Український правопис: 14 нових правил, які варто запам’ятати
26.05.2019 09:50
1929
0
Нові правила, над якими спеціальна комісія працювала майже п’ять років, схожі на Харківський правопис 1928 року. Згодом совєти його скасували: у 1930-х роках почалася хвиля тотального зросійщення, і в 33-му оголосили цей правопис «націоналістичним», таким, що «ставив бар'єр між українською та російською мовою і гальмував вивчення грамоти широкими трудящими масами», - пише glavcom. Автори найсвіжішого варіанту стверджують, що він «розроблений на фундаменті української правописної традиції з урахуванням новітніх мовних явищ» та зможе захистити українську мову від русифікації.
Повний текст редакції Українського правопису можна прочитати тут.
Думки щодо доцільності нових мовних правил розділилися. Головний науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН Наталія Богданець-Білоскаленко впевнена, що це позитивні зміни. «На початку здається, що буде плутанина... Але, якщо подивитися історично, то у (19)28 році була прийнята «скрипниківка» (за іменем народного комісара Миколи Скрипника, який затвердив цей правопис). Він об'єднав усіх українців у світі. Однаково писали у газеті «Канадійський фармер», діаспора у Чехії, однаково писали у Львові, Харкові, на Запоріжжі. А вже з часом сталінський тоталітарний режим знівелював і наблизив українську мову до російської. Тому ми повертаємо свій автентичний правопис», – стверджує Богданець-Білоскаленко.
Інші фахівці налаштовані критично. «Цей правопис суперечить сам собі. У ньому може бути правило, згідно з яким ми пишемо категорію слів певним чином, а до нього — десять винятків… У кількох моментах правопис усе спростив. Але на кожне правило, яке вирішило певну проблему, з’явилося ще тупіше правило, яке створює нову або взагалі уневажнює попередні правила», – стверджує філолог, письменник і перекладач Остап Українець.
На думку мовознавця, екс-нардепа від партії «Свобода» Ірини Фаріон, це такий самий гібридний правопис, як і гібридний нещодавно ухвалений закон про українську мову. «Та яка то нова редакція? Совки зібралися, замутили той самий радянський правопис і видали це за нову редакцію… Цей правопис – абсолютна безпорадність сучасної так званої мовознавчої еліти, яка і досі перебуває у сталінсько-постишевській облуді», – обурюється націоналістка.
Доктор філологічних наук Олександр Пономарів нарікає, що члени комісії не погодилися на відмінювання слів кіно, метро і депо. Тож, як і раніше, відмінювати можна лише ситро і пальто.
За великим рахунком зовсім кардинальних змін, що потребують перенавчання, у цьому правописі немає. Однак плутанина таки може виникнути, адже збільшилася кількість варіантів написання одних і тих же слів. На провадження нових правил дається 3-5 років. Час потрібен і для того, аби оновити Microsoft Office, адже, наприклад, наявні версії програми Word нові варіанти слів сприймають як граматично неправильні.
Поки ж у соцмережах обголюють окремі новації: і критикують, і схвалюють. Ознайомлюйтесь і запам’ятовуйте.
1. Фемінітиви
Утворення жіночих форм іменників, які раніше існували в чоловічому роді, тепер правило, а не просто забаганки феміністок. Нові слова утворюють за допомогою суфіксів -к, -иц(я), -ин(я) та -ес.
БУЛО : Автор, директор, міністр, майстер, філолог, член, пілот
СТАЛО: Авторка, директорка, міністерка, майстриня, філологиня, членкиня, пілотеса
2. Вживання літери «и» на початку слова
Це, власне, компроміс із правописом 1928 року, який передбачав вживання літери «и» на початку слів. У проекті нового правопису надається перевага літері «і», однак перед приголосними «н» та «р» можливі два варіанти написання.
БУЛО: Індик, ірій, ірод
СТАЛО: Индик та індик, ирій та ірій, ирод та ірод
У художніх текстах допускатиметься заміна і на и в кінці слів під час відмінювання. Більше не помилка, казати як століття тому «нема совісти» або «забагато мужности».И вживатимуть на початку деяких вигуків і часток: ич який хитрий, слова икати , икання та похідних від цих слів.
БУЛО: Безкрайності, меншості, свіжості, радості
СТАЛО: Безкрайности (безкрайності), меншости (меншості), свіжости (свіжості), радости (радості)
3. «Т» замість «ф»
Пропонується кілька варіантів написання слів грецького походження, де зазвичай звук [th] передають літерою «ф». Тепер можна використовувати букву «т» замість «ф».
