Екзотичні тварини: де їх можна побачити на Закарпатті та чи варто заводити вдома

12.10.2021 15:34 3966 0
Екзотичні тварини: де їх можна побачити на Закарпатті та чи варто заводити вдома

На Закарпатті відносно давно розводять далеко не місцевих і не традиційних для регіону страусів та віслюків, у багатьох місцях тримають павичів – зокрема, мукачівці пам’ятають, що родину цих птахів років 20 тому можна було побачити у дворику колишньої санепідемстанції.

Окрім страусів, більшість екзотичних тварин тримають не як сільськогосподарських, задля яєць чи м’яса, а, можна сказати, з естетичною метою – щоб на них милувалися туристи і діти, якщо йдеться про якісь громадські заклади, чи для власного задоволення, якщо це домашні улюбленці. 

Холодна кров

У зоомагазинах з екзотів найчастіше продають рептилій – змій та ящірок. На інтернет-маркеплейсах, аби стати власником дорослого імператорського удава, доведеться викласти від 7 тисяч гривень, за середнього хамелеона просять від 700 гривень, за червоновуху черепаху – від 200. Холоднокровним компаньйонам потрібні тераріуми з відповідними умовами температури, освітлення і вологості, спеціальним субстратом (або водою для плавання). У них не стандартний для домашніх тварин раціон. Хтось полюбляє мишей, хтось – певні види комах. Але, якщо кішка впіймає мишу сама, змії гризуна потрібно доставити. 

Любов до такого роду незвичних улюбленців іноді починається з дитинства – з жаб і ящірок у банках. Ужгородка Габріелла Верхова тримає вдома павуків. Каже: дорослих особин треба годувати раз на два-три тижні. Зате, щойно відкривають кришку акваріума, комахи займають оборонну позицію, підіймаючи передні лапи. Павуки кусаються, і власниця не бере їх у руки, розуміючи, що це дика тварина і контакт з людиною їй недоречний.

Рептилії та комахи не здатні налагодити з людиною емоційний зв’язок і взагалі не впізнають господарів. При контакті з хижими видами люди ризикують стати об’єктом нападу. Тому на тераріум краще дивитися здалеку. Змій і павуків називають одними з найнебезпечніших екзотичних улюбленців. Укус павука-птахоїда аналогічний укусу бджоли або оси. Навіть не отруйний пітон здатен нанести зубами рвані рани, які дуже складно заживають – не кажучи про те, що у нього за замовчуванням присутня здатність обвитися довкола руки, ноги чи шиї.

На загальний огляд

На Закарпатті є місця, де опікуються карпатськими буйволами, бурими ведмедями, косулями, оленями та іншими місцевими видами. Втім, у екопарку «Долина вовків» у селі Синевирська Поляна поруч зі створіннями, які чи не споконвіку живуть у нашому краї, тримають левів, тигрів, верблюдів, лам та інших екзотів. Левів і тигрів переважно забирають з зоопарків, проте одна з левиць, Полі, потрапила сюди з ужгородської сім’ї, де її виростили, але не змогли тримати далі. Самиця прожила в «Долині вовків» два роки, а цієї весни її відправили у реабілітаційний центр у Африку.

До року дитинчата великих кішок нагадують грайливих домашніх кошенят, проте згодом, коли підростають, стають небезпечними. Дорослий лев – далеко не іграшка, а природжений серійний вбивця. Тим, хто мріє про велику кішку, краще завести мейн-куна.

На Ужгородщині, в Оноківцях, цього літа відкрилося  екоранчо «St Family», де утримують серед інших тварин павичів і страусів. Ціла ферма страусів є у Хусті. На буйволиній фермі «Райський куточок» в Горінчові, крім буйволів, можна побачити тих же страусів і павичів. Вони – чи не найпопулярніші екзоти у закарпатських екофермах-зоопарках.

Утримання цих птахів вимагає вольєрів відповідних розмірів. Страуси як мінімум звикають до людей, які їх обслуговують, а павичі не бояться навіть сидіти на руках і відгукуються, коли їх кличуть. Втім, величні пави можуть нападати і забивати інших домашніх птахів, тому «цар-птиця» повинна мешкати окремо.

В усякому разі, екзотичні звірі краще почуваються у природному середовищі, ніж у неволі. Їх утримання – відповідальність, і проблема у тому, що більшість із них складно чи й неможливо приручити. Непросто і забезпечити їм комфорт – не один звіринець закрили через кричуще невідповідні умови утримання мешканців. Перед тим, як заводити незвичного улюбленця, варто зважити на вірогідність того, що спільне проживання може нанести травму тварині – або господарям.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!