Усе про 25 грудня: католицьке Різдво, православні свята, прикмети та заборони дня

25.12.2021 08:29 1545 0
Усе про 25 грудня: католицьке Різдво, православні свята, прикмети та заборони дня

Католицьке Різдво Христове відзначається щорічно 25 грудня. Згідно із законодавством України, 24 грудня - робочий день, але скорочений, 25 грудня - субота, 27 грудня (понеділок) - вихідний день.

 

Різдво католицьке і православне - в чому різниця?

В першу чергу, потрібно розуміти, що дата двох свят не збігається - православний відзначають народження Христа 6-7 січня, а католики - 24-25 грудня. Все тому, що літочислення у віруючих західного і східного обряду різне. 

Є різниця і в сприйнятті - для католиків Різдво - найважливіше свято в році, а для православних - Великдень. Піст, який передує святу, у православних суворіше, ніж у католиків. Проте, і ті, і інші віруючі дотримуються правил Адвенту - місяця, коли потрібно підготувати до торжества і душу, і тіло.

Як святкують католицьке Різдво - історія і традиції

Згідно з традицією, 24 грудня, коли на небі зійде перша зірка, вся сім'я збирається за святковим столом. Страви дозволяються тільки пісні - риба, фрукти, горіхи, каші і тд. Всього їх повинно бути 12 - за кількістю апостолів. Перед тим, як вживати їжу, кожен член сім'ї повинен прочитати уривок з Євангеліє і помолитися Господу.

Наприкінці всі учасники дійства ламають різдвяний хліб, передають один одному і загадують бажання - за аналогією з Христом, який ділився їжею з учнями. 25 грудня вже можна подавати на стіл індичку і м'ясо - Різдвяний піст католики перестають виконувати за день до свята.

Католицьке Різдво в Україні - що не можна робити

Крім традицій, існують і заборони, які не можна порушувати, щоб не гнівити Господа. Правила діють однаково для всіх, навіть якщо ви не сповідуєте католицизм. Отже, 24-25 грудня заборонено:

  • носити старий одяг;
  • прибирати в будинку і займатися рукоділлям;
  • сваритися, ображатися і пліткувати;
  • важко працювати фізично;
  • відмовляти в допомозі і милостині.

Також після святкування заборонено прибирати зі столу їжу до самого ранку - вважається, що ті, хто ігнорує заборону, накликають на себе злидні.

Католицьке Різдво 2021 - що дарувати на свято

І православні, і католики підтримують традицію і вітають своїх рідних, приносячи їм в дар потрібні речі. Це може бути милий сувенір (наприклад, фігурка у вигляді Христа або зірки), красива листівка або підвіска у вигляді ангела. Якщо ж ви хочете купити більш серйозний подарунок, варіанти можуть бути наступними:

  • теплі шкарпетки;
  • в'язаний шарф, шапка або рукавиці;
  • плед;
  • насолода;
  • декоративні свічки;
  • різдвяний вінок, зроблений своїми руками.

В цілому, підійде будь-яка "зимова" атрибутика, адже саме з 25 грудня починається низка новорічних свят, і знайти подарунок, який не тільки сподобається вашій рідній людині, але і буде корисний, не складе труднощів.

Яке православне свято 25 грудня відзначають християни

Спиридон жив на Кіпрі, походив з поселян. Не мав книжкової освіти, але володів живим розумом і вів благочестивий спосіб життя. Був одружений, ростив дітей. Наслідував старозавітним патріархам. Після того, як дружина його померла, Спиридона обрали єпископом, а Господь нагородив його даром чудотворення і прозорливості.

За своє своє життя Спиридон зробив багато чудес, проповідував християнство, переконував єретиків і хрестив їх. На честь пам'яті святого сьогодні відзначається народне свято 25 грудня - Спиридонов день.

Православне свято 25 грудня - день пам'яті преподобного Ферапонта

Ферапонт почав свої подвиги в Москві, а потім, прийшовши в Кострому, прийняв чернечий постриг. Кілька разів уві сні і наяву являвся святим Пафнутію і Адріану, які бажали переселитися з монастиря і шукали усамітнення.

На березі Монзи Андріан влаштував обитель, а Ферапонт туди переселився. Багато читав книг, постійно молився, переписував душевнокорисні писання. Багато чудес зробив за життя і після смерті, помер в 1597 році.

  • сонце яскраво світить - Новий рік буде ясним і морозним;
  • похмура погода і дерева покриті інеєм - на Новий рік буде тепло;
  • горобці збирають пух у гнізда - вдарять морози;
  • ранок похмурий - весна настане рано.

Що сьогодні не можна робити

25 грудня категорично заборонено прибирати в будинку - не можна виносити сміття з хати як в прямому, так і в переносному сенсі. Також не рекомендується носити чорний одяг. Жінки в цей день не вишивають, не в'яжуть і взагалі не займаються рукоділлям. Наші предки сьогодні не ходили на полювання - боялися, що мисливець замерзне в лісі.

Що можна робити 25 грудня

Спиридонов день в народі називався "Сонцеворот", тому що з 25 грудня ночі стають коротшими, а дні - довшими. Саме тому слов'яни проводили спеціальний обряд - господар будинку встромляв сокиру в поріг, щоб захистити свою сім'ю від нечистої сили. Курей люди годували тільки з правого рукава, тоді птахи давали більше яєць.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!