БУЛО : Кафедра, міфологія, ефір, Афіни, анафема
СТАЛО: Катедра і кафедра, мітологія і міфологія, етер і ефір, Атени і Афіни, анатема і анафема
4. Більше «ґ» у словах
Новий правопис пропонує розширити застосування «ґ» в іноземних власних назвах і деяких іменах. Передавати звук [g] тепер можна двома способами: як через «г», так і завляки «ґ».
БУЛО: Гуллівер, Гете, Гонгадзе, Гарсія
СТАЛО: Ґуллівер і Гуллівер, Ґете і Гете, Ґонґадзе і Гонгадзе, Ґарсія і Гарсія
5. Йотування повертається
Звук [j] у сполученні з голосними буде передаватись тільки буквами «є», «ї», «ю», «я».
БУЛО: Проект, проекція, фойє
СТАЛО: Проєкт, проєкція, фоє
6. Зроби павзу
У словах, запозиченнях із давньогрецької мови, буквосполучення «au» тепер можна передавати не тільки через «ау», а і як «ав».
БУЛО: Павза і пауза, фавна і фауна, авдиторія і аудиторія, авдієнція і аудієнція, лавреат і лауреат
СТАЛО: Пауза, фауна, аудиторія, аудієнція, лауреат
7. Ніяких апострофів і тире для «пів»
Числівник «пів» зі значенням «половина» з іменником у формі родового відмінка однини пишеться тільки окремо.
БУЛО: Півогірка, півгодини, пів’яблука, пів-України
СТАЛО: Пів огірка, пів години, пів яблука, пів України
Разом з «пів» писатимуться лише ті слова у називному відмінку, що виражають єдине поняття: «півострів», «півзахист», «півкуля» або «півоберт».
8. Менше дефісів
Новий правопис пропонує слова з першими іноземними частками писати разом. Зараз частина з них пишеться разом, а частина через дефіс.
БУЛО: Поп-музика, веб-сторінка, прес-конференція, екс-президент
СТАЛО: Попмузика, вебсторінка, пресконференція, експрезидент
9. «Архи-» та «архі-»
У назвах церковних звань, титулів та чинів паралельно вживаються префікси архи- та архі-.
БУЛО: Архімандрит, архієрей, архістратиг
СТАЛО: Архимандрит і архімандрит, архиєрей і архієрей, архистратиг і архістратиг
10. Більше великих літер
У назвах деяких свят з великої букви пишеться не тільки перше слово. І тепер це не можливий варіант написання, а чітке правило.
БУЛО: День незалежності України, День соборності України
СТАЛО: День Незалежності України, День Соборності України
11. Ніякої «Вкраїни»
У поезії, крім звичайної форми Україна, досить часто вживали Вкраїна: Як сонях той до сонця, до Вкраїни свій погляд я з любов’ю повертав (Ф. Малицький).
Тепер правильна форма лише одна і це: Україна.
12. Більше демократії
Як і раніше, з великої букви пишуться офіційні назви найвищих державних посад України, міжнародних посад: Президент України, Генеральний прокурор України.
Але в неофіційних текстах ці назви пишуться з малої букви: вибори президента; генеральний прокурор України; приїзд королеви.
13. Заберіть від мене свої «лапки»
Складені назви інформаційних агентств тепер варто писати без лапок.
БУЛО: Інформаційне агентство «Главком», агентство «Франс Пресс»
СТАЛО: Інформаційне агентство Главком, агентство Франс Пресс
Щодо назв сайтів, якщо поруч із назвою є родове слово – тоді лапки використовуються і назва пишеться з великої літери: сайт «Вікіпедія», соціальна мережа «Фейсбук». Якщо ж родового слова немає – назва пишеться з маленької літери і без лапок: гугл, твітер. Як це мало писатися раніше – невідомо, адже попередній правопис був затверджений ще в 1992 році, коли таких проблем просто не існувало.
14. Правильне вживання «й», «і», «та»
Милозвучність української мови досягається за допомогою правильного вживання «й», «і», чи «та», зокрема і як сполучників. Коли слово закінчується на голосний, а наступне починається на голосний/приголосний, варто вживати «й»: Олена й Андрій; на траві й квітах роса, висока ймовірність, вона йде.
Водночас для зіставлення понять використовується «і»: дні і ночі, батьки і діти, правда і кривда, просте і складне речення.
Після букв й, я, ю, є, ї вживаємо єднальні сполучники «і» або «та»: зелений гай і широка долина / зелений гай та широка долина, теорія і практика перекладу / теорія та практика перекладу.
Нагадаємо, “З Днем народження, Мукачево!”: містяни креативно вітають рідне місто (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте також: Закарпаття неймовірне: долина “льодовикової” квітки (ВІДЕО)
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0