Чорний ринок зброї: Закарпаття – в зоні ризику?

01.06.2019 20:14 626 0
Чорний ринок зброї: Закарпаття – в зоні ризику?
Примітивні предмети з каменю, дерева служили як для захисту, так і для нападу. Протягом всіх етапів розвитку людської цивілізації вдосконалювалася і зброя, нарощувалася її кількість, невпинно зростала потужність. У сучасному світі зброя є вагомим аргументом політичного впливу, а нарощений потенціал закріплює за країнами статус лідера на карті світу. Щоправда, зброя знаходиться не тільки в руках держави та органів, уповноважених на захист її громадян, а й стає предметом нелегальної торгівлі й засобом для здійснення тяжких злочинів Десь посередині цієї цільової лінійки є офіційно зареєстрована та мисливська зброя. Звісно, в країнах, де володіння зброєю дозволяє законодавча база.

Зброя у світі

Small Arms Survey – чи не єдиний дослідницький центр, діяльність якого спрямована на формування звітів про всі аспекти стрілецької зброї та збройного насильства. Це основне міжнародне джерело знань, інформації та аналітики з питань стрілецької зброї та збройного насильства, до якого звертаються уряди, політичні керівники, дослідники й громадські діячі. Центр розміщений у Женеві (Швейцарія), при Інституті міжнародних відносин і розвитку.

857 мільйонів вогнепальної зброї в 230 країнах і територіях світу

За даними Small Arms Survey, наприкінці 2017 року налічувалося приблизно 857 мільйонів вогнепальної зброї в 230 країнах і територіях світу. Ця зброя знаходиться в цивільного населення. Разом з тим, офіційно зареєстровано приблизно 100 мільйонів одиниць вогнепальної зброї, тобто 12% загального обсягу. Реєстрація можлива в 113 країнах та територіях світу. Також зазначається, що правоохоронні органи володіють 22.7 мільйонами одиниць вогнепальної зброї, армія має в розпорядженні 133 мільйони одиниць вогнепальної зброї.  

Зброя в Україні

За даними Small Arms Survey Україна увійшла до ТОП 25 країн зі значною кількістю вогнепальної зброї в населення. До уваги дослідники взяли кількість зареєстрованої та нелегальної зброї. Так, в Україні, за даними дослідницького центру, станом на початок 2018 року, налічувалося 4.4 мільйони одиниць вогнепальної зброї. Ринок нелегальної зброї в Україні дослідував для вищезгаданого центру експерт з України Антон Мартинюк. У своєму звіті, який датується квітнем 2018 року, автор дослідження зазначив, що після розпаду Радянського Союзу й подальшого виведення Західної групи військ зі Східної Європи в Україні виникли безпрецедентні проблеми з регулюванням обігу зброї та боєприпасів. Радянські військові залишили після себе велику кількість стрілецької зброї, легких озброєнь і відповідних боєприпасів, значна частина яких не мала належного (у деяких випадках будь-якого) інвентарного контролю та обліку. У 1992 р. на військових складах в Україні перебувало близько 7,1 млн одиниць стрілецької зброї й легких озброєнь. До 2007 р. цей загальний показник зменшився до 6,2 млн одиниць (Центр Разумкова, 2005; Griffiths і Karp). Хоча офіційні особи пояснювали таке скорочення знищенням і санкціонованими продажами, у доповідях також зазначається, що деякі види зброї було спрямовано в зони конфлікту, і підкреслюється, що вона могла потрапити на чорний ринок. Ситуація на внутрішньому ринку зброї загострилася з початком конфлікту на сході України. Додає ризиків вільного обігу, продажу зброї на чорному ринку й психологічний фактор – всі, хто з різних причин перебувають у зоні конфлікту чи наближених територіях, морально вже звикли до зброї, її щоденної присутності в житті. Перестав діяти страх щодо використання. Як зазначив волонтер Сергій Хлібосолов, серйозною проблемою стало те, що суспільство вже не усвідомлює всю небезпеку:

Люди звикли, що навколо повно зброї, інстинкти самозбереження трохи притупились

Голова Української асоціації власників зброї Григорій Учайкін зазначає, що на сьогоднішній день наша країна остаточно перетворилася на чорний ринок зброї номер один в Європі. Кількість нелегальних «вогнестрілів», яка становила, за підрахунками аналітичного центру Small Arms Survey, до початку подій на Донбасі близько 4,4 млн одиниць, збільшилася як мінімум до 5 млн, а за даними Української стрілецької організації вже давно перевалила за позначку 6 млн. Ще одним джерелом незаконного постачання стрілецької зброї та боєприпасів залишається транскордонна торгівля. Варто також відзначити ринок компонентів і деталей стрілецької зброї (ствольні коробки, стволи, магазини тощо). Такі предмети імпортуються з-за кордону або є деталями зброї, розібраної в Україні. Окремі особи використовують ці предмети для переробки деактивованої зброї або навіть збирання нової. Придбання або передача частин зброї не є незаконною в Україні й не вимагає ліцензії. Через відсутність законодавчих обмежень торгівлю такими деталями й компонентами дуже важко зупинити, - зазначає експерт Довідково: Антон Мартинюк  – міжнародний консультант із більш ніж 18-річним досвідом роботи на державній службі. Спеціалізується на розробці міжнародно-правових актів для всесвітніх організацій (Організація з безпеки та співробітництва в Європі/ОБСЄ, ООН), багатосторонніх переговорах і консультаціях із питань міжнаціональної безпеки, контролю над озброєннями та нерозповсюдження зброї.

