Польська "лавочка" закривається: звільнені в Західній Європі поляки можуть відібрати робочі місця в українців

12.04.2020 20:27 224 0
Польська "лавочка" закривається: звільнені в Західній Європі поляки можуть відібрати робочі місця в українців
Поляки, які працювали в Німеччині, Австрії, Британії та інших країнах Західної Європи, тепер можуть претендувати на робочі місця українців. Нашим гастарбайтерам після карантину вже може нікуди повертатися на роботу. Адже Польща була у них найпопулярнішою - в сусідній країні працювали майже 2 мільйони людей. Близько 150 тисяч вже повернулися в Україну . І це тільки офіційно.

Велике переселення мігрантів  

"Ситуація малооптимістична. Поляки тепер рідше шукають роботу за межами нашого західного кордону. У той же час, інтерес до пропозицій роботи в Польщі зростає", - говорить нам Домінік Матчак, співробітник агентства тимчасової зайнятості Silverhand. 
За опитуваннями, приблизно кожен третій польський працівник був звільнений в Німеччині, Австрії і Великобританії через карантин, коли почала закриватися сфера обслуговування (ресторани, магазини, перукарні).
"У Західній Європі до пандемії проживало і працювало близько 2-3 мільйонів поляків. І більше половини з них не збиралися повертатися. За кордоном їм легше знайти високооплачувану і більш стабільну, ніж в Польщі, роботу. У багатьох країнах Європи платять удвічі-втричі більше . Якщо в Варшаві домробітниці заплатять 1000 євро на місяць, то в Німеччині - 2-2,5 тис. Але зараз, коли через пандемію ринок праці переживає кризу, поляки повертаються додому. І тут вже будуть братися за роботу, на яку б раніше не пішли і яку робили мігранти, в основному українців ", - розповідає" Країні "Гжегож Савка, експерт з питань міграції польського аналітичного центру.  
Про те, що західноєвропейській роботодавці через проблеми, викликані епідемією коронавірусу, звільняють польських працівників, підтверджує Агнешка Мисюк, радник і експерт з трудового права в Німеччині.
"Через епідемію працівникам складніше захищати свої права в суді", - говорить нам вона.  "Багато людей опинилися в дуже складній ситуації, тому що їх сім'ї годує робота в Німеччині. Особливо це стосується поляків, які живуть в польсько-німецькій прикордонній зоні", - розповіла нам Каміла Шоелл-Мазурек з Польського громадської ради в Берліні. 
За її словами, в Німеччині для іноземців залишилася важка робота на полях за 10 євро на годину або, наприклад, операторами екскаваторів з зарплатою 1 тис. 900 євро або працівниками складу (близько 12 євро на годину). Також як і раніше затребувані електрики і сантехніки. Ті ж, хто працював в сфері послуг, залишилися без заробітку.

"За 1 тисячу євро краще вдома посиджу"

Скорочують поляків також в Британії та Австрії, де через коронавірус рівень безробіття досяг найвищого показника з часів закінчення Другої світової війни.
"Пропонують тільки сезонні роботи на кшталт збору спаржі. Думала піти, але робочий день з 7 ранку до 5 вечора за 7,5 євро на годину - це не фонтан для такої роботи. І ще з обов'язковим проживанням, яке теж платне. Краще я вдома посиджу , ніж за 1000 євро буду орати на плантації ", - говорить нам Мікаліна з Відня, яка втратила роботу бармена.
Частина поляків, за опитуваннями, після карантину планують знову спробувати працевлаштуватися в країнах Західної Європи.
"Але оскільки відновлення після кризи займе якийсь час, робочих місць вистачить не всім. І частина людей залишиться в Польщі і буде шукати роботу вдома. Перебирати не доведеться, оскільки, за оцінками польського агентства з працевлаштування Personnel Service, через коронавируса в Польщі можуть втратити роботу до 2 мільйонів чоловік, а безробітним стати кожен десятий ", - говорить Савка. 
За його словами, навіть зараз можна влаштується на роботу в сфері будівництва - тут не тільки не звільняли, а ще й наймають нових співробітників - на зарплати 1,5-2 тисячі євро. До пандемії кожен третій працівник на польських будівництвах був з України.
"Українці їдуть не тільки з-за скорочень, а через закінчення терміну дії документів, адже приблизно половина працювала по біометрії. У інших візи закінчуються. Багато хто планує оновити документи і повернутися, але їх місця вже можуть бути зайняті поляками, які повертаються з Західної Європи ", - додає Савка.  
Польське законодавство, за його словами, не передбачає для іноземців щось схоже на відпустку за свій рахунок. Ти або працюєш, або звільняєшся і втрачаєш вид на проживання.

