Конституції України 22 роки: як змінювався головний закон країни
28.06.2018 19:06
446
0

Конституція України – Основний закон країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.
8 червня 1995 року президент України Леонід Кучма і голова Верховної Ради України Олександр Мороз підписали Конституційний договір, який діяв до моменту прийняття нової конституції. Цей документ був прообразом Конституції України, прийнятої в 1996 році.
Конституція 1996 року була прийнята 315 голосами "за" 28 червня на п'ятій сесії Верховної Ради України другого скликання, і, згідно з Основним законом, цей день є державним святом – Днем Конституції України.
Конституція України 1996 року як вищий законодавчий акт визначила базові принципи організації вищих органів держави і місцевого самоврядування. При цьому в наступні роки Конституція неодноразово змінювалася, в тому числі аж до зміни політичного устрою країни.
Конституційна реформа 2004 року
8 грудня 2004 року Верховна Рада 402 голосами "за" прийняла Закон України № 2222-IV "Про внесення змін до Конституції України", перетворивши Україну на парламентсько-президентську державу. Зміни до Конституції 2004 року значно обмежили повноваження президента і розширили повноваження Верховної Ради і Кабінету міністрів.
В результаті за Конституцією в редакції 2004 року президент України втратив такі права:
- призначати і звільняти членів уряду, голів місцевих державних адміністрацій;
- звільняти Генерального прокурора з посади на свій розсуд;
- призначати на посади та звільняти за згодою Верховної Ради голови Антимонопольного комітету України, голови Фонду державного майна України, голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України;
- призначати на посаду та звільняти голову Служби безпеки України.
- про право президента розпускати парламент, якщо протягом місяця він не сформує постійно діючу більшість або протягом трьох місяців не затвердить бюджет;
- про позбавлення депутатів недоторканності;
- про скорочення кількості народних депутатів з 450 до 300;
- про введення двопалатного парламенту.
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0