Хроніки «тарифного геноциду». Як змінювались ціни на газ упродовж останніх років та чого чекати у майбутньому
20.12.2019 22:37
286
0
Спробуймо детальніше окреслити хроніку тріумфальних злетів та епізодичних падінь сум у квитанціях за опалення і пригадати витоки явища, яке охрестили «тарифним геноцидом».
Перший незначний стрибок цін на блакитне паливо українці відчули у травні 2014 р. – вартість газу для населення зросла із 725,4 до 1182 грн. за 1000 м3 До того розцінки трималися незмінними з 2010 р., і, на думку низки фахівців, були надміру заниженими і збитковими для НАК «Нафтогаз».
А в наступному році тарифи на газ почали приносити непоправні збитки вже українським сім’ям. Подорожчання блакитного палива у квітні 2015 року до 7188 грн./1000 м3 було безпрецедентним – більше ніж у 6 разів. Опалювальний сезон завершився, надворі розквітала весна, показники термометрів поповзли угору – і разом з ними цифри у платіжках. Літні витрати на оплату газу наблизились до попередніх зимових. Про те, які рахунки люди побачать наступної зими, страшно було навіть подумати.
«Уявімо приватне домоволодіння в 100 м2, де проживає 4 людини. За рік сім'я для потреб опалення, приготування їжі та гарячої води витратить приблизно 5 тисяч м3 газу. При нинішній ціні (станом на березень 2015 р.) за них потрібно сплатити 8,94 тис. грн. Після введення нових тарифів ця сума досягне 28,92 тисяч гривень. Тобто сім'я змушена буде віддавати всю зарплату за природний газ», – аналізував економіст Дмитро Довженко.
Аби знизити напругу, ввели «зимові тарифи» – передбачалося, що під час опалювального періоду ціна одного кубометра розраховуватиметься у 3,6 грн. за об’єм, спожитий у межах норми 200 м3 на місяць. За все, що її перевищувало, споживачі повинні були сплачувати повну вартість.
Як підказував досвід і здоровий глузд, вкластися у таку норму для більшості домогосподарств було нереально.
Держава розпочала кампанію масового надання субсидій на комуналку – з 1 травня 2015 року оформити їх стало можливо на підставі лише двох документів – заяви та декларації про доходи. Обмеження накладались тільки на здійснення покупок на суму понад 50 тисяч гривень. За такою системою виплати могли оформити, приміром, ті, хто працював за кордоном або віддавав житло в оренду. Отож згодом (з травня 2018 р.) вимоги до субсидіантів зробили суворішими, і багатьох неочікувано людей змусили… повертати вже одержані субсидії. В категорію позбавлених державної допомоги потрапили також власники великих помешкань, нових автівок та навіть безробітні, не зареєстровані у службі зайнятості.
За даними Держстату, середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство у січні-жовтні 2019 р. зменшився порівняно з відповідним періодом 2018 р. на 8,7% та становив 492,1 грн.
У травні 2016 – жовтні 2018 р. вартість газу перебувала на рівні 6,8 – 6,9 грн. за кубометр. У цей же період перестали діяти зимові знижки.
Безліч українських громадян, особливо найменш захищених, зіткнулася з необхідністю суворої економії. Опалення почали стишувати або вимикати, рахуючи кожен зайвий куб. Селяни підмуровували напіврозвалені грубки, містяни зважували переваги і недоліки переходу на альтернативне паливо. Самотні пенсіонери, які не могли нічого вдіяти, сиділи взимку у нетоплених домівках, закутавшись у кілька шарів теплих речей, таких же старих, як їхні власники.
Рекордні тарифи протримались з листопада 2018 р. по квітень 2019 р. Тоді ціна кубометра блакитного палива для побутових споживачів сягнула 8,55 грн.
Погляд у минуле
Нетривкий спад кривої
Від травня 2019 р. прогнозували чергове здорожчання газу на 15% , та цього не відбулося, хоча, як повідомлялося, його вимагали умови меморандуму із МВФ. На початку квітня Кабмін ухвалив постанову №293, згідно з якою «Нафтогаз» повинен був продавати блакитне паливо побутовим споживачам за ціною, найнижчою на одній з чотирьох платформ: або середньою митною вартістю імпортного природного газу, або ціною на Українській енергетичній біржі, або ціною для комерційних споживачів, або за вартістю, передбаченою постановою №867. Остання накладала на «Нафтогаз» так звані «спеціальні зобов’язання», які зводились до збуту газу певним категоріям споживачів за фіксованими цінами, меншими від ринкових. Із 1 травня 2019 р. впроваджено ще одне нововведення: кожній області – свій тариф. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, запровадила нові тарифи для АТ «Укртрансгаз», які відрізнялись у залежності від регіону. До цього часу по всій Україні діяв єдиний тариф на доставку газу. З цього часу ціни стали напівринковими і коливалися щомісяця, але помітно пішли на спад. У листопаді вони підстрибнули, а у грудні газ для українців знову подешевшав – у середньому на 11%. «Ціна на газ для населення знижується з кількох причин. Перша — світові тенденції на енергетичних ринках. Друга — постанова уряду №293, яка при формуванні ціни для населення враховує глобальні тренди… Натомість справді важливим є те, що "Нафтогаз" скористався сприятливою ситуацію на біржах і закупив на найближчу зиму газ за низькою поточною ціною», – пояснює директор Центру економічної демократії Роман Скляров.«Контракт на майбутнє»
31 грудня 2019 р. термін дії спеціальних зобов’язань НАК «Нафтогаз» збігає. Теоретично, з цього моменту держава мала б перестати регулювати ціну блакитного палива. Тоді встановився б паритет між тарифами для населення і промисловості. Однак, щоб відтягнути момент повної лібералізації цін та убезпечити побутових споживачів від різких коливань, уряд запровадив так званий «контракт на майбутнє», який заморожує тарифи ще на чотири місяці. Стало відомо, що з 1 січня 2020 р. фіксована ціна на газ для населення становитиме 5,5 грн. за 1 м3 без ПДВ. Як повідомляє УНІАН, у «Нафтогазі» прогнозують, що з урахуванням тарифів на транспортування і ПДВ остаточна роздрібна ціна складе від 7,2 до 7,8 грн. за кубометр. Ті, хто готовий був ризикнути й одразу купувати газ за щомісячною ринковою ціною, могли з 1 до 20 грудня звернутися до газопостачальної компанії у своєму регіоні та відмовитися від фіксованої вартості. Передбачається, що з 1 травня 2020 року тарифи для усіх без винятку споживачів блакитного палива стануть повністю ринковими – уряд повинен відмовитися від будь-яких механізмів фіксації цін. «У даному випадку завдання уряду - побудувати ефективні ринки й відсутність переадресованого субсидування», – заявив міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель. Якими ж будуть нові тарифи, визначені ринком? Експерти зізнаються: ситуація вкрай непрогнозована і залежить від багатьох чинників, а тут ще й болюче питання транзитної угоди з «Газпромом». Якщо коротко, про майбутнє ми знаємо тільки те, що нічого не знаємо. Зрештою, ця мудрість далеко не нова. Поставити крапку у газовій сазі можна буде хіба що тоді, коли побічному продуктові розкладу решток давно вимерлих організмів підшукають доступнішу, ефективнішу та відновлювану альтернативу. Христина Шепа Нагадуємо, “Кубок Святого Миколая”: Маленькі футболісти отримали солодкі подарунки у Мукачеві (ВІДЕО) Читайте також: Дим було видно здалека : поблизу центру Мукачева горіла ялинка (ФОТО, ВІДЕО)
Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0