Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
"До кількох тисяч гривень на добу": чому українцям доводиться платити за лікування від COVID-19
02.04.2020 07:27
406
3
У питаннях оплати лікування від коронавірусу розбиралося видання "Страна".
Хоча в МОЗ українцям обіцяли безкоштовне лікування від коронавіруса (а так і повинно бути, враховуючи соціальну небезпеку хвороби), за фактом людям доводиться платити.
Ті, хто вже зіткнувся з вірусом або підозрою на нього, розповідають, що спрацьовує така ж схема, як і з іншими хворобами — потрібно вносити "благодійний внесок", купувати за свої гроші списки ліків та ін.
"Так і до платних підключень до ШВЛ дійде. Якщо будуть, як в Італії, вибирати когось підключати, то шанси є не у тих, хто молодший і має більше шансів вижити, а у тих, чиї родичі більше заплатять", — намагається іронізувати українці в соцмережах.
Лікарі кажуть: на безкоштовне лікування держава не виділила грошей. У підсумку, багатьом українцям доведеться платити зі своєї кишені. Що може бути проблема, якщо врахувати, що людей масово відправили у відпустки за свій рахунок.
При цьому вартість лікування коронавіруса — значна. Особливо, якщо хвороба протікає важко.
"Цифри можуть бути різні — від кількох сотень до кількох тисяч гривень в добу. Це тисячі, а то й десятки тисяч за весь курс лікування", — говорить голова Національної медичної палати Сергій Кравченко.
"Країна" з'ясовувала, скільки коштує лікування від коронавіруса в Україні.
Платні тести і дорогі ліки
Ще на етапі підготовки до спалаху коронавіруса в Україні в Моз пообіцяли: його лікування для громадян буде безкоштовним.
"Всі люди, які знаходяться в наших медичних закладах комунальної і державної власності, отримують лікування безкоштовно. Ліки не є специфічними, не є складними для поставки. Зараз у закладах охорони здоров'я ліки є", — заявляла тепер вже екс-міністр охорони здоров'я Зоріна Скалецька.
У випадку з інфекційними хворобами, які провокують епідемії і є соціально небезпечними, це загальноприйнята тактика — лікувати безкоштовно. Фінансові можливості у всіх різні громадян, але не надавати медичної допомоги (або надавати її у неповному обсязі) держава просто не може, так як є ризики стрімкого поширення хвороби.
Безкоштовне лікування від коронавіруса отримували також українці, що застрягли в інших країнах, зокрема, в Польщі та Італії.
Але, як виявилося, в Україні лікування від коронавіруса все ж у багатьох випадках коштує грошей.
Ті, хто вже зіткнувся з самою хворобою або підозрою на неї, скаржаться, що їм довелося платити. Причому — чимало.
В Україні за останній час вже було кілька гучних скандалів, пов'язаних з "платним коронавірусом".
Так, пацієнт одеської инфекционки заявив, що йому виписали список дорогих ліків, в результаті він витратив за два дні 25 тисяч гривень. Більшу частину цієї суми "з'їв" імуномодулятор по 8 тисяч гривень за ампулу.
Цікаво, що коли ця історія отримала розголос, депутат Одеської міськради Марина Лозовенко заявила, що пацієнт сам ініціював купівлю ліків. Лікарі тільки підтвердили, що воно дійсно може допомогти. Але так як препарат дорогий і не входить в перелік обов'язкових при лікуванні коронавіруса, лікарня його не купувала, тобто, безплатно видати просто не могли. Але пацієнт стверджував, що ліки були в списку, який йому видали для закупівель. І він передав цей перелік родичам, які придбали препарати в аптеці за свої гроші.
Інший скандал — з "платними" тестами на коронавірус — був нещодавно в Житомирі.
Мер міста Сергій Сухомлин звинуватив лікарів у тому, що вони, нібито, вимагали "благодійний внесок" з пацієнтів, які перевірялися на корнавирус.
