мед та мак нового врожаю. Також, за стародавніми традиціями, на Маковея роблять обереги «маковійчики» — запашні букети з різних трав з додаванням великих достиглих голівок маку. Раніше люди вважали, що якщо не освятити квіти на Маковія, то на наступний рік господарство не буде квітнути. 

«Маковійчиків» робили з квітів та трав (васильків, айстр, чорнобривців, м'яти, полину, любистку та колосків пшениці). В давнину святили також городину, обв'язану червоною стрічкою. Після освяти з нею обходили всю хату та город. Люди вірили, що в результаті, на наступний рік вони отримають гарний врожай.

Після освячення в церкві оберіг з трав клали за іконами, щоб він оберігав власників будинку від хвороб та всього лихого. Освяченим маком на свято першого Спасу посипали біля порогу, щоб захистити домівку від злих духів.

На Маковея господині готували різні страви з маком. Традиційною випічкою на свято першого Спасу вважаються «шулики» — макові коржі, що подаються з медом. 

Що не можна й що можна робити 14 серпня

►На Маковія не можна сваритися та бажати іншим зла, бо воно може повернутися. Також не можна займатися хатніми справами (шити, прибирати, прати), працювати в полі та виконувати важку роботу по хазяйству. 

►Не можна влаштовувати гучні вечірки та шуміти, особливо біля вуликів з пасікою.

►Можна збирати мед та мак нового урожаю, заготовляти цілющі трави.

►Можна готувати обрядові страви з медом та маком. 

Народні прикмети на Маковія

На свято першого Спасу існує багато прикмет:

  • З першою ложкою освяченого меду варто загадати найзаповітніше бажання
  • Перший Спас — діставай рукавички про запас
  • На Маковія починається осінь, а літо відступає
  • Свято Спасу освячує всю воду в колодязі
  • Після свята Спасу вже не можна купатись у водоймі
  • На свято Спасу не можна вбивати комах
  • Муха сіла на руку — на удачу

День ангела 14 серпня відзначають: Олександра, Дмитро, Софія, Антоніна, Тимофій.

ДЖЕРЕЛО

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!