Ціни на газ в Україні з вересня знову злетять: що це означає для економіки

29.08.2021 13:50 1583 0
Ціни на газ в Україні з вересня знову злетять: що це означає для економіки

Страна” вже писала про рекордні ціни на газ в Європі, які впритул наблизилися до 600 доларів за тисячу кубів, і ще більше зросли, після того, як "Газпром" припинив продажі після рішення німецького суду по “Північному потоку-2” (нагадаємо: згідно з ним, газопровід повинен підпадати під вимоги Третього енергопакету, тобто, бути доступним для інших трейдерів).

Ще на початку серпня на Українській енергетичній біржі з'явилися цінники для комерційних покупців на вересень - вище 18 гривень за куб, що з доставкою досягає 20 гривень за куб.

У вересні ця планка закріпиться. Але головне - починається ріст цінників для населення. Правда, поки тільки по місячним тарифами, річні залишаються незмінними. Але тим, хто сидить на місячному тарифі, доведеться платити непідйомні суми - близько 20 гривень за куб;
Втім, як каже аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук, зараз йдуть спроби пролобіювати підвищення тарифів і для населення і за річним тарифом - до 12 гривень за куб.

Тим часом, навіть при нинішніх цінниках намітилася загроза зриву опалювального сезону.
"Нафтогаз" вже попередив, що опалення в цьому році можуть включити із запізненням - підприємства теплокомуненерго не поспішають підписувати договори з НАКом і закуповувати газ. На 27 серпня контракти підписало тільки 45% тепловиків.

Ті ж пояснюють: "Нафтогаз" запропонував їм кабальні умови - величезні штрафи, які можуть безпосередньо списувати з рахунком комунальників, плюс обмежені обсяги недорого газу, і то - по передоплаті.

Решту ж доведеться закуповувати за ринковою ціною - тобто, по 20 гривень за куб. Так що вже в листопаді опалювальний сезон у багатьох містах може закінчитися, - говорить глава старокостянтинівського КП "Тепловик" (Хмельницька область) Олександр Душенко.

Розбиралися, скільки українці платитимуть за газ з вересня, і які перспективи щодо опалювального сезону.

За місячним тарифом - вже 20, річний тягнуть до 12

Днями газівники почали оголошувати тарифи для населення на вересень. Для людей є дві новини - погана і жахлива.

Перша - газ буде порівняно дорогим. Розрахунки на те, що цінники для населення знизять, відкривши доступ постачальникам до газу українського видобутку за 4 гривні за куб, не виправдалися.

За річним тарифом цінники в вересні, як і в серпні, будуть варіюватися від 7,8 гривень до 13,5 гривень за куб без урахування доставки. Підсумкова ціна, залежно від регіону, - від 8,8-9,8 гривень до 14,5-15,5 гривень за куб, що істотно дорожче, ніж напередодні минулого опалювального сезону.

Найнижчі ціни за річним тарифом запропонували компанії "Агросинтез Трейд" (7,8 гривень за куб), "Евод Трейд КП Луцькводоканал" (7,88 гривень), "Черкаси газсбит", "Уманьгазсбит" (7,89 гривень), " Нафтогаз "(7,96 гривень), Регіональна газопостачальна компанія (облгази) - 7,99 гривень за куб.

Газ по 8-9 гривень за куб пропонують компанії "Львовенергосбит", "Кіевгазенерджі", Yasno, "Тернопільоблгаз" і ін. Цінник до 10 гривень - у "Лубнигазу", "Асканія Енерджі", "Маргаза", "Полтава газсбита" і інші.

Найвищий тариф - 13,5 гривень за куб - у Чернівецькій, Житомирській, Херсонській обласних енергопостачальних компаній.

Нижче - докладна інформація за річними газовими тарифами від "Газправди".

Погана новина для українців полягає в тому, що місячні тарифи по газу з вересня злітають з гальм.

"Київгазенерджі" заявила цінник 19,8 гривень за куб вже з першого вересня. У серпні ця компанія продавала людям газ на 4 гривні дешевше - по 15,76 гривень.

Трохи дешевше тарифи у Черкассигазсбита і Уманьгазсбита - 16,76 і 16,78 гривень за куб. У Yasno місячний тариф такий же, як і річний - 8,94 гривні за куб.