Колектив місцевої инфекционки образився і зажадав публічних вибачень, пригрозивши, що інакше просто всі звільняться.
Мер в підсумку так і не вибачився, але після зустрічі з лікарями, "увійшов у положення". І в інтерв'ю місцевим ЗМІ заявив, що "тільки завдяки цим внескам у них (лікарів — Ред.) був запас матеріалів на перший час". Сама практика "благодійних внесків", за його словами, пов'язана з недофінансуванням системи охорони здоров'я.
"Якщо взяти державний бюджет, то він забезпечує фінансування лікарень лише на заробітну плату і то не в повному обсязі - частина коштів щорічно зі свого бюджету виділяє місто. Що стосується забезпечення необхідними медикаментами, то за рахунок міського бюджету забезпечуються лише приймальні відділення та дитяча лікарня. Тому лікарі просто змушені звертатися до людей і брати матеріальну допомогу, так звані "благодійні внески", які йдуть на рахунок лікарні, на рахунки тих відділень, де знаходяться пацієнти", — пояснив Сухомлин.
За його словами, за рахунок благодійних внесків инфекционка закупила, зокрема, "Таміфлю" і 50 експрес-тестів.
Насправді такі випадки зараз — суцільно й поруч.
"Так, лікування в Україні насправді є платним. І коронавірус тут не виняток. Просто не всі отримує публічний розголос", — говорить Сергій Кравченко.
Прайс на коронавірус
"Якраз тримаю в руках викладку по коронавирусу від однієї зі столичних лікарень. Тут приблизно на тисячу гривень в день — ліки, крапельниці, трубки на випадок підключення до ШВЛ. Якщо випадок не важкий, трубки можна відмінусувати, вийде набагато дешевше. Але базово все одно 600-700 гривень. Тільки крапельниць тут гривень на 400, а без них не обійтися", —розповів "Країні" заступник голови правління Українського медичного товариства Костянтин Надутий.
Якщо врахувати, що коронавірус в умовах стаціонару лікується, в кращому випадку, 10 днів, а то і більше, доведеться заплатити мінімум 6-7 тисяч гривень. Але може бути й істотно дорожче.
За словами Сергія Кравченка, вартість лікування коронавіруса може варіюватися від кількох сотень гривень до кількох тисяч гривень в добу. Все залежить від тяжкості хвороби.
У "кошторис" входять антибіотики, препарати для інтоксикації організму, симптоматичне лікування, а також спеціальне обладнання, зокрема, підключення до ШВЛ.
У більш важких випадках рекомендована екстракорпоральна мембранна оксигенація (ЭКМО). Таких апаратів в Україні, за словами заступника міністра охорони здоров'я Ляшко всього 15 штук. Зараз до двох з них підключені важкі пацієнти в Олександрівській лікарні.
Витратні матеріали для такого обладнання обходяться в 3-5 тисяч євро на добу. Поки запас є, тобто, для пацієнтів підключення безкоштовне, — стверджують лікарі. Але як буде далі — невідомо. З урахуванням, що на ЭКМО важкий пацієнт може бути і місяць, одних тільки расходников потрібно на 90 тисяч євро.
Сергій Кравченко каже, що фінансування инфекционок не покращилася, незважаючи на коронавірус.
"Держава фактично самоусунулася, тому доведеться платити пацієнтам", — зазначає він.
Профінансують з позаторішньому бюджету
В останні роки інфекційні відділення фінансувалися за загальним принципом, тобто, отримували частину медичної бюджетної субвенції. По суті, її вистачало лише на зарплати, комуналку та закупівлю мінімального переліку препаратів.
Ті ж ШВЛ востаннє масово закуповували ще у часи епідемії свинячого грипу, десять років тому, — каже екс-санітарний лікар України Святослав Протас.
