Курган Красуні на Берегівщині відкриває свої таємниці
20.04.2018 19:00
410
0

Архаїчні данні народних переказів, легенд, інших спогадів про минувшину неодноразово трансформувалися (після ретельного їх дослідження, співставлення, поточного перегляду тощо) у цілком певну, щоб не казати - об’єктивну, картину для визначення достовірних фактів минулого.
Сьогодні не викликає сумніву, що народні перекази та легенди на відміну від міфів й казок) містять найбільше вказівок на певні історичні події та явища. Адже вони містять у собі і дійсні, інколи загадкові, таємниці,елементи з життя історичних осіб чи конкретних подій у минулому. У цій публікації хотілося би продовжити цю тему, адже попередні публікації «Скарби гори Келемен», «Таємничі печери Берегівського горбогір ’я» та «Палац Гуняди», викликали зацікавленість, тому пропоную читачам дві нові розповіді. Сподіваюсь, що теж, певно цікаві, але чи то забуті, чи то ще й не сформовані воєдино з окремих елементів народно-традиційних оповідань, що пов’язані з минулим нашого краю.
Історія кургану на березі Верке, який в народі називають «Сейпосонь – домб» («Пагорб Красуні»), зацікавив автора років сорок тому назад. В результаті пошуків, в тому числі й на місцевості, з’явилася ця публікація, яка в перше побачила світ, на сторінках моєї монографії «Музей Легоцького» ( на російській мові) у 1997 році. Цього разу свою розповідь почну з легенди, яку записав П. Сова від Ф. Легоцького в Мукачеві:
«На лівому березі ріки Верке, напроти села Мужієво, стоїть курган. Курганом Красуні називає його народ.
Дочка берегівського жупана Андрія Добоша Ілка за тридев’ять земель славилася своєю красою. І називали її в народі Ілкою Прекрасною.
Багато лицарів добивалося її руки. Особливо упадали коло Ілки молодий і добрий Валентин і дикий, пристрасний Нялаб, володар названого його ім’ям замка.
Андрій Добош був не проти того, щоб віддати дочку за могутнього володаря замка, але серце красуні обрало Валентина. Надаремно умовляв її батько, вона не погоджувалася вийти заміж за Нялаба.
Впертий батько вирішив зрештою, щоб суперечка була розв’язана на турнірі. Хто переможе, той і візьме Ілку. Він потай сподівався, що переможцем буде Нялаб, про якого слава йшла як про непереможного на полі бою. До речі, в місті Сас – так тоді звалося Берегово – саме готувалися до рицарських ігор. Сюди збиралися витязі в пишному одязі, зі слугами, на добрих конях із дорогоцінною збруєю. Всюди маяли прапори і стяги. Місто було вбране по святковому.
Нарешті настав день бойових змагань. І ось зійшлися два супротивники – Валентин і Нялаб. Обидва знали, що битимуться не тільки за лицарську славу. Вершники зіткнулися зі страшенною силою, але надто рівної вони були сили, щоб котрийсь із них був забитий. І почалася вперта боротьба.
Тріщали щити під ударами мечів і списів, іржали коні. Вершники знову й знову розходились, щоб іще з більшою силою і завзяттям вдарити на суперника. Довго билися, але раптом, коли ніхто не чекав, Валентин блискавично скористався необережністю Нялаба і скинув його з коня.
Нялаб був переможений. Народ радів, бо гордого Нялаба не любили. Ілка була щаслива.
Отак красуня Ілка стала з повним правом дружиною Валентина. Але Нялаб не примирився з невдачею.
-Ні! Ні! Клянуся небом і пеклом, що Ілка буде моєю! І Нялаб зробився розбійником. Він знайшов собі спільника – свого сусіда Канкова, володаря Виноградівского замку. Своїми наїздами на мирні села й міста, своїм грабунком вони наводили жах на весь край. Сльози, кров, пожежі й плач лишали вони після себе. Чутки про те, що робив Нялаб зі своїм спільником Канковим, дійшли до самого Будина. Король наказав покарати лицарів-розбійників і оголосив народне рушення.
За наказом і Валентин з’явився до війська, яке збиралося під Береговим. Нялаб на це не зважив. І поки збиралося військо він продовжував зі свого неприступного замка в Королеві своє розбійницьке діло. Бо й справді, його замок був розташований на крутій скелі серед широкої долини, що відкривалося велетенським горбами, через які бурхлива Тиса виривається на простір Дунайської низини.
Разом з тим Нялаб не забував і про свою образу. Яка штовхнула його на злочинний шлях. Дізнавшись, що Валентин вже поїхав до війська, яке збиралось проти нього, вирішив діяти. Зграя, щоб відволікти увагу, підпалила в іншому кінці хату. Люди побігли туди гасити пожежу. Скориставшись з колотнечі, Нялаб увірвався в палац Валентина і, схопив непритомну від страху Ілку, помчав з нею до свого замка.
Проте, перш ніж він встиг переправитись через Верку, раптом здаля з’явився вершник . Це був Валентин, який помітив над селом густий дим від пожежі й, занепокоєний, швидко помчав додому.
- Нялаб? – упізнав він лицаря-розбійника з жінкою на сідлі. – Невже це вона?!
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0