Кров у сечі: чи варто хвилюватися

22.10.2021 18:12 664 0
Кров у сечі: чи варто хвилюватися

Поява крові у сечі (гематурія) характерна для багатьох захворювань сечостатевої системи – від циститу до злоякісних пухлин. При появі такого симптому слід терміново пройти обстеження для з’ясування причини.

Варто, втім, зауважити, що червоне забарвлення сечі може бути зумовлене не тільки наявністю крові, а й вживанням певних продуктів (буряк) чи прийомом лікарських засобів  (нітрофурантоїн, рифампіцин). Фізіологічним явищем є кров під час менструації у жінок, але вона ніяк не пов’язана з сечовипусканням.

Кров у сечі буває помітна неозброєним оком, або ж її елементи виявляються тільки при аналізі. Звісно, пацієнт спроможний щось помітити тільки у першому випадку. З цього також випливає, що якщо кров у сечі була кілька разів, а потім повернулося нормальне забарвлення, це не завжди означає, що проблема зникла. Можливо, мікроскопічні частинки крові у сечі є досі, тому все одно потрібно робити аналіз. 

Серед найпоширеніших причин появи крові у сечі варто виділити такі:

  • Геморагічний цистит. Цистит з кров’ю, як і будь-який інший, має бактеріальну природу. Це запальне захворювання сечового міхура. Через особливості будови сечовидільної системи до циститу більше схильні жінки, ніж чоловіки. Геморагічний цистит зазвичай розвивається після декількох гострих циститів, перенесених підряд. Більш схильні до такого повороту люди з ослабленим імунітетом, які перенесли ГРВІ, або ті, хто «сидить» на жорстких дієтах. Також спровокувати геморагічний цистит можуть прийом деяких цитостатиків та дія опромінювання. Його симптоми – часте сечовипускання, біль і печіння в уретрі, дискомфорт внизу живота, відчуття неповного опорожнення сечового міхура. У сечі при геморагічному циститі можуть бути навіть згустки крові, а температура підвищується.
  • Камені в сечовому міхурі чи нирках. При порушеннях обміну речовин та водно-сольового балансу компоненти, які звичайно вимиваються (сечова кислота, кальцій) кристалізуються і формують у нирках і сечовому міхурі тверді конкременти, які в просторіччі називають «каменями». Механічне подразнення від чужорідних тіл у сечовивідних шляхах провокує появу крові у сечі. Сечокам’яна хвороба проявляється болісними відчуттями у нижній частині спини або внизу живота, нирковими кольками. Ці болі супроводжують переміщення конкрементів. Характерно, що кров при сечокам’яній хворобі виділяється з сечею вже після того, як кольки минають.
  • Дивертикул. Якщо частина стінки сечового міхура або стінки сечовипускального каналу ослаблена і утворює «кишеню», туди може проникнути інфекція і початися запалення. Одним із симптомів буває кров у сечі.
  • Аденома простати. При доброякісній гіперплазії передміхурової залози збільшення її розмірів іноді призводить до розриву судин шийки сечового міхура, і в сечі з’являється кров. У чоловіків після 40 років простата починає рости через гормональні зміни. При цьому вона може збільшитись настільки, що м’язам сечового міхура стає складно проштовхнути сечу крізь звужений сечовивідний канал. Тоді з’являються характерні скарги на часті сечовипускання, слабку струю, відчуття печіння, тощо. Сеча може стати мутною або з кров’ю.
  • Злоякісні пухлини. З онкологічних захворювань появу крові у сечі здатні спричинити переважно рак простати, нирок, уретри або сечового міхура. Для раку нирок характерна поява крові у сечі, яка не супроводжується болем. При пухлинах сечового міхура в більшості випадків кров з’являється наприкінці сечовипускання, проте може забарвлювати сечу і повністю. При локалізації патологічного процесу в уретрі кров буде виділятися на початку сечовипускання в незміненому вигляді. Ознаки раку простати дуже подібні до тієї картини, яку дає аденома. Ретельне обстеження необхідне в усіх випадках.
  • Травми. Гематурія може бути зумовлена травмуванням органів сечостатевої системи. Найчастіше вдається встановити зв’язок між ушкодженням (удар, поранення, падіння) та появою крові у сечі.

Лікування гематурії залежить від того, що її спричинило, оскільки вона є не окремим захворюванням, а лише симптомом.

Читайте також:

Теги: Медицина
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...