На Закарпатті "сезон тиші" закінчився: народилися малята-необхідно їх берегти

21.06.2020 22:19 271 0
На Закарпатті "сезон тиші" закінчився: народилися малята-необхідно їх берегти
"На даний час на гніздах сидять птахи, покотися й отелилися парнокопитні звірі, у них ледь підвелася на ноги малеча, призвичаюються вже до навколишнього світу де-не-де зайченята, – веде розповідає Б. Шойного. – І всім би треба спокою, аби росли."
Однак дощова погода й теплі ночі сприяють масовій появі грибів. А це значить, що до лісу потягнулися численні любителі цього «тихого полювання». І було б добре, якби ці люди ходили самі, вели себе тихо. Але деякі беруть із собою собак. Подехто, навіть – й кілька мисливських псів для розваги. Ті гавкають, ганяються за звірами, наносячи великої шкоди.
Тому лісівники просять усіх не ходити з собаками по гриби або ж ягоди. А якщо вже й ведете  свого чотирилапого, то тримайте його на повідку. Й особливо важливо не нацьковувати псів на й без того переляканих тепер звірів, бо вони бережуть, як і кожні батьки, своїх нащадків…
Справді: тепер, у перволіть, коли природа радує нас цвітом і першими плодами, дитинчата диких звірів викликають інтерес і захоплення. А ще – радість. Особливо, коли це граційні лані, благородні олені або ж прудкі й обережні косулі. Саме ці представники тваринного світу додають інтересу й краси дубовим гаям лісомисливського лісництва імені Маурера. Тут на великій площі розкинувся власне природний вольєр. Окрім різноманітного птаства та інших червонокнижних звірів, у цих угіддях Берегівського держлісгоспу  почуваються, як на волі, 160 ланей, чотири десятки голів карпатських оленів і до сімдесяти косуль. Уже разом з косулями випасаються й козенята, – радіє провідний мисливствознавець Берегівського лісгоспу Василь Головня. Для нього спостерігати за новими поколіннями цих звірів – особливе задоволення. Уже достатньо природного корму, тому лісова охорона лише поповнює солончаки свіжою сіллю й оберігає фауну від браконьєрів. Звірів охороняють також і єгері п’ятьох мисливських колективів, які патрулюють на площах лісгоспу свої угіддя. А лісова охорона регулярно проводить рейди. Та ласі добути звірину браконьєри не бояться ні лісівників, ні осуду громадськості. Можливо, настане час, коли сам такий «мисливець»-порушник усвідомить, що він побачить красу звіра і порадіє лише раз – перед пострілом. А всі інші люди можуть милуватися ним протягом довгих років. І фотографувати, і показувати своїм дітям.
"Хіба браконьєр буде щасливий від того, – продовжує Б. Шойного, – коли застрелить самку косулі й залишить на явну погибель маленьке козеня?.. Що, в нього немає дітей?.. Коли вже ми будемо спостерігати, зупиняючи автівки, як гордо й поважно переходять дорогу з десяток оленів? Як це можна побачити в сусідніх країнах Європи! І треба розуміти, що у лісівника купа іншої роботи, аби стежити за кожним кровожерливим і нахабним, позбавленим совісті й елементарної людяності лжемисливцем?.. Відстрілювати звірів треба, але старих і хворих. І то у визначений законом і фахівцями час. А не тоді, коли комусь стукне в нерозумну голову… Вважаємо, що за цю шкоду, як і довкіллю загалом, слід у рази підвищити штрафи. А всіх чесних людей, котрі запідозрять лише наміри таких індивідуумів-губителів, просимо відразу звертатися до поліції!
Водночас варто наголосити: для совісних любителів природи у Берегівському лісгоспі звели 11 рекреаційних пунктів. Вони – для послуг мандрівників, яких на Закарпатті щороку більшає. Ці впорядковані й приємні відпочинкові зони розташовані біля села Гать. (Там пробурили свердловину – є чиста артезіанська вода; звели альтанку і дитячий майданчик). У селі Косино пункт розташований біля термальної води. Гарний він і біля Квасова, і Берегуйфалу. А ще по два – поруч із будівлею лісгоспу та в селах Нижні і Верхні Ремети тощо. Біля цих об’єктів забирають небезпечні дерева, аби люди сміло ходили й безпечно відпочивали.  Тим паче це робиться зараз, після бурелому, який пронісся цими лісами 24 травня. Отже, берегівські лісівники уміють не тільки вирощувати молоді деревцята дуба й оберігати столітні велетні. Тут належно доглядають за дивовижним царством диких звірів. Адже угіддя лісгоспу займають понад дев’ять тисяч гектарів і розкинулися на території як Берегівського, так частково й Іршавського та Мукачівського адміністративних районів. До речі, лісомисливське лісництво імені Маурера або ж «царство звірів», як для Закарпаття, займає величезну площу – 2,3 тисячі гектарів. Назву отримало на пошану пам’яті лісничого Мельхіора Маурера, який 45 років тому створив вольєрне мисливське господарство на площі півтори тисячі гектарів. Далі господарство розросталося й розширювалося. Тут уже тоді почали розводити оленів, муфлонів, кабанів, козуль… За словами Євгена Дурдинця, лісничого лісомисливського лісництва імені Маурера, нині мисливським господарством опікуються два користувачі: громадська організація «Мисливський клуб «Губерт» і товариство мисливців та рибалок «Лісівник». В угіддях лісництва зустрічаються такі мисливські види тварин: олень благородний, лань європейська, козуля європейська, дикий кабан, заєць-русак та інші.
"Найвища чисельність звірів спостерігається завдяки цілорічній підгодівлі, протипаразитарній профілактиці, охороні від браконьєрів та бродячих тварин, – каже лісничий. До речі, у мисливських товариствах обліковують і тварин, які занесені до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Це, зокрема, орлан білохвостий, пугач, чорний лелека, кіт лісовий. Надибуємо й одну родзинку: вперше за сто років у селі Горбок прижився орлан-білохвіст. Тож там нещодавно з радості відремонтували  занедбаний готельний комплекс і назвали його «Орлан» – на честь цієї гордої птиці. І тепер це – хороший туристичний об’єкт.
На завершення приємна звістка від директора Богдана Шойного:
"Запрошуємо всіх добросовісних любителів природи по гриби! Тепер вони у великій кількості виростають і на тих місцях, де роками їх не знаходили».

ДЖЕРЕЛО

Нагадуємо: Щороку із 1 квітня настає так званий «сезон тиші» - період, протягом якого забороняється проведення заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою https://pershij.com.ua/v-ukraini-startuvav-sezon-tyshi-video/ Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!