Мілена Добош: мукачівська кіномисткиня, яка підкорює світ

27.01.2021 20:01 797 0
Мілена Добош: мукачівська кіномисткиня, яка підкорює світ
Енергійна, життєрадісна, товариська, на хвилі креативу. Мілена Добош представляла свої кінороботи на фестивалях у Каннах, Лос-Анджелесі, Чечхоні (Південна Корея), Лісабоні. Вона виступає у своїх фільмах сценаристкою і продюсеркою, режисеркою і операторкою, а ще – заснувала дитячу кіношколу DMFilmschool. Нещодавно президент своїм указом призначив Мілені Добош стипендію для молодих митців. Мілена з творчої родини – її батько Михайло Добош також кіномитець, передусім оператор та режисер. Саме у співпраці з ним дівчина зробила перші кроки у кінотворчості. «Вперше я долучилася до створення кіно у 15 років, в ролі асистента режисера та оператора, – розповіла Мілена. – Це був документальний фільм про закарпатського художника Володимира Микиту. Потім, роком пізніше, я спробувала себе у ролі сценариста у художньому короткометражному фільмі «Somnium Adveho Verus», режисером та продюсером в ньому виступав мій тато Михайло Добош. Тато вплинув на мій розвиток у кіно першочергово, це та людина, яка надихає, підтримує та направляє. Я з дитинства спостерігала за його роботами та підходом до неї. Тато – це мій найкращий професійний партнер. Ми всі проекти у нашій незалежній кіностудії «DMFilmProduction» робимо разом». Додамо, у 2014 році короткометражна стрічка "Somnium Adveho Verus" представляла Україну на "Днях українського кіно у Люксембургу".

Фото: Milena Dobosh/Facebook

  Паралельно зі створенням фільмів дівчина вступила до університету театру кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, де здобула спеціальність продюсера кіно і телебачення, та до Мукачівського державного університету, де навчалася на педагогічному факультеті. У 2015 році Мілена стала продюсеркою короткометражного фільму «History or Modernity. Or Vinyl Trip in Kyiv». Він відкрив «вінілову» тему, яка перетворилася на лейтмотив фільмів кіностудії «DMFilmProduction». «Ми почали створювати документальний триптих про музичні захоплення «History or Modernity», – згадує Мілена. – Це короткометражки про вініл, магнітний запис та лампове звучання. З першою частиною триптиху ми представляли Україну на кіфестивалі у Болівуді. З часом у нас виникло бажання ширше заглибитися у цю тему. Тему людських захоплень. Так ми створили повнометражний докуметальний фільм «Музика. Кава. Вініл.» Тут зібрані дуже цікаві та різні персонажі (музиканти, режисери, бариста, журналісти, скульптор і т. д.), які діляться своїми переживаннями, захопленнями і враженнями від цих слів. Хтось розповідає, що терпіти не може каву, а хтось каже, що кава – це весь світ. Я дуже люблю цей фільм, за ту камерність, щирість та причетність. Це фільм – розмова з другом. З цим кіно у нас класне фестивальне життя, ми отримали «Приз глядацьких симпатій» на кінофестивалі у Португалії, закривали кінофестиваль у Кореї з тисячними глядачами під відкритим небом. Фестивалі це дуже крутий фітбек».  

Михайло та Мілена Добош на Каннському кінофестивалі. Фото: Milena Dobosh/Facebook

  Чи не найяскравішим досвідом стало представлення  стрічки «Manga Western» на 69-му щорічному Каннському кінофестивалі, де презентували найкращі короткометражні фільми світу. Для самих співавторів  фільму, Михайла і Мілени Добош, було несподіванкою, що він потрапив у широку селекцію. Це експериментальний артхаусний фільм, близький за стилістикою до робіт Тарантіно, поєднання чорного гумору і гротеску в стилі коміксів. «Канни – це місце сили, туди хочеться повертатися, – зізнається мисткиня. – Там немає розмежування на «своїх», там всі рівні, бо всі «хворіють» кіномистецтвом». Торік Мілена відзняла у Словаччині рімейк фільму «Музика. Кава. Вініл.» – «Hudba. Káva. Vinylové platne». Для неї це був перший повноцінний режисерський досвід: «Взагалі, «Музика. Кава. Вініл.» це вже як франшиза, перший повномеражний фільм ми створили в Україні, а тепер у 2020 ми вийшли не лише фестивалями за кордон, а й створенням. Так, ми організували зйомки у Словаччині з неповторним словацьким кастом, де зібрали неймовірних людей. Тут я спробувала себе у ролі режисера. До цього я була продюсером. І створюючи фільм, рімейк, я дивувалася, наскільки люди можуть бути схожими в поглядах, але ніколи до цього не зустрічатися».

Під час зйомок у Кошице. Фото: Milena Dobosh/Facebook

  Серед недавніх продукцій також короткометражки з уже згадуваного вище триптиху: «History or Modernity vol 2. The Light of Dead Divas» та «History or Modernity vol 3. Tape end» (2019). «Вінілові» історії займають у житті Мілени особливе місце: «Чому вініл? Вініл це душа. Вініл – це ритуал, який ти не хочеш робити попсовим, це щось більше. Коли ти відносишся до музики з повагою, коли ти вибираєш час і просто насолоджуєшся. Коли ми знімали українську версію "М.К.В." мене вразили слова одного з героїв, що вініл ніколи не буде таким самим, як в цю хвилину прослуховування. Вініл – як життя. З ним повернути назад неможливо. Так само й кава. Страшенно її люблю і всіх навкруги намагаюся підштовхнути пити каву з насолодою. Кава відчуває все, вона теж має душу. Я взагалі люблю всі речі, про які ми створюємо кіно. Ти спочатку пропускаєш крізь себе і вже потім віддаєш у світ». Водночас Мілена Добош веде заняття для дітей у DMFilmschool, готуючи нове покоління кіномитців. Її випускники 2019 року відзняли кіноальманах «Хулігани» – шість короткометражних фільмів різних жанрів на тему булінгу. Тобто це – кіно, зняте дітьми про дітей, але стосується воно чутливої соціальної проблеми.

Фото: Milena Dobosh/Facebook

  «Кіношкола це теж фітбек. Це новий рівень віддачі. Але він дуже наповнений. Він різний, бо тут ти віддаєш себе, свої знання, надихаєш і напрявляєш іншу людину. В мене навіть зараз навертаються сльози, коли я згадую, що наші дівчатка – маленькі кіношники у своєму, хтось навіть ще не підлітковому віці, вже мав можливість створити щось своє», – розказує Мілена. Вона визнає, що пандемія дуже змінила плани для всіх і кожного, а кіномистецтво страшенно постраждало у цей період. Однак це її не зупиняє: «Я хочу експериментувати і створювати далі. Кіно не має кордонів».  

Підготувала Христина Шепа,

 для «ПЕРШИЙ.com.ua»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про наболілі питання розповів директор "Мукачівводоканалу" Ігор Федорняк (ВІДЕО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!