У мережі показали мукачівський замок Паланок з велетенським Деревом свободи (ФОТО)
За легендою, замок був заснований в період приходу угорців на нову батьківщину, однак перші достовірні письмові згадки про нього збереглися лише з 13-го ст. Захопливу історію Мукачівського замку Паланок в соцмережі Фейсбук розповів користувач Василь Шкріба, а також оприлюднив ретро світлини фортеці, датовані періодом 1905-1920 рр. У своїй публікації автор зазначає, що замкову гору, яка височить над навколишньою рівниною на 68 метрів, раніше оточував Паланок з бастіонами та викопаний навколо нього величезний рів, який спочатку наповнювався водою з болотистого грунту, а пізніше за допомогою каналу – з Латориці. Мукачівський замок на протязі століть був символом свободи та національної самосвідомості. В період австрійської облоги з 1686 по 1688 рр. цивілізований світ в черговий раз вивчав назви: Угорщина і Мукачево. Саме тут молодий Ференц Ракоці 2 усвідомив, що означають насправді вірність і честь, як по-християнськи любити і шанувати родину і вітчизну. Зразкова мужність Ілони Зріні, її моральна сила і враження від трирічного перебування в Мукачеві загалом виховали з нього князя, котрий пізніше очолив визвольну боротьбу і об’єднав під її прапором з гаслом «З Богом за Батьківщину і Свободу!» угорців і русинів, дворян і кріпаків.
"Гортаючи сторінки героїчного минулого овіяного легендами Мукачівського замку «Паланок», чи знаємо ми, що після прояву угорським князем Ференцем Ракоці 2 самовідданого та безкорисного служіння рідному народу та організованого ним визвольного повстання на початку 18-го ст. австрійська влада з метою придушення самосвідомості борців за свою незалежність у славетному Мукачівському замку відкриває в’язницю, стіни якої до кінця 19-го ст. тобто на протязі двохсот років були свідками незміримих мук?. Заслуговує на нашу увагу той історичний факт, що у 1805 р., коли з наближенням військ Наполеона королівський палац у Буді перестає бути безпечним місцем, саме тут, у Мукачівському замку «Паланок», переховують символи угорської державності – Святу Корону та коронаційні регалії", - написав Шкріба.
Водночас автор зазначає, що Мукачівський замок ще одного разу високо підняв прапор свободи – у 1849 р., після того, як біля Підгорян місцеві повстанці прогнали війська австрійців і визволили в’язнів замку ?. В пам’ять про цю подію в Мукачівському замку «Паланок» на бастіоні Лорантфі було висаджено «Дерево свободи». Воно прославляло цей чудовий героїчний фрагмент історії міста та символізувало самосвідомість та волелюбність мукачівців до 21 липня 1960 р. коли буря розколола його надвоє. Згодом на місці колишнього Дерева свободи на бастіоні Лорантфі встановлено бронзову скульптуру Ілони Зріні з маленьким Ференцем Ракоці 2.
Коментарі - 0