Керечун – головний на різдвяному столі закарпатців
04.01.2019 20:45
8486
0

Українці, русини, угорці, німці, румуни, словаки, поляки та представники інших національностей внесли щось своє, але вже ж, сформувалося кілька базових моментів, спільних для Закарпаття в цілому.
Різдво якнайкраще відображає ужиткову культуру закарпатців, тісно поєднану з релігійними обрядами. Свята вечеря – це особливо важлива традиція для кожної закарпатської родини. В залежності від місцевості страв має бути 7, 9 або ж 12.
Відзначимо, що кутя не популярна на Закарпатті. Сучасні господині готують її як данину традиціям. Головним на різдвяному столі закарпатців – є хліб керечун.
Крайчун, керечун, карачун, ба навіть корочонь (що співзвучно угорському «корачонь»- Різдво)- такі назви має святковий хлібець, який закарпатські господині випікають 6 січня, вранці.
Єдино правильного рецепта на Закарпатті , мабуть, немає. Але всі господині розпочинають випікання керечуна з молитви, адже страва – до різдвяного столу.
Хлібець має бути пісним тому до його складу не входять яйця та молочні продукти. Натомість використовують:
Потім господині ставлять керечун викисати, до 2-х годин у тепле місце без протягів. Коли маса підніметься перший раз рекомендують трохи зім’яти, щоб вийшло зайве повітря.
Формують хлібець округлої форми, є традиція залишати посередині виїмку для того, щоб уже в готовий керечун поставити скляночку з медом. Також зустрічається варіант рецепту з додаванням товченого часнику у саме тісто. У гірських районах Закарпаття, до пшеничного борошна додавали кукурудзяне.
Додамо, що часник та мед – це символи здоров’я, які споживають разом з різдвяним хлібом.
Відтак, при випічці можна занурити у середину виробу з тіста металеву скляночку ( мірку), загорнуту у пергамент або фольгу, яка збереже виїмку при випічці.
При випічці хлібець збільшиться в 1,5 -2 рази, цей факт потрібно врахувати, обираючи форму для випічки, яку потрібно трохи змастити олією.
Випікають керечун при температурі 180-200 градусів 35-40 хвилин, в залежності від побутової техніки. Наші предки випікали керечун у печі.
Керечун, зазвичай, нічим не оздоблювали, як приміром, паску, адже Свята вечеря уособлює смирення, схиляє до простоти, невибагливості.
Закарпатські господині завжди були ощадливі, то ж залишки тіста для керечуна не викидали, а випікали ще одну різдвяну страву – бобальки, про які розповімо у наступних статтях.
А керечун займав почесне місце на різдвяному столі, його споживали з медом та часником, щоб цілий рік залишатися здоровим. Крихти від хлібця також не викидали – їх згодовували домашній птиці. Скоринку різдвяного хлібця клали на одвірок хліва, щоб худоба була здорова, добре плодилася.
Щасливого всім Різдва, веселих колядів та смачного керечуна!
Нагадаємо, У мережі поширюють фото ужгородського збірника колядок 1925 року
Читайте також:На Закарпатті масово гинуть красуні (ВІДЕО)

- Борошно, 500гр.
- Дріжджі 25/30 грамів
- Олію соняшникову 30 мл
- Шіпку солі
- Цукор, столову ложку

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0