Солодкі сувеніри: ексклюзивні ласощі, які варто спробувати на Закарпатті

11.07.2020 11:49 2353 0
Солодкі сувеніри: ексклюзивні ласощі, які варто спробувати на Закарпатті
Найсолодше свято, Всесвітній день шоколаду, щорічно відзначають 11 липня. Закарпатські поціновувачі цього продукту, без сумніву, не змарнують зайвого приводу навідатися до улюблених кондитерських – адже там чекають істинні шедеври.

Торт «Ужгород»

Торт, який за правом вважають візитівкою столиці Закарпаття, створив знаний ужгородський кондитер Валентин Штефаньо. Солодкий витвір презентували у 2011 році, і торт швидко став одним із неодмінних гастрономічних сувенірів, які купували на згадку про Закарпаття. До його складу входять варене згущене молоко, печене безе з фундуком і, звісно, шоколад. Що цікаво, у торті зовсім немає борошна – його основу фактично не випікають, а сушать у духовці. Секретів виготовлення фірмового десерту кондитер не розкриває – на те вони й секрети. Завдяки кондитерській Штефаня Ужгород став другим після Києва містом України, яке отримало власний іменний торт. Можна купити і той, і другий, а потім порівняти смаки. Втім, якщо хто-небудь подужає самотужки з’їсти «Ужгород» і «Київський» водночас і цілком, йому потрібно буде видати посвідку найбільшого любителя солодкого усіх часів. Торт «Ужгород» можна придбати у багатьох супермаркетах в містах Закарпаття, і навіть у Києві та Львові.

Торт «Хуст»

«Чому на всю область іменний торт має бути тільки в Ужгорода? Ми теж хочемо!» – подумали у Хусті і до 930-го дня народження міста, який був у червні 2020 року, спекли власного торта, котрий назвали на честь містечка біля Тиси. Солодку візитівку Хуста розробила місцева кондитеркаНаталія Малета. В основі торта – два види шоколаду, вершки, масло, згущене молоко та фундук із місцевих плантацій. Вже збираються налагоджувати постачання хустського торта у магазини і супермаркети, але поки що солодкий сувенір можна знайти тільки у його рідному місті.

Цукерки «Мукачево в сутінках»

Праліне з додаванням обсмаженого, а потім карамелізованого фундука і кави в молочному шоколаді – авторський витвір шоколатьє кондитерського дому «Bondarenko». У асортименті кондитерської кількадесят видів цукерок та тістечок, а у Мукачеві біля кав’ярні у Старому пасажі є до того ж невелика майстерня шоколаду, де виготовляють солодкі скульптури. Ось де все по-справжньому «у шоколаді»!

Пряники і піца з лекваром

Шоколад обожнюють усі, проте на Закарпатті не менше люблять сливовий леквар, який тут є традиційною начинкою для солодощів. У селі Ботар на Виноградівщині йому присвятили цілий музей, гостям якого пропонують скуштувати безліч видів повидла – і не лише сливового. Втім, смак леквару найкраще розкривається у солодкій випічці. У сімейній кондитерській «Закарпатський пряник» в Ужгороді створили незабутнє поєднання – медово-імбирний пряник з лекваром у шоколаді.   Іще більш екзотичною є піца з селиським сиром, бринзою і сливовим лекваром, яку віднедавна подають у цьому ж закладі.     Неочікуване поєднання має шанс стати новою кулінарною візитівкою краю – у Неаполі такого точно не спробуєш.

Цукерки «Метеорит Княгиня»

У 2016 році минуло 150 років від дня, коли на Закарпатті приземлився найбільший метеорит із усіх, які коли-небудь падали на Європу – ну, щонайменше з часів мамонтів. Задля такої оказії вчергове відзначився Валентин Штефаньо, створивши цукерки «Метеорит княгиня». У складі «космічних» ласощів цілковито земні продукти:горіхи (арахіс, мигдаль, фундук, фісташки), мед, подрібнене печиво і незамінний чорний шоколад.