Газ по 19,8 без доставки - це близько 20,2 гривень на кухні (по Києву тариф на доставку один з найнижчих в Україні - близько 40 копійок за куб). Тобто, психологічний рівень в 20 гривень вже фактично подолано.

В Черкасах газ з доставкою буде коштувати близько 17,4 гривень, в Умані - близько 19 гривень за куб. Що фактично робить його непідйомним для приватного сектора, що опалюються газом.

Так, на обігрів невеликого будинку взимку йде, мінімум, 400 кубів, тобто, в тій же Умані платити доведеться близько 7,6 тисячі гривень на місяць.

Багато компаній місячні тарифи взагалі скасували, залишивши тільки річні.

"В цілому споживачів, які купують газ по місячним тарифами, не так багато. Але те, що цінники з цих пакетів будуть рости - не викликає сумніву. Навіть якщо газротранспортна компанія має газ на зберіганні по 8-10 гривень, вона скористається ситуацією і спробує продати його по 18 гривень за куб ", - говорить експерт енергоринку Олег Попенко.

Що стосується річного тарифу, то поки він стабільний. Але і там є нюанси.

"Ціна за річним тарифом для населення зафіксована до 30 квітня 2022 року. Правила поставки природного газу не дозволяють її підвищувати. Але цінник виросте, якщо" Нафтогаз "розірве контракти з постачальниками, це буде форс-мажор", - пояснив нам представник регіональної газової компанії.

НАК договору з газівниками поки розривати начебто не збирається. Хоча глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко вже заявляв, що вони для компанії не вигідні.

Юрій Корольчук каже, що зараз йдуть спроби пролобіювати підвищення річного тарифу для населення до 12 гривень за куб. Нібито, протягнути таку ідею намагаються трейдери, які мають на зберіганні великі обсяги газу і не проти вигідно його перепродати.

Чи спрацює задумка трейдерів - поки сказати складно. З одного боку, у Зеленського бояться підвищення тарифів і нових тарифних майданів. Вітренко поставили мету - тримати тариф.

Але реальної влади в НАКу Юрій Юрійович поки не має. МВФ же вже давно наполягає на ринкових цінах для населення, а вони явно вище 8-9 гривень за куб.

Тому в теорії підвищення цін для населення за річним тарифом можливо. Для цього, як кажуть газівники, НАК може розірвати діючі контракти з постачання газу, скажімо, під приводом того, що компанії пускають дешевий газ для населення "наліво" або ж в прив'язці до рекордного зростання цін на європейських біржах.

Окреме питання - за тарифами на розподіл. Вони можуть вирости, якщо Росія після запуску "Північного потоку-2" перестане качати газ через Україну, хоч і буде платити за транзит (а така ймовірність є). Справа в тому, що зараз газ в магістральних трубах (хоч і "чужий") дозволяє підтримувати необхідний тиск. Якщо ж його не стане, доведеться закуповувати додаткові технічні обсяги, так і в цілому експлуатація розподільних мереж подорожчає.

Не кажучи вже про те, що дорожчає і купується в Європі газ. Він і зараз, звичайно, оформляється як "імпорт з ЄС", але, насправді, фізично він до нас із Заходу чи не хитається - Україна його бере з транзитної труби.

Якщо труба спорожніє, але доведеться купувати вже реально газ в ЄС, який буде дорожче, по-перше, через витрати на доставку. А по-друге, через дефіцит (адже додаткові ліміти для України "Газпром" навряд чи за іншими маршрутами виділятиме).

Удар по бізнесу та енергетиці

Що стосується комерційних покупців, то для них зростання цін взагалі без варіантів. Цінник на вересень різко зростає. За даними Української енергетичної біржі, на 27 серпня середньозважена ціна ресурсу вересня складає 18049 гривень за тисячу кубів, але пропонуються і більш дорогі партії - на останніх торгах зафіксовано цінники близько 18,4 гривень за куб, і це - на умовах передоплати. Тобто, з урахуванням доставки газ для бізнесу буде по 20 гривень за куб або навіть дорожче.

Для порівняння: середньозважена ціна на газ в серпні, за даними Української енергетичної біржі, становила близько 15,7 гривень за куб.

Тобто, подорожчання за місяць - більше ніж на 2 гривні.