"Роботи в Польщі немає і коли буде, неясно"

У Польщі, за словами експертів, зараз наймають в основному на важку малооплачиваемую фізичну роботу.
"Кличуть вантажниками на склади, в магазини та кур'єрські служби (але не кур'єрами, а тяжкості тягати), на комплектацію товару, чорноробами на будівництва, на сортування посилок на пошту", - говорить нам Інна Миць, фахівець з працевлаштування за кордоном зі Львова.   "Причому ставки впали - за ту ж роботу, за яку раніше платили 17-20 злотих за годину (112-130 грн), зараз дають 12-13 злотих (80-86 грн). В місяць на руки виходить близько 500-600 доларів , замість минулих 800-1000 доларів. Уже набирають на збір полуниці, а й там оплату знизили - 2,5-3 злотих за козуб (15-20 грн), а не 4-5 злотих (26-33 грн), як в торік ", - продовжує фахівець з працевлаштування.  "Я зараз у Польщі, багато бізнесу закрилося. Роботи немає і коли буде, не знаємо", - розповідає нам Ірина Гринишак з Надвірної Франківської області. "На Польщу надії немає - все закрито. Я працював барменом, але заклад закрився і я залишився без роботи. Я повернувся в Україну, а мій друг залишився в Польщі і сидить без роботи", - розповідає львів'янин Олег Хомич. 
Можливо, ще можна влаштуватися на важку роботу - на фермі з тваринами або в парниках з овочами, на яку не погоджуються поляки, а наші за копійки роблять.
"А так знайти нормальне місце складно, плюс поляки повертаються із Західної Європи і перебивають у нас роботу", - каже львів'янин Володимир Грабар, який повернувся з Польщі в кінці березня.  "Я просиділа в Польщі на карантині майже місяць, а на днях викликали на підпис документів на звільнення", - зітхає Наталя Дуба.

"Коли знову пустять по безвізу?"

Серед українських заробітчан, які повернулися додому "пересидіти коронавірус", вже починається легка паніка. Багато хто намагається шукати шляхи, як повернутися до Польщі.
"Я працював по безвізу на будівництві під Варшавою, отримував 1 тисяч 200 євро, але три місяці закінчилися і в кінці березня довелося повернутися. Тепер через коронавируса назад не пустять, поки все це не закінчиться і кордони не відкриють. А в фірмі, через яку я наймався, кажуть, що моє місце вже зайнято поляком. Пропонують тільки сезонні роботи за менші гроші, і то неясно, коли поляки знову пускатимуть по безвізу ", - ділиться зі" Країною "львів'янин Олег Кисіль.
І хоч в Польщі продовжують звільняти українців, в заробітчанських групах соцмережах один з найбільш поширених питань - коли Польща почне пускати по біометрії. Інші жартують, мовляв, до цього все питали, як повернутися в Україну, а тепер знову - як виїхати з України.
"Люди в першу чергу думають, як їм прогодувати сім'ї, тому знову думають про виїзд. А в Україні яка різниця від чого помирати - від голоду або від коронавируса. Нас ніхто не питає, за рахунок чого ми повинні жити стільки часу без доходів", - каже львів'янка Ольга Стасюк.
Деякі, втім, вважають, що краще перечекати важка час у себе вдома в Україні.
"Я теж приїхав з Польщі та сиджу вдома, зараз на першому місці то, щоб не заразитися. Або треба поїхати і заразитися там? Краще вдома у рідних почекати, коли все закінчиться. Поки невідомо, що нас далі чекає. Не дай Бог в той час, коли ти будеш в чужій країні працювати, а тут хтось із рідних захворіє. І не будуть милі ці заробітки ", - говорить Олег Хомич.  
Багато ворожать, коли відкриють кордони і пускатимуть за безвізу. Одні, з посиланням на польські ЗМІ, вважають, що їхати в Польщу знову можна буде в липні-серпні, інші налаштовані на пару років закритих кордонів. У самій Європі відкриватися не поспішають. Вчора президент Франції Макрон заявив , що ЄС може залишити межі закритими до вересня.

Українців покличуть на будівництва

Втім, за словами польських експертів, після карантину агентствам і роботодавцям буде нелегко компенсувати брак працівників - навіть за рахунок повернулися з-за кордону поляків.
"Великою проблемою є також призупинення потоку людей на кордоні з Україною і Білорусією", - говорить Матчак.
За інформацією польського союзу роботодавців в сфері будівництва, через закриття польських кордонів приріст працівників з України скоротився більш ніж на 20%. Як розповідає головний економіст організації Дем'ян Кажьмерчак, ще перед настанням пандемії будівельній сфері в Польщі не вистачало 70-80 тисяч чоловік. Цю прогалину заповнювали тимчасові працівники з України, які були змушені повернутися додому через карантин.
"Те, наскільки сильно криза вплине на будівельну сферу в довгостроковій перспективі, залежить від тривалості епідемії в Польщі і Україні, а також самого карантину. Звичайно, українські заробітчани захочуть повернутися до роботи, але може виникнути сильна конкуренція з боку тих країн, які зараз вже відходять від пандемії, наприклад, Чехії та Німеччини. Зараз вони оголошують про значне збільшення витрат на інфраструктурні інвестиції ", - говорить Кажьмерчак.

Джерело

Нагадуємо, Священник храма Архістратига Михаіла у Підгорянах в Мукачеві отець Михаіл Галич звернувся до вірян Читайте також: У Мукачеві палають залізничні колії: масштабну пожежу показали з дрону (ВІДЕО)
Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!