Найнадійніший захист: як винайшли респіратор та якими бувають сучасні

18.10.2021 13:09 882 0
Найнадійніший захист: як винайшли респіратор та якими бувають сучасні

Пандемія познайомила нас з засобами індивідуального захисту – медичними масками та респіраторами. За цей час ми вже встигли зрозуміти, що їх не надто зручно носити, і масковий режим за фактом постійно ігнорують. Та зростання захворюваності на коронавірус підказує, що розслаблятися рано.

Про захист органів дихання краще не забувати. Тим паче, що маска або респіратор добре зігрівають на холодному повітрі, хоча не це головне.

Загальновизнано, що найвищий ступінь захисту від вірусів дають не маски, а респіратори. Останні розробили, аби захиститися від більш грубих подразників – пилового забруднення та шкідливих газів.

Чим очистити?

Одним з перших примітивний респіратор сконструював наприкінці XVIII століття німецький науковець Александр фон Гумбольдт. Пристрій являв собою мішок із прорізом для очей, який одягався на голову. На винахід Гумбольдта наштовхнула службова необхідність – він працював гірським інженером. Одні стародавні респіратори робили з просякнутої гумою тканини, інші – з гуми. Повітря, щоб дихати, часто слід було тягти у окремому баку, а це, погодьтесь, набагато більша незручність, ніж оце наше «у переніссі тисне».

Втім, патент на респіратор отримав на півстоліття пізніше американець Люїс Хаслетт. Розробка  Хаслетта фільтрувала повітря, очищуючи його. Для цієї цілі використовували фільтр з вологої шерсті або іншої пористої речовини. Бак із запасом чистого повітря був непотрібен. Невдовзі у Британії хімік Джон Стенхауз встановив, котрі види активованого вугілля найкраще вловлюють газ, а фізик Джон Тіндаль запропонував насичувати фільтри респіраторів вугіллям, гідроксидом кальцію та гліцином. 

Так виник респіратор, спроможний вловлювати шкідливі гази та дим, яким дотепер користуються пожежники. Чашоподібний респіратор, донині популярний у багатьох країнах, запатентували у 1879 році. Вогнеборці, гірники та представники інших професій, пов’язаних із ризиком для здоров’я й життя, донедавна були єдиною групою, яка потребувала засобів індивідуального захисту та спецодягу https://ls-ltd.com.ua/, одначе нині ЗІЗ потрібні значно ширшим категоріям населення.

Новітні стандарти

Сьогодні респіратори застосовують у різних областях. Фільтруюча будівельна півмаска дієва проти грубодисперсного пилу, але не затримує віруси чи бактерії. Тому потрібно звертати увагу на маркування та дотримуватися вимог виробника. У Європі респіратори поділяються на три класи:

FFP1. Призначені для фільтрування нетоксичного пилу, туману і диму. У ході випробувань забезпечують фільтрацію 80% твердих і рідких частинок.

FFP2. Для робіт зі шкідливим та канцерогенним пилом, димом і аерозолями. Дозволяють відфільтрувати 94% частинок. Європейському стандартові FFP2 приблизно відповідає американський N95. Останній розробили на початку 1990-х. Спеціальний матеріал містить одночасно як позитивні, так і негативні заряди, які притягують частинки пилу, мікроогранізми та віруси й стають перепоною для 95% таких частинок.

FFP3. Для роботи з високотоксичними, радіоактивними і біохімічними активними речовинами. Фільтрують 99% частинок.

Літери на маркуванні вказують також на інші особливості респіратора:

R (reusable): багаторазового використання

NR: одноразового застосування

D: фільтри протестовані доломітом, стійкі до сильного запилення

ВООЗ рекомендує в період пандемії використовувати респіратори стандарту не нижче FFP2/N95, однак конкретно – медичним працівникам, і то при проведенні хворим на COVID-19 процедур, які супроводжуються утворенням аерозолів. А респіратори FFP3, за деякими дослідженнями, здатні до 100% захистити медперсонал від зараження коронавірусом.

Проте, оскільки на ринку ЗІЗ наразі немає дефіциту, кожен може обрати для себе оптимальний засіб.

Читайте також:

Теги: COVID-19
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!