Палац Овскаї у селі Велика Бакта на Берегівщині
29.09.2018 11:58
592
0
В старовинному парку, неподалік Берегова у селі Велика Бакта, знаходиться садиба поміщика у вигляді палацу. Свою назву він отримав від попереднього власника – графа Овчкаї. Новий власник, австрійський землевласник, граф Готтесман, на початку ХІХ століття повністю перебудував його. Відтак центральна частина другого поверху палацу (ризаліт) «покоїться» на чотирьох масивних колонах, увічнених трикутним фронтоном (на фото). У перший вбудований під’їзд для карети. Перекриття першого поверху – «сводчате», а на другому – плоске. Біля палацу і зараз росте стара розвісиста тополя (на фото). Легенда безпосереднє зв’язана з цим деревом розповідає про те, що граф мав двох доньок і одній з них, сподобався красень гусар. Дізнавшись про це, господар палацу, заборонив їй зустрічатися з коханим, а прислузі строго насторого наказав на гарматний вибух не підпускати його до обійстя. Адже у його жила текла циганська кров, але з часом вимушений був уступити донці і благословив її на брак. Так він її любив, але при одній умові: він наказав молодятам посадити два деревця, и якщо один з них прийметься, то вони зможуть піти під вінець. Свідком цього щасливого кінця і є ця тополя. По іншому переповів цю легенду відомий угорський письменник Йокаї Мор, який неодноразово бував в наших краях и кажуть, спілкувався в угорській столиці з представником цього роду – Адольфом Готтесманом, від якого і почув цю романтичну історію. В одному зі своїх оповідань він писав: «Коли граф дізнався про зв'язок своєї доньки з безрідним гусаром, то наказав - повісити останнього на тополиній гільці, але під тяжкістю тіла гусара вона зігнулася. От так і росте, підперта опорами». Легендарна тополя (із обхватом стовбура в понад шість метрів) занесена в символічний реєстр видатних дерев Закарпаття та України.
Особливу історичну цінність має і старовинний парк, якій заложив ще граф Карої. Серед порід дерев нарахував понад тридцяти порід, серед яких: червоний бук, граб, дуб, каштан, платан і навіть екзотичне - тюльпанове дерево. Одна з мало помітних стежок привела мене до родинної спочивальні родини Готтесманів (було це на початку 80-х років ХХ ст.), яке свого часу було пограбоване. За переказами тут знайшли вічний спокій й члені родини, які вмирали далеко від цієї місцевості, зокрема у Будапешті. Але це тема вже іншої публікації. Щодо парку, то зараз він має статус – Пам’ятки садово-паркового мистецтва.
На початку ХХ століття панському палаці та господарських будівлях розмістилася королівська сільськогосподарська установа. В такому же статусі, - сільськогосподарська дослідна станція насіння,саджанців та елітних сортів винограду, будинок знаходився і в часи Чехословацької Республіки. А з 1946 року державна сільськогосподарська станція, яка в 1989 році була реорганізована у Закарпатський інститут агропромислового виробництва. Вже в часи незалежності України, у 2012 році, ця установа фігурує, як Закарпатське державне сільськогосподарська дослідна станція. Оптимальним варіантом для цієї будівлі з розкішним парком є: - використання разом із законсервованою термальною свердловиною у програмі туристично-рекреаційного розвитку села. Цей комплекс, без перебільшення, може стати родзинкою Закарпаття. І над цим зараз потрібно працювати…
ВАЛЕРІЙ РАЗГУЛОВ
Нагадаємо, Невже таємниця Хустського замку майже досліджена?
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0