Що таке автоцивілка і як отримати компенсацію, якщо потрапив у ДТП?
Навіть дрібна ДТП – це завжди неприємності та стрес для водіїв. Крім проблем з ремонтом автомобіля можуть виникнути більш серйозні та дорогі – лікування постраждалих. Звідси й питання, чи покриє ОСЦПВ повною мірою збитки через аварію?
Як працює поліс ОСЦПВ
Автоцивілка – обов'язковий поліс в Україні для власників наземного транспорту: легкового та вантажного автомобіля, мопеда, мотоцикла, причепа та електрокара. Без страховки заборонено сідати за кермо, це вважається адміністративним правопорушенням. Мета страховки – захистити відповідальність водія перед третіми особами у разі дорожньої пригоди. Відповідно до закону «Про ОСЦПВ», компенсація збитків потерпілим здійснюватиметься страховою компанією, з якою винуватець уклав угоду. Такий метод врегулювання дозволяє мінімізувати негативні наслідки форс-мажору та вирішити конфлікт цивілізованим шляхом. Проте закон значно обмежує суму компенсації. Так, на відновлення майна відведено до 130 000 грн, а на життя та здоров'я – до 260 000 грн. Все, що перевищуватиме ці суми, лягає на плечі винуватця.
Звідси робимо висновок:
- ОСЦПВ дає змогу отримати відшкодування потерпілим у певних фінансових межах. Майно винуватця залишається повністю незахищеним, якщо нема актуального добровільного поліса КАСКО.
- Відсутність автоцивілки або прострочений термін її дії тягне за собою штраф для власника ТЗ у розмірі до 850 грн.
Детальніше вивчити, що таке ОСЦПВ та як його оформити онлайн можна за посиланням.
Дії потерпілого у разі ДТП
Потерпілому потрібно протягом 30 днів надати СК письмову заяву про страхове відшкодування та перелік документів, передбачених законодавством:
- протокол від поліції про фіксацію дорожньо-транспортної пригоди. Як альтернативу, можна надати Європротокол;
- документ, що засвідчує особу потерпілого та ІПН;
- документ, що підтверджує право власності на пошкоджене майно;
- документи, що містять витрати на лікування, строки перебування на лікарняному, якщо шкода заподіяна здоров'ю людини;
- банківські реквізити для виплати.
Також постраждалому потрібно передати автомобіль страховику на огляд. Транспорт повинен бути у тому стані, в якому він перебував після ДТП. Його не можна ремонтувати до цього моменту. Страховик проводить огляд ТЗ протягом 10 робочих днів після отримання письмового повідомлення.
Зауважимо: в Україні драйвери можуть скористатися перевагами системи прямого врегулювання збитків. Маючи поліс від страхової компанії, яка є членом угоди про пряме врегулювання, постраждалий у ДТП має право звернутися за відшкодування до своєї СК, а не до невідомої – винуватця. Тут діє правило – «де придбав поліс, там отримуєш виплату».
Як швидко виплачується компенсація
Страхова компанія зобов'язана виплатити потерпілому компенсацію за договором ОСЦПВ протягом 90 днів після отримання заяви. Проте термін відраховуватиметься не з дати аварії, а з дати реєстрації цієї заяви. При цьому термін збільшується до понад 90 днів, якщо триває судовий розгляд, у ході якого визначають винуватця ДТП. Доведеться тоді зачекати на рішення суду.
У системі прямого врегулювання збитків, зазвичай, виплата відбувається швидше – до 40 днів.
Що робити, якщо винуватець не має ОСЦПВ на законних підставах?
Існують категорії осіб, які офіційно звільняються від оформлення автоцивілки. До них відносяться:
- учасники бойових дій;
- інваліди війни;
- інваліди І групи, які особисто керують транспортними засобами, що їм належать, а також особами, які керують ТЗ, що належать інваліду І групи, у його присутності.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про ОСЦПВ», Моторно-транспортне бюро за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує збитки замість них. Відповідно, якщо хтось з людей цих пільгових категорій стане винуватцем аварії, ви повинні звернутися до МТСБУ.
Коментарі - 0