Подвійне громадянство: шанси, ризики та можливості
Яку основну перевагу надає громадянство іншої країни?
Спрощене працевлаштування: громадянство нівелює необхідність оформлення низки паперів. Це полегшує життя заробітчанам. За розрахунками НБУ тільки за 2019 рік українські трудові мігранти переказали близько 12 мільярдів доларів грошових переказів.
Що каже світова практика?
У світі є 86 держав, де дозволено подвійне громадянство. Серед них: Бельгiя, Бразилiя, Канада, Колумбiя, Кiпр, Сальвадор, Фiнляндiя, Грецiя, Угорщина та ін. Найбільш ліберальна країна щодо набуття другого громадянства – Австралія. Також у світі нараховують 29 таких, де закон допускає мати подвійне громадянство, але за певних умов. Водночас у 51-ій державі заборонено мати подвійне громадянство. Здебільшого це країни Африки, Азії та деякі країни Європи.
«Європейська нормативна база - Європейська конвенція про громадянство – надзвичайно ліберальна, надає право кожній державі визначати власну політику щодо множинного громадянства. Водночас рекомендує країнам обмінюватися інформацією про громадян, які мають подвійне громадянство» – проректор УжНУ Мирослава Лендєл.
Подвійне громадянство можна отримати «за правом землі», тобто за місцем народження у деяких країнах. Це стосується Аргентини, Канади, Бразилії, Мексики та США. Українці не могли цим не скористатися: чимало людей навмисне їдуть народжувати до штатів, щоб дитина отримала американське громадянство. Це явище увійшло в історію під назвою «пологовий туризм».
Щоправда американський президент Дональд Трамп таких хитрощів, м’яко кажучи, не схвалює. У січні 2020-го Адміністрація Трампа опублікувала нові візові правила: відтепер у консульстві відмовлятимуть вагітним жінкам, якщо основна причина їх поїздки – саме пологи в США.
Практику подвійного громадянства визнають певні країни ЄС. Відтак, вона не суперечить європейським цінностям, які Україна повинна визнавати, реалізовуючи свою інтеграційну стратегію, спрямовану на здобуття членства в Євросоюзі.
Законодавство України потребує врегулювання
Закон «Про громадянство» фіксує: «в Україні існує єдине громадянство». Цей принцип «виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України». Водночас добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави є підставою для втрати ним громадянства України.
Проте! Втрата громадянства України відбувається не автоматично з набуттям громадянства іншої держави, а виключно з дня видачі Указу Президента України про припинення громадянства щодо певної особи.
Тобто твердити, що в Україні заборонене подвійне громадянство із законодавчої точки зору неправильно. Цей сумнівний момент тягне за собою низку суперечливих фактів. Якщо у пересічного українця виявлять паспорт іншої країни (що буває доволі рідко), йому нічого не загрожує. Позаяк припинення громадянства своїм указом затверджує президент. Відповідне подання спочатку має розглянути профільна комісія. Одним словом, втратити громадянство України ще й як непросто.
Правові наслідки для держслужбовців
Згідно з законом про державну службу, на таку службу не може вступити особа, яка має громадянство іншої держави, а якщо вона набула громадянство іншої держави, то має бути звільнена. Із цієї причини у травні 2016-го звільнили начальника управління освіти Берегівської РДА Василя Лендєла, який отримав громадянство Угорщини. (До слова, сам екс-чиновник пізніше заявив, що угорського громадянства у нього немає).«Є думка, що людина, яка іде на високі державні посади, хоче служити Україні, повинна чимось жертвувати, відмовлятися від попереднього громадянства. Хоча, досвід Молдови показує, що законодавчу норму про те, що держслужбовці не можуть бути біпатридами, європейський суд визнав неконституційною. Суд постановив, що доступ людей з подвійним громадянством до інформації державного значення не несе загрозу державним інтересам» – головна консультантка відділу соціальної стратегії НІСД Олена Малиновська.
Припинення громадянства України, або набуття громадянства іншої держави, згідно з Конституцією України, є підставою і для звільнення судді.
В Україні необхідно ввести інститут подвійного громадянства – українці
Результати соціологічних опитувань свідчать про те, що українці не проти узаконення подвійного громадянства в Україні. Згідно з дослідженням КМІС, проведеним наприкінці 2014-го року на замовлення видання ZN.ua, 56,8% опитаних у Закарпатській області виступали за право мати два паспорти, причому 31,3% виступали категорично. Водночас у прямий зв'язок між розколом країни і подвійним паспортом вірять лише 5,5% закарпатців.
Такі результати можна пояснити історичними та географічними особливостями прикордонного регіону. Утім з отриманням паспорту іншої країни, закарпатці не перестають ідентифікувати себе як українці. А розмови про приховану схильність до федералізму радше мильна бульбашка, з якої деякі ЗМІ час від часу намагаються роздмухати міжетнічний конфлікт.
Чому подвійне громадянство досі не легалізували в Україні?
Насамперед процес легалізації множинного громадянства гальмує складна геополітична ситуація в країні. Політична та безпекова напруга вимагає зваженого підходу до вирішення доцільності легалізації інституту подвійного громадянства.
«Це питання необхідно розглядати у двох аспектах. Перший – це безпека держави. Вона має бути на першому місці. Як впливатиме легітимізація подвійного громадянства на територіальну цілісність та суверенітет держави. Другий аспект – зацікавленість держави та її громадян в узаконенні цього процесу» – заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто.
Найбільше неврегульованість законодавства відчувають області, що межують із країнами ЄС. Критики цього процесу вважають, що для осіб з подвійним громадянством національні інтереси України не пріоритетні. Таким чином ті не зацікавлені у процвітанні держави. За сучасних геополітичних умов масове надання другого громадянства громадянам України можуть сприйняти як підрив суверенітету української держави.
Подвійне громадянство – можливий сценарій для України
Президент Володимир Зеленський неодноразово заявляв про ідею легалізації подвійного громадянства. Перший крок до цього – законопроект №2590 «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства». Ухвалення закону готують у рамках так званої «програми імміграції». Про це голова Державної міграційної служби Максим Соколюк заявив в інтерв'ю «Європейській правді».
Втім конституційна норма про «єдине громадянство» нікуди не зникне. Український паспорт будуть видавати без відмови від іншого громадянства. Також автори законопроекту акцентують: у законі обов’язково будуть прописані обмеження щодо країн міграційного ризику.
А ще у 2014-му році у Верховній Раді планували ввести кримінальну відповідальність за подвійне громадянство. Така тенденція до демократизації прав українських громадян сигналізує про можливе зелене світло у питанні узаконення подвійного громадянства. Як показує міжнародний досвід: ті країни, які також мають по всьому світу численні діаспори, переважно лояльні у питанні громадянства
Криза ідентичності?
Закарпаття – регіон, який неодноразово змінював свою суверенну приналежність. Утім, якщо у владних кулуарах не стихають суперечки щодо врегулювання питання подвійного громадянства, то серед пересічних закарпатців дискусії не виникає. Об’єднані спільною історією, ті не говорять про відокремлення, та не чекають захисту під крилом «другої Батьківщини».
Тетяна Москаль
Коментарі - 0