На Закарпатті дозріває "чорна принцеса" (ФОТО)

04.07.2018 10:39 257 0
На Закарпатті дозріває "чорна принцеса" (ФОТО)

Ожина — ароматна соковита ягода, споріднена малині. Кущі дістали назву за колючі стебла, що захищають гострими голками свої ягоди. Смакові якості ожини майже два тисячоліття тому були відмічені давньоримським письменником Плінієм Старшим, проте вона набула популярності і серед цілителів і травників, як лікарська рослина. Цим ожина зобов’язана своєму складу, насиченому вітамінами С, Е і К, бета-каротином, великому змісту калію, а також іншим елементам, таким, як кальцій, залізо, магній, цинк і натрій.

Завдяки присутності у складі органічних кислот ожина є природним антисептиком і сприяє підтримці кислотно-лужного балансу в організмі. Спорідненість з малиною забезпечила ожині багато схожих властивостей, недооцінити які складно. Використовуються в народній медицині і ягоди, і молоді пагони кущів. Виявляється, існує безліч причин, по яких в зеленій аптечці повинна прописатися ожина : користь і шкода її ягід і листя будуть розкриті нижче.

Корисні властивості ожини

Можна не лише споживати свіжі ягоди ожини, як смачний і ефективний засіб очищення організму, але і заготовлювати рослину про запас. Ягоди краще всього зберігають свій корисний склад при висушуванні або заморожуванні, листя сушать і змелюють для зручності дозування.
  • Настоянка з сушених плодів ефективна як протизапальний засіб при гострих респіраторних захворюваннях, володіє потогінними і жарознижуючими властивостями завдяки високому вмісту флавоноїдів. Для приготування настоянки 2 ст. л. сушених ягід запарюють склянкою окропу і настоюють в термосі або в місткості під кришкою впродовж 15 хвилин. Приймати такий настій необхідно маленькими ковтками кожну годину по чашці до настання полегшення.
  • Ефективний настій ягід і при розладах кишечника, що супроводжуються діареєю, гастритах і ентероколітах.
  • Буде корисний чай з ожиною після важкого трудового дня. Він заспокоює нервову систему і сприяє хорошому сну.
  • Згідно з дослідженнями учених Піттсбургского університету, виділена з рослинних пігментів ожини речовина цианидин-3-рутинозид згубно впливає на колонії ракових клітин, не завдаючи шкоди здоровим. Цей факт дає основу вважати ожину безпечним засобом профілактики онкологічних захворювань.
  • Настоянка з листя ожини демонструє ефективність в лікуванні дерматитів і запальних процесів ротової порожнини — гінгівіту і стоматиту. Для цих цілей настоянка застосовується для полоскання рота і для шкірних компресів.
  • Відвари і настоянки листа ожини також використовуються при циститах і урогінекологичних захворюваннях, при порушенні менструального циклу у жінок.
  • Велика кількість калію і магнію у складі ягід благотворно впливає на серцево-судинну систему і попереджає розвиток таких захворювань, як гіпертонія і атеросклероз.
  • Вживання ожини полегшує болі в суглобах при ревматизмі і сприяє виведенню з організму солей, у тому числі важких металів. Найбільшу ефективність при цьому мають свіжі ягоди.
  • Лист і плоди ожини входять до складів зборів для комплексного лікування захворювань органів дихання, оскільки мають відхаркувальні і одночасно антисептичні властивості.

Можливі протипоказання і шкода

Як не дивно, досить велика кількість людей схильна до алергічної реакції на ожину. Вся річ у тому, що поширена алергія на полуницю дає перехресну реакцію і на ожину з малиною. Організм реагує на алерген набряками слизових оболонок і обличчя, діареєю і іноді блювотою. При підозрі на таку реакцію, слід припинити вживання ожини. При захворюваннях нирок в гострій стадії необхідно також накласти обмеження на кількість ожини в меню із-за її виражених сечогінних властивостей. Окремо слід згадати і про шкоду, яку здатні нанести свіжі ягоди на зубну емаль завдяки великому змісту фруктових кислот. Ожина відноситься до переліку продуктів, що лідирують в згубній дії на зубне покриття. Більше того, її сік є стійким природним барвником і здатний зіпсувати колір емалі після процедур її вибілювання, після яких вона стає більше уразливою. Нагадаємо, Скарбничка вітамінів: на Закарпатті вже продають яфини Також читайтеЗакарпатець розповів про користь соку
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!