Перша допомога при опіках: що можна і чого не можна робити

22.02.2022 17:45 971 0
Перша допомога при опіках: що можна і чого не можна робити

Опік – одна з найпоширеніших побутових травм, а представники деяких професій ризикують отримати їх також на виробництві. Важливо знати, які засоби можна використовувати при опіках, а які ні, оскільки частина народних методів – хибні.

Перш ніж перейти до будь-яких дій, необхідно опік класифікувати: від цього залежить, які заходи та препарати використовувати, повідомляє www.0432.ua.

Найчастіше трапляються термічні опіки, які виникають після прямого контакту з вогнем, гарячою парою чи сильно нагрітими предметами. Хімічні опіки отримують переважно на виробництві при роботі з кислотами та лугами. Електричні опіки з’являються при контакті з електричними дротами та іншими джерелами струму. Радіаційні опіки можна отримати, перебуваючи поблизу приладів, від яких надходить інфрачервоне або іонізуюче випромінювання.

Прийнято розрізняти чотири ступені опіків залежно від глибини та важкості ураження:

  • I ступінь – різкий біль в ураженій ділянці, гіперемія (почервоніння шкіри)
  • II ступінь – поява в ураженій області пухирів з серозним вмістом
  • III ступінь – рана, повне ураження шкіри, яке часто поширюється на підшкірну клітковину, м’язи та кістки
  • IV ступінь – обвуглення та омертвіння шкіри, м’язів і сухожиль аж до кісток, відсутність чутливості.

Як діяти при термічних опіках?

При термічних опіках потрібно зробити дві прості речі:

1. Прибрати чинник, який спровокував опік

2. Охолодити уражене місце

Опіки 1 та 2 ступенів можна охолоджувати під проточною водою 10-15 хвилин. Опіки 3 і 4 ступенів охолоджувати слід за допомогою чистої вологої пов’язки, потім можна разом з вологою пов’язкою охолодити у прохолодній стоячій воді. Якщо зробити це вчасно, то ступінь і глибина ураження виявиться значно меншою, що сприятиме швидшому загоєнню.

Після охолодження слід накласти вологу чисту пов’язку та забезпечити постраждалому спокій. Залежно від стану потерпілого можна провести протишокові заходи, дати знеболювальні.

При термічному опіку категорично не можна:

  • Змащувати уражену область оліями, різними мазями, яєчним білком, сметаною
  • Наносити лікарські препарати з пантенолом на щойно обпечену ділянку
  • Змащувати опік йодом, зеленкою та іншими спиртовмісними розчинами
  • Самостійно відривати одяг, що прилипнув до шкіри
  • Проколювати пухирі
  • Заклеювати рану пластиром

Як діяти при хімічних опіках?

Важлива особливість хімічних опіків – руйнівний ефект від контакту з хімікатом не припиняється при його видаленні зі шкіри. Однак передусім потрібно видалити зі шкіри хімічний засіб, а якщо він потрапив на одяг – зняти одежу. Уражене місце промивають під проточною водою – при опіках лугами час на це збільшується до кількох годин. Необхідно інактивувати хімікат – лише в цьому випадку перерветься реакція. Не можна витирати опік, адже тертя спровокує ще глибше проникнення хімікату. Заборонено застосовувати мазі та саморобні рецептури без консультації з лікарем. Після надання першої допомоги варто вивести потерпілого на свіже повітря або відчинити вікно.

Що робити при електричних опіках?

Основне – звільнити постраждалого від контакту з джерелом струму, звісно, дотримуючись  правил техніки безпеки, щоб самому не отримати удар. Раціонально скористатися предметами, які не проводять струм (палиця, швабра), або, якщо вдасться зробити це швидко, вимкнути електрику.  При ураженнях електрикою слід перевірити наявність у потерпілого пульсу і дихання та в разі потреби негайно приступити до стимуляції серцевої та дихальної діяльності, здійснюючи непрямий масаж серця та штучне дихання. Після цього перша допомога при опіках, спричинених електротравмою, полягає в накладенні на пошкоджену ділянку шкіри стерильної пов’язки. Якщо опік глибокий, бажано нанести знеболюючий розчин.

Що робити при радіаційних опіках?

  • Видалити радіоактивні речовини з поверхні шкіри, змивши їх водою або спеціальними розчинниками
  • Дати радіозахисні засоби
  • Накласти асептичну пов’язку на уражену поверхню
  • У найкоротші терміни доправити постраждалого до лікувального закладу.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!