У медичну реформу инфекционки взагалі не вписувалися. У Моз не раз заявляли, що там занадто багато ліжко-місць, і їх потрібно скорочувати. Епідеміологи з таким підходом категорично не погоджувалися.
"Інфекційні відділення не можна фінансувати за принципом" гроші йдуть за пацієнтом. Там повинно бути постійне фінансування і навіть порожні ліжко-місця треба утримувати. Адже в будь-який момент ситуація може змінитися, і инфекционки опиняться на передовій, як у випадку з коронавірусом", — зазначає Протас.
Зараз скорочувати ліжко-місця в инфекционках вже, звичайно ж, ніхто не збирається. Але і з фінансуванням великі питання.
"Інфекційні відділення вирішили не тарифікувати за пролікованим випадків, що передбачає медреформа з 1 квітня цього року. І фінансувати глобальної ставкою, але візьмуть середній показник за 2018 рік. Цих грошей явно не вистачить. По-перше, тоді ситуація була іншою — не було коронавіруса. По-друге, з тих пір все подорожчало, виросли зарплати і комуналка", — зазначає Надутий.
У Нацслужбе здоров'я "Країні" розповіли, що вони ініціювали перерозподіл з програми медичних гарантій майже 906 млн гривень на підтримку лікарень під час епідемії. Кабін вже погодив виділення цих коштів. Також НСЗУ подала пропозицію про збільшення на 30% ставки для екстреної допомоги, так як на неї під час епідемії зростає навантаження. Але поки ці розрахунки на узгодження.
Місцева влада зараз також виділяють мільйони гривень на боротьбу з коронавірусом. Активно допомагає і бізнес. Але грошей все одно не вистачає, тим більше, що доводиться не тільки фінансувати "текучку" (ліки, витратні матеріали), але і закуповувати дороге обладнання, ті ж апарати штучної вентиляції легенів.
"Проблема в тому, що на медицину в цьому році виділили всього трохи більше 72 млрд, а потрібно — 200 млрд, тобто, розрив в рази. Фінансування ліжко-місця в тій же інфекційні в зв'язку з коронавірусом потрібно збільшити вдесятеро, інакше людям доведеться розплачуватися самим", — говорить Костянтин Надутий.
Можливо, проблему вдасться хоча б частково вирішити за рахунок Стабілізаційного фонду, куди Кабмін планує зібрати 124 млрд гривень. Але поки питання з перерозподілом бюджету не вирішено, на останньому засіданні Ради 30 березня депутати його провалили.
"Ми людей без допомоги, звичайно, не залишимо. Але безкоштовно всіх лікувати не вийде. Ми для себе прийняли таке рішення: незаможних пацієнтів будемо підтримувати за рахунок свого НЗ, шукати меценатів. А тим, хто може платити, доведеться все ж купувати ліки за свій рахунок. Лікарі, до речі, теж за свої гроші багато чого купують, включаючи маски, антисептики та інше. Зараз все однаково складній ситуації", — розповів "Країні" лікар однієї з інфекційних лікарень, який попросив не називати його імені.
Але незрозуміло, що буде, коли потік пацієнтів з коронавірусом зросте, і незаможних серед них стане більше, ніж наявного лікарського НЗ.
Нагадуємо, На Закарпатті медики покинули хворого з туберкульозом на вулиці
Читайте також: Коронавірус в Україні: підтвердили 794 випадків захворювання, 20 – летальних
алекс
2 квіт. 2020 р., 08:06
цшвшц
сема
2 квіт. 2020 р., 08:01
пидарас криворожский и уебки с грушевского, где маски медицинские в аптеках, долбоебы слугоуродовские
Инна
2 квіт. 2020 р., 07:47
Молодцы, впустили в страну тысячи потенциально зараженных людей без принудительной изоляции, которые заражают остальных.Это 100% вина государства.А лечится за свои деньги,которые уже заканчиваются,благодаря карантину.
Коментарі - 3