На Закарпатті ще не було випадків важких ускладнень після вакцинації: у ОДА розвіяли міфи про вакцини від коронавірусу

25.05.2021 16:18 419 0
На Закарпатті ще не було випадків важких ускладнень після вакцинації: у ОДА розвіяли міфи про вакцини від коронавірусу

В області з початку вакцинальної кампанії майже 29 тисяч людей зробили щеплення проти COVID-19, а в Україні – понад мільйон. Як проходить вакцинація на Закарпатті, як можна зробити щеплення, які міфи ходять навколо вакцинації та чому не можна вибрати, яким препаратом вакцинуватися? Про це йшлося під час онлайн-розмови з директором департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Анатолієм Пшеничним та завідувачкою відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Закарпатського обласного лабораторного центру МОЗ України Вікторією Тимчик. 

Закарпатська область трохи відстає у вакцинації – разом з Чернівецькою, Волинською і Луганською областями. Експерти констатують: склалося так, що наша область почала вакцинальну кампанію однією з останніх в Україні. Вакцинація стартувала, коли область перебувала у «червоній» епідеміологічній зоні, коли були переповнені лікувальні заклади, а кількість летальних випадків досягала 100 на тиждень. На початку було по одній мобільній бригаді, кожна з яких була навчена на інший вид вакцини. Натепер, як зазначив Анатолій Пшеничний, можна сміливо стверджувати, що всі 64 ОТГ області охоплені вакцинальною кампанією. Розгорнуто 54 пунктів щеплення і 14 мобільних бригад. Особливість Закарпаття у тому, що у регіоні переважає сільське населення і більше половини населених пунктів має гірський статус. Також є пацієнти, котрі належать до маломобільних груп населення і фізично не можуть прийти на пункт щеплення. Проте майже 8-9 людей з 10 знають своїх сімейних лікарів, а кожен сімейний лікар знає на своїй території пацієнтів, які обмежені у пересуванні або мають важкі захворювання, і які не можуть за 8-10 кілометрів діставатися до лікувального закладу.  «Кожен сімейний лікар знає таку категорію людей і може зв’язатися з ними або їхніми законними представниками щодо виїзду мобільної бригади до них» – заявив посадовець. У області триває третій етап вакцинації. Найпростіше отримати щеплення тим, хто належить до пріоритетної групи за професією (працівники структур державної безпеки, вчителі та інші працівники сфери освіти). «Якщо людина працює в організованому колективі, де наразі проходить етап вакцинації, їй непотрібно нічого робити. У певний період керівник закладу звернеться до своїх працівників і буде верифікувати списки охочих до вакцинації. Таким чином, людина буде вакцинована згідно графіку, коли приїде мобільна бригада», – пояснила головна епідеміологиня області Вікторія Тиимчик. Натомість особи, які вакцинуються за віком (65+) повинні записатися у сімейного лікаря або звернутися до колл-центру МОЗ. Ті, хто не належить до пріорітетної групи, але бажає вакцинуватися, може записатися у лист очікування через портал «Дія». При цьому потрібно заповнити анкету і чітко вказати свої контактні дані. За словами Вікторії Тимчик, траплялося, що люди записувалися, не зазначивши свій населений пункт і номеру телефону, і через це не отримали щеплення. На Закарпатті проводять щеплення тими ж вакцинами, що й загалом по Україні: AstraZeneca (CoviShield) індійського виробництва, AstraZeneca корейського виробництва, китайська вакцина Coronavac компанії Sinovac і вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech. При цьому ті, хто отримав першу дозу індійської AstraZeneca, друге щеплення отримують корейською вакциною. Як стверджують, технології їхнього виробництва ідентичні. Експерти зазначають, що існують протипоказання до вакцинації, але їх не можна плутати з побічними реакціями. За словами Вікторії Тимчик, протипоказами є: 

  • Сильна алергічна реакція на введення першої дози
  • Алергія на будь-який з компонентів вакцини
  • Гострі стани з підвищенням температури до 38℃

Побічні ефекти найчастіше трапляються легкі: 

  • Підвищення температури тіла
  • Головні болі
  • Ломота в тілі

Вони минають через 2-3 доби. Якщо з’являються важкі стани, такі як блювання чи порушення свідомості, потрібно зателефонувати лікарю. Проте пані Тимчик запевняє: «Ми не отримували інформації про серйозні несприятливі події після імунізації. Зазвичай реакції на щеплення є незначними». Окрім побоювань щодо серйозних побічних ефектів, довкола вакцинації ходить багато інших чуток та міфів. Експерти спробували з’ясувати, наскільки вони правдиві. Старшим людям, які мають супутні захворювання, вакцинуватися не варто? Все якраз навпаки: наявність старшого віку і супутніх захворювань не є протипоказанням до вакцинації. Ця група є пріоритетною. Також пріоритетними стосовно вакцинації є ВІЛ-інфіковані, однак все залежить від рівня порушення імунної системи. Ті, хто має будь-які захворювання, перед вакцинацією мають проконсультуватися з сімейним лікарем. Немає сенсу вакцинуватися, якщо вже перехворів на коронавірус? «На Закарпатті понад 100 людей повторно з діагнозом коронавірусна хвороба знаходилися у лікувальних закладах, і перенесли важче, ніж перший раз» – повідомив Анатолій Пшеничний. Чіткого терміну, скільки триває захист після перенесеної хвороби, немає. Навіть показник імуноглобулінів не є єдиним критерієм для визначення імунітету. Однак ті, які перехворіли після щеплення, перенесли хворобу легше, ніж було б без вакцинації. Вакцина Pfizer підходить старшим людям, а AstraZeneca – молодим? В Україні немає рекомендацій щодо вікових обмежень щодо тієї або іншої вакцини. Турбує громадян і таке питання: чому людина не може обрати, якою вакциною їй робитимуть щеплення? «Вакцинальна кампанія визначена дорожньою картою. Відповідно формуються цільові групи, і під ці цільові групи приїжджає вакцина. Ми знаємо, що у світі є дефіцит вакцин, і не всі країни мають однаковий доступ. Зважаючи на поки що обмежену кількість і певну визначеність цільового контингенту ми повинні користуватися тим, як держава забезпечує і визначає хід вакцинальної кампанії», – розповіла Вікторія Тимчик. Перед сезоном відпусток багато хто цікавиться, чи видаватимуть сертифікати про вакцинацію для виїзду за кордон. Анатолій Пшеничний запевнив: всі вакцини, які використовуються в Україні, є сертифікованими, і тим, хто отримає обидві дози вакцини, видаватимуть відповідний документ. Міністерство охорони здоров’я і Міністерство цифрової трансформації працюють над цим і анонсували, що з липня, можливо, будуть видавати паспорти вакцинації. Цей документ має бути уніфікований, щоб з ним без проблем можна було виїхати за кордон. Однак невідомо, доки для перетину кордону вимагатимуть ПЛР-тест. Експерти наголошують: саме вакцинація є єдиним способом подолання COVID-пандемії. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Доза ін’єкції для медперсоналу: на Закарпатті стартувала covid-вакцинація (ВІДЕО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!