Перші закарпатці. Що приховує палеолітична стоянка у Королеві
08.08.2020 13:02
8043
0

Найкраще місце для життя у Східній Європі. Напевно, так схарактеризували б наші далекі предки пологу терасу, що спускається до берега Тиси, схована у затишку невисоких гір, вкритих густими щедрими лісами.
Звісно, в епоху палеоліту ландшафт був інакший, та не менш привабливий, адже саме тут оселилися давні люди мільйон років тому. Однак це дивовижне місце під загрозою: археологічну пам’ятку заковтує щебеневий кар’єр.Стоянка на мільйон

Фото: ufodos.com.ua
Власне, стоянка була не одна, а три, і у них виявили цілих 16 (за іншими джерелами – 14) культурно-хронологічних комплексів. Сім найбільш ранніх комплексів, які відносяться до ашельської культури,археологи називають генетично пов’язаними. Їх об’єднують спільні риси технології обробітку каменю та поступове її вдосконалення. Багато тисячоліть поспіль люди працювали на цій стоянці-майстерні, передаючи навички виготовлення знарядь із покоління в покоління, із часом у буквальному розумінні відшліфовували свою на перший погляд нехитру технологію. Найстаріший культурний шар у Королеві датується близько 1 млн років тому, наймолодший – близько 50 тисяч років тому. Тут трапляються рубаючі знаряддя, скребла, скобелі, вістря, ножі, різці.
Перетин тисячоліть
Владислав Гладилін відзначав, що королевський комплекс не має собі рівних на території України і Росії та є пам’яткою загальноєвропейського і світового значення. Це місце визнають найдавнішою стоянкою первісних людей у Східній Європі. Стоянка, якій мільйон років,сама по собі є сенсаційним відкриттям. А у Королеві, окрім того, зосереджені артефакти від раннього палеоліту (ашельська культура, яку асоціюють з людиною прямо ходячою) до середнього (мустьєрська культура неандертальців) і пізнього палеоліту (людина розумна), та виражені перехідні форми між артефактами різних епох. Це так, неначе у одному місці можна на очах простежити еволюцію людини – ну, принаймні, еволюцію її виробів. У Королеві зібрали більше 60 тисяч кам'яних знарядь. Розкопки велися у 1975-1992 рр. і охопили площу у 1500 м².

Фото: Юрій Кухарчук
На основі знахідок з Королева вчені висунули гіпотезу, що територія України та Польщі почала заселятися людьми з Центральної Європи та Балкан, а не з Азії, як вважали раніше. Тим не менш, найближча кісткова знахідка – кістка потилиці з міста Вертешселлеш (Угорщина), як припускають, належить особині, подібний до синантропа, азіатського підвиду Homo erectus. Артефакти з Королевської стоянки експонуються у Виноградівському історичному музеї та багатьох інших музеях Закарпаття, перебувають у наукових фондах Археологічного музею Інституту археології НАН України.
Кар’єр замість музею
Стоянка у Королеві внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкт культурної спадщини – пам’ятка археології національного значення під номером 070007-Н. Проте ділянка, де на початку 1990-х проводилися археологічні розкопки, опинилася на території щебеневого кар’єру. І якщо первісним людям було достатньо каменю, який лежав на поверхні, сучасні видобувають його з важкою технікою і вибухівкою. Проектна продуктивність у 250 тисяч м3 андезиту на рік – перспектива, яка змушує забути історію, особливо якщо ви директор кар’єру. Як значиться у оприлюдненому торік звіті з ОВД щодо діяльності кар’єру, балансові запаси у 10 818 тис. м3 при максимальній продуктивності забезпечать роботу підприємства з планованою потужністю на 43,3 роки.Для того, аби повністю знищити ще не знайдені артефакти, які зберігалися у землі мільйон років, вистачить і менше часу.
Фото: Уляна Куйдич/Facebook
У звіті згадується, що згідно Закону України «Про охорону культурної спадщини»відповідно статті 36 п. 2, для подальшого проведення робіт підприємство повинне одержати дозвіл від органу охорони культурної спадщини після завершення археологічних досліджень. Але згідно з п. 1 тієї ж статті, якщо під час проведення будь-яких земляних робіт виявлено знахідку археологічного або історичного характеру, виконавець робіт зобов'язаний зупинити їх подальше ведення і протягом однієї доби повідомити про це відповідний орган охорони культурної спадщини.Втім, який працівник кар’єру відрізнить палеолітичне знаряддя від звичайної каменюки? Позиція істориків несприятлива для інтересів видобувної промисловості: місце мали б законсервувати і створити музей. «Пам’ятка знаходиться… у мальовничий місцевості, неподалік від шосейних шляхів з твердим покриттям, у районі з добре розвинутою інфраструктурою. Фактично до самої пам’ятки треба зробити тільки асфальтований під’їзд. Решта доріг уже існує. Все це робить музеєфікацію комплексу стоянок Королеве не тільки можливою, але й необхідною справою. Наявність глибоких кар’єрів дозволяє закріпити та експонувати не тільки суто археологічні об’єкти, а й геологічні розрізи», – стверджують С. Пустовалов і Л. Чухрай у статті «Потенційні можливості музеєфікації пам’яток кам’яної доби на теренах України». Зі схилів пагорбів відкривається краєвид на Тису, Королево і сам кар’єр. Щебінь звідти вивозять вагонами, все глибше врізаючись у надра гір, що таять безліч знахідок, яких археологи, можливо, ніколи не побачать. Востаннє розкопки тут проводив у 2018 р. Віталій Усик, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України. Однак фінансування археології нині і у часи експедицій Гладиліна – не порівняти.
Підготувала Христина Шепа,
для «ПЕРШИЙ.com.ua»
Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0