"Якщо порівнювати з біржовими котируваннями липня, зростання - на 22%", - додав Попенко.
"Економіка України просто не витримає таких цін на газ. Промисловість і енергетика" ляжуть ". Угля на ТЕС не вистачає, замістити його газом при таких цінах теж нереально. Уже в минулому році" Центренерго "згенерувала збитки, а при газі по 20 гривень за куб буде просто колапс ", - говорить Попенко.

За даними нардепа, голови Незавісімосго профспілки гірників Михайла Волинця, зараз на складах менше 800 тисяч вугілля, тоді як потрібно, мінімум, 1,5 млн. В Україні вже зайшли перші партії вугілля з США, але він дуже дорогий - близько 3,4 тисячі за тонну (при тому, що у держшахт вугілля викуповують по 800-1600 гривень).

До слова, НАК вже домовляється з Міненерго про те, що займеться постачаннями вугілля для "Центренерго" (замість хоче отримати електроенергію, яку буде продавати на ринку). Тобто, схоже, на продажу газу на потреби ТЕС в "Нафтогазі" не сильно розраховують, - зазначає Попенко.

І це ще не зрозуміло, що буде з цінами на газ далі. Цінники в Україні визначаються за імпортним паритету - в залежності від того, які котирування на європейській біржі TTF.
"Тобто, йдуть прив'язка до спотових цін, а вони завжди спекулятивні і дуже чуйно реагують на будь-які форс-мажори. В теорії котирування можуть стрибнути і до 700 доларів за тисячу кубів, і вище. Верхньої планки немає", - каже керівник спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Це означає, що ринкові ціни на газ в Україні цілком можуть дійти до позначки в 25 гривень за куб що, по суті - вирок для багатьох підприємств.

Що буде з опаленням

Окреме питання - по опаленню.
На перший погляд, тарифи на опалення для населення захистили - НАК запропонував комунальникам трирічні контракти з газом по 7,42 гривень за куб (без доставки). Також вже пішло тиск на місцеву владу з Офісу президента. Там ясно дали зрозуміти, що тарифи потрібно тримати будь-яку ціну. При цьому вже намітилася тенденція, коли тарифи для населення намагаються зберегти, підвищуючи цінники на опалення для комерційних структур і бюджетних організацій.

Але не факт, що навіть такий хід дозволить утримати тарифи для людей.

"Ліміти на дешевий газ, який погодив для комунальників НАК, розраховані по середньому споживанню за останні три роки і занижені. Якщо ж недорогий газ закінчиться, ТКЕ будуть змушені купувати газ на біржах, за ринковими цінами", - пояснив Попенко.

Олександр Душенко вважає, що газу за ринковими цінами доведеться закуповувати, мінімум, 15% від усіх обсягів. Тобто, середня вартість газу в тарифі буде вже не 7,42, а в кращому випадку, 12-13 гривень за куб.

Що навряд чи дозволить утримати тарифи для населення - вони збільшаться, в кращому випадку, на третину.

Але опалення в Україні може просто не бути - ні за якими цінами.

"Нафтогаз Трейдинг" вже заявив, що є ризики затримки початку опалювального сезону. Причина - "низька активність" виробників тепла, які не поспішають укладати з НАКом контракти на закупівлю газу.

Станом на 26 серпня, трирічні контракти підписало 493 компанії, що складає близько 45% від їх загальної кількості.

У лідерах по договірній роботі - Волинська, Хмельницька і Черкаська області. Але є регіони, де всього третина тепловиків домовилися про закупівлі газу. Це, наприклад, Закарпатська, Полтавська, Харківська, Одеська області, - відзвітували в НАКу. Там також закликали пересічних українців брати ситуацію на контроль - "перевіряти наявність у вашого виробника тепла договору на поставку газу. Підписання такого є необхідною умовою для своєчасного входження підприємства в опалювальний сезон".

Тобто, людям мало того, що доведеться оплачувати космічні платіжки, потрібно ще проконтролювати закупівлі газу тепловиками.

Останні, до слова, мають свій список аргументів - чому не поспішають підписувати договори з НАКом. Їх умови Душенко називає "кабальними" - газ потрібно закуповувати за передоплатою, яка є далеко не у всіх КП, "Нафтогаз" зможе отримати прямий доступ до банківських рахунків підприємств і списувати з них суми за газ і штрафи і т.д.

В таких умовах опалювальний сезон, навіть якщо і почнеться в жовтні, в листопаді вже може закінчитися, - попереджають комунальники.

Теги: Тарифи
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!