Рак грудей: виявити, щоб перемогти

19.03.2021 12:52 216 0
Рак грудей: виявити, щоб перемогти

Щороку в Україні діагностують до 16 тисяч випадків раку молочної залози. В усьому світі він є найпоширенішим онкозахворюванням у жінок. Трапляється, що в онкодиспансери лягають пацієнтки, молодші за 40 років. Проте що на більш ранній стадії виявити хворобу, то вищі шанси видужати.

Як обстежуватися

Щомісячне самообстеження молочних залоз (з 5 по 12 день менструального циклу) рекомендується проводити вже від 20 років. Якщо при пальпації виявляються підозрілі новоутворення, молодих жінок скеровують на УЗД молочних залоз. Після 35 років ультразвукове обстеження потрібно проходити 1 раз на рік незалежно від того, чи відчуваються які-небудь зміни у грудях. Жінкам, старшим за 40 років, додатково показана раз на 2-3 роки мамографія – рентгенівський метод дослідження грудей, який дозволяє побачити новоутворення на найбільш ранніх стадіях, коли їх неможливо виявити за допомогою пальпації. Після 50 років мамографію проводять вже щорічно. Поєднання мамографії та УЗД забезпечує стовідсоткову діагностику пухлин ще у зародку. Якщо рак молочної залози знайти вчасно (на 1-2 стадії), виживає 95-80% пацієнток. Іншими словами, щонайменше 8 з 10 жінок виліковуються. Рання діагностика онкопатології може дозволити зберегти груди, уникнувши їх повного видалення.

Тривожні ознаки

На початкових етапах рак грудей протікає безсимптомно. З часом з’являються більш виражені зміни:
  • Щільне утворення, яке відчувається при пальпації
  • Виділення з сосків
  • Втягування або асиметрія соска
  • Ерозія соска
  • Набряк або зміна кольору шкіри молочної залози
  • Збільшення пахвових лімфовузлів
  • Біль у грудях або під пахвами
Після появи таких симптомів краще не зволікати з візитом до мамолога. У жодному разі не слід звертатися до неперевірених народних методів і тим паче так званих «екстрасенсів». Тим, хто відтягує похід до лікаря, боячись почути страшний діагноз, слід мати на увазі, що не всі новоутворення молочних залоз є злоякісними. Точну картину може встановити біопсія. Що підвищує ризик?
  • Вік. Раком молочної залози частіше хворіють жінки, старші за 35-40 років.
  • Гінекологічні і ендокринні проблеми. Молочна залоза – гормонозалежний орган, чутливий до порушень функцій яєчників або щитоподібної залози.
  • Порушення репродуктивних функцій. Ранній початок менструацій (до 12 років), менопауза після 55 років, перші пологи після 30 років, аборти, безпліддя.
  • Спадковість. Вищу ймовірність занедужати мають ті, у кого рак грудей перенесли мама, сестра, тітка або бабуся. З високим ризиком розвитку онкозахворювань молочних залоз та яєчників пов’язують мутації у генах BRCA1 та BRCA2, які можна виявити лабораторно.
  • Вживання гормональних препаратів. У жінок, які приймають комбіновані оральні контрацептиви або замісну гормональну терапію більше 10 років, ризик захворіти раком зростає.
  • Зловживання алкоголем. Підвищує ймовірність не лише онкологічних хвороб, а й цілого букету інших.
Існують міфи, що:
  • Маленький розмір грудей знижує ризик раку. Анітрохи. Фізіологічні процеси у молочних залозах протікають однаково незалежно від їхнього розміру. Величину грудей визначає кількість жирової тканини, тоді як пухлини розвиваються з залозистої тканини або епітелію протоків.
  • У чоловіків не буває онкопатології молочних залоз. Буває, хоча й рідко. В Україні у 2018 році рак молочної залози виявили у 14 872 жінок та 145 чоловіків. Раку грудей у чоловіків передує гінекомастія – збільшення розміру молочних залоз, часто викликане гормональними порушеннями.
Читайте також: 54 400 гривень штрафу: на Закарпатті патрульні затримали горе-водія (ФОТО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram
Теги: Медицина
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!