Втрачені цінності: дерев’яний храм в селі Обава (ФОТО)

03.12.2018 19:18 468 0
Втрачені цінності: дерев’яний храм в селі Обава (ФОТО)
Неповторна сакральна архітектура українських Карпат знайшла своє відтворення і в селах Закарпаття. Здебільшого у бойківському стилі, збудовані без єдиного цвяха, з витонченою іконописною культурою, храми мали б бути духовними джерелами, цінністю, що дбайливо оберігають з покоління в покоління. Проте не всі дерев’яні церкви збереглися на Закарпатті. Край втратив багато пам’яток сакральної архітектури в період Чехо-Словаччини. Ось, приміром, дерев’яна церква, що знаходилася в селі Обава Мукачівського району. Про цей храм, який вивезли до чеського міста Нова Пака, згадує закарпатський мистецтвознавець, художник та дослідник дерев’яних храмів Михайло Сирохман у своїй праці  «Церкви України: Закарпаття». Світлини як самого храму так і автентичної дерев’яної дзвіниці зустрічаємо у доробку знаного чеського фотографа Флоріана Заплєтала. Ось, що пише Михайло Сирохман:
Церква Успіння була збудована триверхою, в бойківському стилі приблизно на початку XVIII ст. Спорудили її з дуба в селі із загадковою назвою Смеречанське (можливо, Смерекова?). З часом село збудувало більшу церкву, а стару в 1788 р. перенесли до Обави. Тоді над бабинцем звели високу барокову вежу і церква набула лемківської форми, а поряд збудували шестигранну дерев’яну дзвіницю. У 1930 р. в Обаві споруджено муровану церкву, а дерев’яну того ж року купив чеський підприємець Отто Кречмер. Церкву розібрали і 1931 р. перевезли до Чехії, в містечко Нова Пака, де її встановив у парку, поблизу вілли Кречмера місцевий майстер Їрасек
Пам’ятка чудово збереглася. Довжина церкви становить 14,1 м (вівтар – 4 м), ширина – 8,2 м, висота вежі – 16 м. Новенький ґонт вкрито консервуючим розчином. Повністю збережено інтер’єр, іконостас, дерев’яні свічники, розкішну різьблену і мальовану ладу, вишиті рушники. По периметру нави, на верхньому вінці зрубу йде різьблений трикутниками фриз. Колишня дзвіниця перетворена на альтанку. Завідує будинком та доглядає за церквою пан Йозеф Коут. А Флораін Заплєтал увіковічнив пам’ятку сакральної архітектури на своїх світлинах, то ж сучасне покоління закарпатців має хоча б змогу подивитися, як виглядає втрачена цінність. Нагадаємо, Завтра закарпатці святкують велике свято –  введення у храм Пресвятої Богородиці Читайте також: Духовенство Закарпаття про корінь сімейних криз (ВІДЕО)  

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!