Паводок 2020 на заході України: хронологія подій (ФОТО)

24.06.2020 20:57 1428 0
Паводок 2020 на заході України: хронологія подій (ФОТО)
Затоплені подвір’я і поля, знеструмлені села, тимчасово перекритий рух та обвал на трасі державного значення «Мукaчево-Рогaтин», зірвані мости і розмиті дамби – такі наслідки негоди, яка пройшлася Закарпаттям 23 червня. Паводкова хвиля, сформувавшись у Ясінях, де затопило 65 дворогосподарств, дісталася Рахова і попрямувала далі вниз по річці. Рівень Тиси місцями підвищився на 4-5 метрів. Загалом стихія наробила шкоди у 12 населених пунктах Закарпаття, затопивши 135 дворогосподарств у Рахівському, Тячівському та Міжгірському районах.

Фото: У ДСНС України у Закарпатській області

Як повідомила телефоном мешканка Рахова, у райцентрі паводок зніс підвісний міст над річкою. Надзвичайники інформували, що станом на 24 червня під водою перебуває 40 га пасовиськ між селами Сокирниця та Стеблівка на Хустщині, а села Синевирська Поляна та Свобода Міжгірського району залишились без струму – Теребля, яка вийшла з берегів, пошкодила електричні опори. За словами очевидців з села Білин на Рахівщині, вода у річці підіймалася стрімко – приблизно на метр за півгодини. Начальник Управління з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Закарпатської ОДА Віктор Буришин відзначив у розмові з РС, що не пам’ятає такого швидкого розвитку за останні 15 років. 22 червня регіональна комісія ТЕБ і НС прийняла рішення виставити при в’їзді в область на трасі Н-09 «Мукaчево-Рогaтин»  блок-пост з огляду на погіршення епідемічної ситуації. Вже наступного дня автомобільне сполучення між Закарпаттям та Івано-Франківщиною заблокував паводок. Рух на автошляху «Мукaчево-Рогaтин» тимчасово зупинився у межах сіл Білин, Костилівка, Кваси та міста Рахів. 24 червня він відновився, однак на ділянці Кваси – Ясіня поблизу присілка Кевелів річка підмила дорогу, і частина дорожнього полотна перетворилася на прірву глибиною у кілька метрів.

Фото: У ДСНС України у Закарпатській області

24 червня голова Закарпатської ОДА Олексій Петров  з керівниками Басейнового управління річки Тиса та ДСНС оглянув Тячівський та Рахівський райони і назвав попередню суму інфраструктурних збитків по області – 125 мільйонів гривень за зруйновані дороги, берегоукріплення, дамби і мости. Наразі встановлено, що на Закарпатті пошкоджено 12 автодоріг комунальної власності, 6 ділянок автодороги державної власності (Н-09) і зруйновано 5 підвісних мостів. У лісовому господарстві, за попередніми даними, пошкоджено14 мостів, 5,7 км. лісових доріг і 1 км. підпірних стінок. У Рахівському та Тячівському районах розмиті окремі ділянки дамб та берегоукріплень. Які збитки повінь нанесла будинкам і доворогосподарствам, поки невідомо, це підраховуватимуть спеціальні комісії на місцях.

Фото: пресслужба Закарпатської ОДА

На Прикарпатті ситуація з паводком ще більш катастрофічна – стихія охопила всю територію регіону та забрала життя трьох людей, близько 300 осіб довелося евакуювати. Як повідомляв голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів, у області на двох дорогах державного значення повністю заблоковано проїзд, а із 19-ма населеними пунктами відсутнє транспортне сполучення. Рятувальники добираються до осель на човнах.

Фото: У ДСНС України в Івано-Франківській області

Для оцінки збитків від негоди на Івано-Франківщину вилетіли прем’єр-міністр Денис Шмигаль та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. На сторінці у ФБ прем’єр розповів, що у місті Галич затопило районну лікарню, а хворих евакуюють. На Буковині вийшли з берегів річки Прут і Черемош, і повінь дісталася навіть до Чернівців, накривши кілька місцевих ринків. Вода у Пруті піднялася майже на 6 метрів. Також стихія вирує на Львівщині, де підтоплено 110 будинків, переважно у Стрийському районі. Окрім заходу України, від паводків потерпає схід Словаччини, де навальна повінь накрила село Піхне (Pichne) в Снинському окрузі Пряшівського краю. Ситуацію у Закарпатській області поки що називають контрольованою. Рівень води у верхній частині Тиси знизився, переливи через дороги припинились, а з дворогосподарств вода, яку не встигли відкачати, відійшла самопливом. Втім, паводкова хвиля рухається униз по Тисі, в бік кордону з Угорщиною. Як передбачають закарпатські рятувальники, в ніч з 24 на 25 червня  рівень води зросте до 280 - 330 см над нулем поста (рівень на 8:00 24.06 - 184 см) в межах корінного русла. 24-26 червня паводкова хвиля з верхів'їв Тиси спускатиметься до міста Чоп, де рівень річки підвищиться на 0.8 - 1.3 м і вода почне виходити на заплаву міждамбового простору.

Фото: пресслужба Закарпатської ОДА

За прогнозами Закарпатського гідрометцентру, затяжні дощі, які спричинили паводок, продовжуватимуться. Ввечері 24 червня східній частині області очікуються грози, місцями значні зливові дощі і град, можливе підтоплення понижених місць, утворення локальних селів та зсувів ґрунту. У частих повенях небезпідставно звинувачують  вирубку лісів, однак синоптик Наталя Діденко пояснює, що тепер це не першочергова причина: «Дощі на Заході вже йдуть тривалий час, причому сильні дощі. Земля, ґрунт так перенасичені вологою, що зриваються селеві потоки, річки виходять з берегів, руйнується інфраструктура, знищується людське майно, худоба, гинуть люди. Сильні тривалі дощі у гірських районах – завжди нещастя. Природа не вічно може затримувати небезпечні процеси, незалежно від лісистості. Дощі ллють, з невеликими перервами, місяць. Паводки, повені, на жаль, явище для цих районів типове». Вона нагадує про потужний паводок 1969 року, коли в басейнах Дністра, Прута і Тиси спостерігався історичний максимум рівня води, та про 1970 рік, коли повінь пошкодила 90% житлового фонду у Тячеві. Фахівці також стверджують, що через зміни клімату режим опадів на Закарпатті робиться іншим: кількість дощових днів у році стає меншою, а самі опади – сильнішими, що призводить до більш частих дощових паводків. Велика вода накривала Закарпаття і минулоріч, 20-25 травня 2019 року. Тоді після сніжної зими та рясних весняних дощів повінь знищила врожай у теплицях при Боржаві, а рівень води в басейні Ужа встановив новий історичний максимум. Від стихійного лиха загинуло двоє людей, а сума збитків перевищила 500 мільйонів гривень.

Підготувала Христина Шепа,

 для «ПЕРШИЙ.com.ua»

Нагадуємо: Інтенсивні зливи, які не припиняються в гірській місцевості спровокували одразу кілька потужних паводкових хвиль https://pershij.com.ua/pidtoplennia-ta-zalyti-dorohy-rakhivshchyna-ohovtuietsia-vid-pavodkovoi-khvyli-video/ Читайте також: Паводкова хвиля дісталася Хустського району. Річка Тиса на Закарпатті вийшла з берегів. Паводок на Тисі наразі фіксують у низинних районах https://pershij.com.ua/tysa-vyishla-z-berehiv-voda-distalas-khustshchyny-video/ Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!