Цікаве про цілющі мінеральні води Закарпаття

13.07.2019 10:17 3158 0
Цікаве про цілющі мінеральні води Закарпаття

Характерна особливість багатьох мінеральних вод Закарпаття — підвищена температура.

Це здебільшого стосується вод Закарпатського прогину. Поява тут крупних басейнів термальних вод пов’язана з не­огеновою вулканічною діяльністю, притоком значної кількості тепла з глибинних частин земної кори та верхньої мантії. Для санаторно-курортного лікування застосовують, головним чином, лише деякі типи вуглекислих мінеральних вод і незначною мірою суль­фідні. Інші цінні бальнеологічні води поки що не використовують.
Мінеральна вода "Свалява".
Перші історичні згадки про джерело мінеральної води датуються 1463 роком, у звітах для короля Матяша. У 1709 році джерело відвідав Ференц II Ракоці, правитель Мукачівського герцогства того часу. Через деякий час цілюща вода з Свалявського джерела, нарівні з іншими мінеральними водами регіону розливалася і імпортувалася в Європу підприємством графа Шенборна. До кінця століття попит на упаковану воду досяг такого рівня, що її доводилося вивозити залізницею. Мінеральна вода "Свалява" поставлялася у Відень, Париж, Будапешт, а також на північ у Галицьке королівство. Примітно, що в невеликих кількостях ця вода постачалась за межі регіону набагато раніше.
Мінеральні диво - води Поляни
Цілющі властивості води з полянських мінеральних джерел відомі ще з часів великого переселення народів. Існує легенда, згідно з якою, племена гунів у пошуках історичної батьківщини перетнули Карпатські гори і зупинилися на відпочинок у чудовій, залитій сонцем долині, де можна було втамувати спрагу з джерел, що б'ють з-під землі. Вода була не тільки надзвичайно смачною, але й швидко відновила сили втомлених подорожніх. Ті з них, які омили свої рани чудесної водою, зцілилися, відступили болі, а тіло наповнилося енергією. Гуни пішли, і забрали з собою пам'ять про чудесну воду Полянської долини. Легенда про неї століттями передавалася з покоління в покоління.
Геологічні дослідження показали, що вік мінеральних вод Поляни перевищує 65 млн. років. Більше 1,5 млн. років тому, під час формування Альпійського гірського хребта, у верхніх крейдяних шарах Карпат виникли гігантські розколи і складки, заповнені водою, яка впродовж тисячоліть збагачується солями та мінералами. Чудові властивості цієї води пройшли випробування століттями - місцеві жителі здавна використовують її для лікування, угамування спраги, для прийому ванн.
Мінеральна вода "Поляна Квасова"
Джерело "Поляна Квасова" розташоване в двох кілометрах від центру курорту Поляна, вгору за течією річки Мала Піня. Завдяки цьому джерелу, слава про полянські мінеральні води поширилася по всій Європі ще у XVIII столітті. Спочатку воду "Поляна Квасова" вивозили бочками, а з 1840 року, в скляних пляшках під брендом "Полянська". Рекламний буклет 1913 говорить: "Для здорових - це напій, що володіє чудовим смаком, добре втамовує спрагу при змішуванні з вином, коньяком, або лимонною кислотою". Ілюстрований путівник по бальнеологічним курортам та мінеральним джерелам Бальнеологічного товариства Святої Угорської Корони від 1914 року так описує це Полянське джерело: ". Ця першокласна столова вода, в суміші з молоком є ​​прекрасним засобом, розчинюючим слиз. Поки на цьому місці діють тільки споруди по розливу і упаковці мінеральної води, хоча чудове розташування джерела, відмінний повітря, клімат, закрита з усіх боків горами місцевість, може використовуватися в якості курорту ". У 1965 році тут було відкрито санаторій "Сонячне Закарпаття" на 400 ліжко-місць, а мінеральну воду розливає підприємство з однойменною назвою.
Плосківська мінеральна вода
Поряд з іншими джерелами лужних мінеральних вод Свалявської низовини, що перебували у віданні графської родини Шенборнів, чималою популярністю користувалася і Плосківська мінеральна вода. У основному її експортували як напій для поєднання з вином. У XIX столітті тут розташовувалися купелі. Сьогодні Плосківська мінеральна вода розливається безпосередньо на місці, щоб потім відправиться на столи споживачів по всій Україні та країнах СНД.
Лужанська мінеральна вода
Перші дослідження мінеральної води в Лугах, місцевості, яка простягається між селами Солочин та Голубине, були проведені в 1775 році лікарем Берегівського жупанату. Спочатку Лужанська вода експортувалися в якості "borvisz", що в перекладі з угорської означає "Винна вода", але з 1872 року в лікувальних цілях почали призначати мінеральну воду джерела "Маргіт", названого так на честь дружини власника, Маргіти Карлівської. Неподалік, у володіннях графа Шенборна, знаходилося аналогічне джерело "Erzsebet". Завдяки дослідженням, проведеним професором хімії з Віденського університету В. Kletsinsky, було доведено, що мінеральні води з джерел "Маргіт" та "Ержібет" мають повністю ідентичний хімічний склад. Мінеральні води Лужанської долини експортувалися по всій території Австро-Угорщини і навіть за її межі. Приблизно в той же час були проведені випробування медичних властивостей цих вод, під керівництвом найвідоміших професорів медицини F. Korany і К. Keytly. Завдяки цим випробуванням вдалося отримати позитивні результати в лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів. Крім того, в показання до застосування були включені захворювання нирок і сечового міхура, легенів і навіть цукровий діабет.

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!