Чорнослив у шоколаді

Рецепт винайдений давно, зате перевірений і всіма улюблений. Чорнослив у шоколаді з натуральних інгредієнтів виготовляють на шоколадній фабриці у Буштині на Тячівщині, а продають по всьому Закарпаттю. І не тільки чорнослив. Глазур’ю вкривають курагу, вишні яблука, інжир. Творці фруктово-шоколадних смаколиків заявляють, що їхня продукція не містить консервантів, барвників, підсилювачів смаку та інших штучних домішок. Якщо побачите на полицях супермаркету цукерки під назвою «GoldenFruit» – це вони, madeinTranscarpathia.

Інклюзивний «Празький» торт

  Торт «Празький» можна скуштувати багато де. Але тільки у кондитерській «Золоті серця Закарпаття» в Ужгороді він, як і всі інші десерти, є унікальним, адже його випікають люди з інвалідністю – і кулінарними талантами. Подібні заклади, що дають особливим людям шанс працювати, інтегруватися в суспільство і проявляти себе, в Україні можна перерахувати на пальцях. І солодощі тут дійсно роблять із любов’ю.

Торт «Закарпатський»

А насамкінець – смакота, яку можна приготувати самостійно. Ґаздині випікають «Закарпатський» торт зі сливовим лекваром багатьма способами. Тут – рецепт, записаний кулінарній книзі «Солодке печиво» Дарії Цвек.

Фото з соцмереж та книги «Солодке печиво» Д. Цвейк

Тісто: перший корж – 250 г борошна, 150 г вершкового масла, 100 г цукрової пудри, 2 жовтки, 1-2 ст. ложки сметани; другий корж – 6 яєць, 2 білки, 250 г цукру, 200 г мелених горіхів, 2 ст. ложки сухарів. Начинка: банка згущеного молока, 400 г вершкового масла, 2-3 ч. ложки розчинної кави, 25 г коньяку або рому. Джем:500 г сушеного чорносливу, 150 гцукру, 1/2 склянки води, цедра з 1/2 лимона. Перший корж (пісочний): жир посікти з просіяним борошном, додати жовтки, цукрову пудру і замісити на сметані тісто. Приготовлену масу поділити на дві частини. Другий корж (горіховий бісквіт): з білків збити густу піну, поступово додаючи по ложечці цукру, вимішати з жовтками, меленимигоріхами і сухарями. Приготовлену масу поділити на дві частини і спекти два коржі. Дно тортівниці вистелити промащеним папером, покласти ложкою частину пісочного тіста, розрівняти його рукою і поколоти виделкою. Тоді змастити половиною джему і накрити горіховим бісквітом. Пекти у гарячій духовці (200℃) протягом 30 хв. Так само приготувати другу частину торта. Джем приготувати так: сушені сливи помити, замочити на ніч, вибрати кістки і нарізати соломкою. Залити густим сиропом, звареним з цукру і 1/2 склянки води, додати лимонну цедру і варити на повільному вогні до прозорості. Джем повинен бути середньої густоти. Начинку приготувати так: банку згущеного молока покласти в каструлю, залити водою і варити протягом 1,5 год, в міру википання доливати гарячою водою. Потім масло кімнатної температури розтерти з охолодженим згущеним молоком, додати каву, розчинену в 1 ст. ложці гарячої води, коньяку або рому. Спечені коржі перекласти начинкою, змастити нею верх і боки торта, посипати грубо посіченими горіхами і прикрасити нарізаним зеленим мармеладом. До речі, аби зекономити час, який у наш час є надто цінним ресурсом, варену згущенку і сливовий леквар для «Закарпатського» торта можна придбати готовими. А зверху ще пасуватиме глазур – торт шоколадом не зіпсуєш. Смачного!

Підготувала Христина Шепа,

 для «ПЕРШИЙ.com.ua»

 
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!