Що нікотин робить з тілом: факти про найпоширеніший наркотик

06.12.2021 19:06 344 0
Що нікотин робить з тілом: факти про найпоширеніший наркотик

Від нікотину відмовитися майже так само важко, як від героїну. Ця сполука викликає сильну залежність і наражає людей на надзвичайно шкідливий вплив тютюну.

Нікотин – алкалоїд, основна психоативна сполука у тютюновій продукції. Крім тютюну, у природі він у невеликих кількостях міститься у рослинах коки, а також деяких інших, які ніхто б не назвав наркотичними: помідорах, картоплі, зеленому перці, баклажанах. Рослини виробляють нікотин, щоб захистити себе від хижаків, і з тієї ж причини люди використовують його у пестицидах.

Останнім часом з’явилися способи споживати нікотин сам по собі, які дехто wona.com.ua називає такими, що не створюють дискомфорту для оточуючих, але їх важко назвати безпечними для самих споживачів. Думка, що без решти тютюнового хімічного коктейлю нікотин просто узалежнює, але відносно мало шкодить – хибна. 

Механізм дії

Досягаючи мозку, нікотин приєднується до рецепторів, які зазвичай активує  нейромедіатор ацетилхолін. Це запускає ланцюг хімічних реакцій, які впливають на численні функції організму.

Нікотин є стимулятором, але залежно від психічного та фізичного стану того, хто його вживає, ефект може сприйматися і як стимулюючий, і як розслаблюючий.

Більшості курців знайоме відчуття серцебиття та поверхневого дихання під час куріння. За це відповідає адреналін. Коли нікотин досягає мозку, адреналін вивільняється, збільшуючи частоту серцевих скорочень, кров’яний тиск і обмежуючи приплив крові до серця.

Коли нікотин досягає мозку, виділяється ще один нейромедіатор – дофамін. Він викликає почуття ейфорії і, як вважають, відіграє значну роль у розвитку залежності.

Як нікотин впливає на здоров’я?

Дослідження виявили зв’язок між нікотином та пошкодженням м’язів судин, що збільшує ризик атеросклерозу. Також речовина викликає підвищену схильність до згортання крові. Все це разом з підвищенням тиску може вилитися у серцевий напад.

Нікотин перешкоджає вивільненню інсуліну з підшлункової залози. У результаті курці часто перебувають у стані гіперглікемії, тобто у них підвищується рівень цукру у крові. Високий рівень глюкози пригнічує відчуття голоду і наближає до цукрового діабету.

Серед ефектів нікотину виявили пригнічення апоптозу – запрограмованої загибелі клітин. А припинення апоптозу – характерна ознака ракових пухлин. У нормальних клітинах нікотин здатен стимулювати й інші властивості, що відповідають трансформаціям на ранніх стадіях раку. Наприклад, посилення проліферації (поділу) клітин та зменшення її контактного гальмування.

Крім того, тютюновий алкалоїд уповільнює вироблення остеобластів – клітин, що утворюють нову кісткову тканину. Це погіршує заживання переломів.

 Яка доза є смертельною?

Недавнє дослідження оцінило нижню межу смертельної дози нікотину у 0,5–1 г. При цьому тютюнові вироби не містять достатньої кількості нікотину, щоб викликати смертельне передозування. Наприклад, стандартна сигарета містить близько 10 мг нікотину, але більша частина виходить у дим.

Нікотин здатен всмоктуватися не тільки через легені, рот чи ніс, а й через шкіру. З цієї причини розлив розчину для електронної сигарети є небезпечним.

Для дітей нікотин може бути смертельним у малих дозах (від 10 мг).

Шкода майбутнім поколінням

Нікотин легко проникає через плацентарний бар’єр. Його виявляють як у кровообігу плода, так і в навколоплідних водах. Крім того, нікотин викликає звуження кровоносних судин, а у випадку з вагітними це означатиме, що плід отримуватиме менше кисню та поживних речовин. 

Якщо жінка курить під час вагітності, вона ризикує, що дитина матиме проблеми, серед яких:

  • Ожиріння
  • Гіпертонія
  • Цукровий діабет 2 типу
  • Утруднене дихання
  • Безпліддя
  • Вади мозку
  • Поведінкові розлади

Нікотин накопичується в грудному молоці і передається немовлятам, яких годують груддю. Є дані, що це впливає на їхній сон.

У чоловіків нікотин може зменшити здатність сперми запліднювати яйцеклітини на цілих 75%.Він з’єднується з рецепторними ділянками на сперматозоїдах і перешкоджає їхній життєздатності.

Читайте також:

Теги: Медицина
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...