А ціни не кусаються

Так, «класичний» автомат Калашникова АК-74 та його укорочену версію АКС-74У можна придбати за суму, що коливається в межах 500-1500 дол., при довоєнній ціні в 2000-3000 дол.; бойові пістолети ТТ і Макарова обійдуться на чорному ринку в 300-500 дол., а гранати взагалі можна взяти практично за безцінь – 20 дол. за штуку. Причина дешевизни останніх у тому, що гранати, як і патрони, є так званим «витратним матеріалом» на полі бою і якщо втрата особистої зброї бійця може викликати підозри, то проконтролювати те, скільки під час виконання завдання було кинуто гранат або витрачено патронів дуже проблематично. Ще складніше вести облік трофейної зброї. Такі дані наводить видання https://marker.ua/ua/

Зброя на Закарпатті

Враховуючи факт географічного розташування Закарпатської області, а саме її сусідство з чотирма країнами Євросоюзу, край завжди знаходився в зоні ризику каналів постачання й торгівлі зброєю. Правоохоронними органами проводиться робота щодо вилучення незаконної зброї в рамках того, що дозволяє закон. Також діють періодичні заходи з добровільного роззброєння населення, так звані «місячними здачі зброї». Відтак, щоб відтворити кількісну картину зброї, яка вилучена, здана, знаходиться на обліку, видання звернулося з інформаційним запитом до ГУНП України в Закарпатській області. Дані, які ми отримали, наводимо у вигляді інфорграм:

Вилучено

За даними поліції, в 2018 році  було виявлено та вилучено 330 одиниць зброї  

Добровільно здано

В квітні та жовтні 2018 року проводились місячники добровільної здачі зброї, під час яких добровільно здано 410 одиниць зброї

Офіційно зареєстровано

На території Закарпатської області зареєстровано  18847 одиниць мисливської вогнепальної зброї в наступних відділах та відділеннях поліції. Найбільше власників зброї - в Ужгородському районі – 1828 Разом з тим у поліції повідомили, що на території Закарпатської області зареєстровано 68 одиниць нагородної зброї

Як роззброїти українців?

Щоб не перетворитися на чорний ринок зброї у Європі №1, потрібно провести повний апгрейд законодавчої бази, що регулює право на зберігання зброї цивільним населенням. Як вже давно акцентують в асоціації власників зброї України, необхідним є закон про збройову амністію, який би дозволив легалізувати ( зареєструвати) зброю, що є на руках у населення або здати її до поліції без будь яких негативних наслідків. Громадська організація навіть відповідну петицію на сайті глави держави зареєструвала:
Відсутність належного правового регулювання і єдиних для всіх правил володіння та використання цивільної зброї позбавляє саме законослухняних громадян дієвого засобу захисту свого життя та здоров'я від злочинних посягань. В той час як, за фактичної відсутності реального контролю, злочинці мають необмежений доступ до будь-якої зброї, - йдеться у тексті звернення
Відомі в Україні поодинокі експерименти викупу зброї, вибухівки та боєприпасів у населення. Це стосується виключно населених пунктів, прилеглих до зони конфлікту на сході. Таку спробу здійснив волонтер Сергій Хлібосолов зі Старобільська. Проте проект не увінчався успіхом та припинив діяльність. Сергій Хлібосолов також зазначає, що здача зброї до поліції під час «місячників» все ж передбачає відкриття кримінального провадження, яке згодом закривають, але інформація залишається в базі даних та може негативно вплинути при працевлаштуванні, де проходять спец перевірку. Обіг зброї в Україні має бути впорядковано, - в один голос зазначають військові експерти, громадські організації власників зброї, волонтери, військові експерти, - тобто всі, хто усвідомлює реальну небезпеку чорного ринку недорогої й доступної зброї. Як реагуватимуть в оновлених кадрово військових відомствах, Міністерстві оборони, Генштабі, - покаже час. Катерина Іванчо Нагадаємо, Улюблену страву імператриці Сіссі готували в Мукачівському замку “Паланок” (ФОТО) Читайте також: На Закарпатті ремонт траси Київ-Чоп: рух ускладнено (ФОТО, ВІДЕО)

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!