Кабмін знову відклав підвищення зарплат вчителям: скільки їм платитимуть у 2021 році
24.11.2020 17:19
485
0
Збільшення зарплат вчителям в Україні знову відкладається. 23 листопада Кабмін відстрочив постанову №822, яким значно підвищуються оклади педагогам, ще на рік — до 1 січня 2022 року.
Більш того — дія постанови зупинили до 31 грудня 2021 року. Тобто, воно не запуститься автоматично з 2022 року. Для цього уряд повинен буде прийняти відповідне рішення.
Нагадаємо, згідно з постановою №822 вже з 1 січня 2020 року мінімальний посадовий оклад вчителя повинен був збільшитися до 3 прожиткових мінімумів (понад 6 тисяч гривень). Це означало, що зарплати педагогів повинні були вирости до 70%. Так, молодий учитель, який зараз отримує близько 5,4 тисячі (оклад плюс 10% за престижність праці та 20% за перевірку зошитів) після підвищення міг розраховувати на 8,7 тисячі гривень і більше.
Педагог з досвідом, у якого зарплати зараз з урахуванням всіх надбавок близько 8,2 тисячі, повинен був отримувати понад 10,5 тисячі. Далі за планом було ще кілька етапів перегляду зарплат: щорічно з 1 січня плюс 0,5 прожиткові мінімумів. В результаті оклад повинен був вийти на рівень в 4 прожиткові мінімуми, як це прописано в законі про освіту.
Але вже тоді було очевидно — грошей на такі надбавки в бюджеті немає. Тому, попри масові акції протестів учителів, Кабмін Гончарука переніс вступ в силу постанови №822 на рік — до 1 січня 2021 року.
До дати "Ч" залишилося трохи більше ніж місяць. До виборів влада не наважилася на чергову відстрочку і ввели її вже після них.
Постанова №822 тепер має набрати чинності вже з 2022 року. Якщо, правда, на той час Кабмін його розблокує. А якщо немає — документ можна буде поховати.
"Це було очікуване рішення уряду. Потрібно бути дуже наївними, щоб розраховувати на значне збільшення зарплат, яке передбачало постанову Кабміну № 822. Більш того, не варто очікувати значного підвищення зарплат і у 2022-2023 роках. Якщо немає фінансового ресурсу у 2020 і у 2021 роках, то звідки він з'явиться у 2022-2023 роках ", - говорить юрист у сфері освіти Андрій Черних.
"Країна" розбиралася, чи залишать тепер вчителів без надбавки до зарплат.
Бракує 50 мільярдів
Варто відзначити, що відстрочка за постановою №822 готувалася вже давно. 17 листопада на засіданні урядового комітету з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і соціальної політики розглядали проєкт нових законодавчих актів, в тому числі про перенесення термінів вступу в силу постанови №822.
Як зазначають у профспілці педагогічних працівників, об'єднані профспілки не погодилися з відстрочкою ще на рік. Як заявив заступник голови Федерації профспілок Олександр Шубін, таке рішення не відповідає законодавству, зокрема, закону про освіту, згідно з яким Кабмін зобов'язаний забезпечити до 2023 року поетапне щорічне збільшення посадового окладу педагогів найнижчою кваліфікаційної категорії до 4 прожиткових мінімумів і пропорційне зростання для інших категорій. "Таким чином, уряд ігнорує завдання, поставлені перед ним в законі" Про освіту ", - зазначив Шубін. Профспілки направили протест в Міносвіти та секретаріат Кабміну, і розраховували, що його врахують. Чого, як видно, не відбулося.
Нагадаємо: на підвищення вчительських зарплат за постановою №822 потрібно було додатково близько 50 млрд гривень (39 млрд з держбюджету й 11 млрд з місцевих).
Цікаво, що буквально до недавнього часу Міносвіти запевняло, що буде боротися за вчительські зарплати.
"Міністерство освіти та науки вкрай зацікавлене у запровадженні в дію саме цієї постанови (№822- Ред.), Тому що ним виконуються не тільки норми законодавства, а й підвищуються соціальні стандарти та гарантії держави, спрямовані на підвищення рівня життя педагогів», - заявляли у відомстві у вересні.
Але зараз риторика міністерства різко змінилася.
"Відзначимо, що рішення, прийняте 10 липня 2019 року (саме постанова №822 - Ред.) І підписане прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом в останні дні діяльності його уряду, носило виключно популістський характер і не було підкріплено наявність коштів у бюджеті», - йдеться в новини, опублікованій на офіційній сторінці Міністерства освіти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Силовики втоптали в бруд цінності свободи та демократії у стін посольства США
Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram
Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Коментарі - 0