У Мукачівському замку відгуляли «Весілля Ілони Зріні та Імре Текелі» (ФОТО)

19.06.2021 21:27 1911 0
У Мукачівському замку відгуляли «Весілля Ілони Зріні та Імре Текелі» (ФОТО)

339 років тому, 15 червня 1682 року, у Мукачівському замку побралися 39-річна княгиня Ілона Зріні та 25-річний ватажок куруців Імре Текелі. Цей союз, замішаний на коханні і політиці, породив повстання.

На сьогоднішньому театральному дійстві побував й кореспондент Першого.com.ua. Історичні джерела оповідають, що за 8 днів, поки гуляли весілля, гості з’їли 80 овець, 10 биків, 36 телят, 20 свиней, 10 косуль, 6 диких кабанів, 4 оленів, 2 лані, 50 центнерів меду і цукру та 8 центнерів риби. А випили –150 бочок білого вина, 130 бочок червоного вина, 40 бочок пива і 25 малих діжок польської горілки. З трохи менш щедрими частуваннями, але у піднесеній атмосфері в Паланку 19 червня вже вп’яте відбулася реконструкція знаменного весілля. Після того, як володарка замку вийшла назустріч своєму нареченому, яскрава весільна процесія рушила до верхнього двору, де Ілона Зріні та Імре Текелі обмінялись клятвами. Весіллю спробував завадити «привид» Софії Баторі, свекрухи Ілони Зріні, котра за життя мала деспотичну вдачу та навіть після смерті сина тримала невістку в шорах – доки й сама не дійшла до краю свого земного шляху. 

Згодом на глядачів очікував іще один сюрприз, цього разу приємний та романтичний: молодий хлопець з букетом троянд та каблучкою, ставши на коліна, освідчився своїй дівчині. Вона відповіла згодою – тож бути ще одному весіллю. 

Серед почесних гостей Ілону Зріні та Імре Текелі першими привітали Йосип і Тетяна Бартош, орендарі та відроджувачі Чинадіївського замку, у якому, властиво, більше як три століття тому познайомилася знаменита пара. Пан Йосип упевнений: історична реконструкція у нашому краї має розвиватися. 

«Цей рух накінець почався, і ми дуже раді, адже завтрашній день має на чомусь стояти, і якщо він буде стояти просто на повітрі і на словах, він скоро закінчиться, у нього не буде майбуття. Якщо його будувати на минувшині, на тому, що нам батьки залишили, тоді він буде твердий і надійний, і для наших дітей, для наших наступників буде чим пишатися. Тоді ми виконали свою функцію». У старовинному образі йому комфортно: «Ми в цьому живемо вже 21 рік. Інакше життя собі не уявляємо. Можливо, зі сторони виглядає трохи дивно, але повірте, що це не так. Якщо тут (показує на свій каптан) немає нашивки «Nike» або «Adidas», можливо, нам пощастило». Катерина Дунай, актриса Мукачівського драматичного театру, яка виконує роль Ілони Зріні, розказує: вперше перевтілюватися у цей образ було важко. Зріні була жінкою дуже освіченою, особливо у військовій справі. Але вже вп’яте втілюючи роль владної княгині, акторка з нею майже зжилася: «Тепер здається, що я на неї чимось схожа». 

Невдовзі після «вінчання» у нижньому дворі замку розпочався лицарський турнір. Діти теж мали змогу випробувати свої лицарські якості, взявши штурмом солом’яну «фортецю», яку захищали (втім, не дуже агресивно) справжні латники. Для відвідувачів працювали гастрономічні локації зі стравами середньовічної кухні, лучний тир та історичне містечко. 

Мукачівський драматичний театр показав постановку «Балада про дівчину Агнешку та двох лицарів-суперників». Це історія дівчини, яку хочуть видати за нелюба, проте вона обирає справжнє кохання і до останнього відстоює свій вибір. Не лише два лицарі змагаються за право назвати її своєю – захищаючись, Агнешка сама бере до рук меча. Адже вона – донька воїна, яка змалку вчилася битися. Цією рисою характеру героїня дуже нагадує Ілону Зріні. 

Весілля Ілони Зріні та Імре Текелі у Паланку відтворюють з 2017 року.  Вперше історичну реконструкцію приурочили до 335-річчя події. Реалізація виявилась настільки вдалою, що дійство стало щорічним. Тим паче, що є про кого згадувати. Одруження Зріні і Текелі стало головною новиною не тільки Мукачева – його відлуння докотилося аж до Відня. Ілона Зріні була дочкою хорватського шляхтича Петара Зринського, страченого за участь у змові проти Габсбургів. Імре Текелі оголосив цій австрійській династії війну та, зібравши армію куруців (втікачів від релігійного і політичного переслідування, переважно угорців за національністю), до 1681 року захопив 13 північно-західних комітатів Угорщини, проголосивши себе королем Верхньої Угорщини. Коли Текелі познайомився з Ілоною Зріні, вона вже була вдовою трансільванського князя Ференца I Ракоці та мала від нього дітей, зокрема сина-спадкоємця Ференца II. Переказують, що повстанець і княгиня зустрілися у Чинадіївському замку. Це мали бути політичні переговори, проте між чоловіком і жінкою спалахнуло значно сильніше почуття, ніж проста дипломатична згода, і почався бурхливий роман, що привів до бучного весілля, яке зіграли у Паланку. Після одруження Зріні і Текелі виступили єдиним фронтом. З імператором намагалися укласти перемир’я, та коли у         1683 році вибухнула війна Османської імперії проти Священної ліги на чолі із Габсбургами, куруци стали на бік турків, оскільки Текелі ще раніше визнав себе васалом турецького султана. Спроба облоги Відня завершилася поразкою османів, а Імре Текелі самі ж турки взяли у полон за звинуваченням у зраді – щоправда, пізніше він виправдався перед султаном. У 1685 р. австрійські війська взяли в облогу Мукачівський замок, де тоді перебувала Ілона Зріні. Замковий гарнізон під її командуванням тримав оборону майже три роки. Вся Європа глузувала з австрійського командування, яке не могло перемогти жінку. Врешті чи то вичерпані ресурси, чи то чиясь зрада змусила княгиню капітулювати. Її судили і постригли у черниці, але погодилися виміняли на австрійського генерала, який перебував у турецькому полоні. Зріні емігрувала в Туреччину, де возз’єдналася з чоловіком. Пара оселилася у маєтку в Нікомедії. Імре Текелі султан подарував ціле місто, а Ілону Зріні нагородив грамотою «атнаме». Це було найвище державне визнання честі і доблесті в Туреччині, і то був єдиний випадок в історії, коли подібної честі удостоїли жінку. Ілона померла у 1703 році, не доживши кілька місяців до початку визвольної війни, яку очолив її син Ференц II Ракоці. Через кілька років помер і Імре. Стосовно відомої пари справедливий вислів, що кохання – це не дивитись одне на одного, а дивитися в одному напрямку. Читайте також: Кохання у повітрі: у мукачівському замку під час реконструкції весілля Ілони Зріні та Імре Текелі, хлопець освідчився дівчині (ФОТО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!