Альтернатива газу? Переваги і недоліки твердопаливних котлів

31.12.2021 13:17 360 0
Альтернатива газу? Переваги і недоліки твердопаливних котлів

Ріст цін на блакитне паливо змусив багатьох господарів відмовитися від використання газових котлів. Підшукуючи альтернативу, чимало як приватних домовласників, так і керівників підприємств вирішили купити твердопаливний котел і більше не мати справу з газовими компаніями. 

Очевидно, у багатьох випадках вони мали рацію. Цієї осені на Закарпатті оголосили надзвичайну ситуацію техногенного характеру, бо постачальники газу, які уклали договори з бюджетними установами, через стрибок ціни цього самого газу на ринку відмовилися виконувати умови підписаних раніше договорів. У них просто була закладена нижча вартість.

Вчасно опалювальний сезон почався лише в закладах, які мали альтернативні джерела тепла.

До прикладу, в дитсадку №25 у Мукачеві твердопаливна котельня працює з 2017 року. Там стверджують, що нею задоволені усі: і персонал, і діти, і батьки. Тепло швидко розповсюджується у приміщенні. Роботу котельні контролює оператор.

Утім, якщо йдеться про приватний дім, окремої посади «оператор котельні» не існує. Щоб радіатори були гарячі, за твердопаливним котлом доведеться постійно стежити, підкидати паливо, чистити золу, регулювати температуру і тягу. Багато моделей не оснащені електронікою.

То чи виправдовує себе заміна газового котла на котел, який працює на твердому паливі?

Перед установкою подібного котла потрібно мати на увазі кілька особливостей:

  • Знадобиться окреме приміщення для зберігання палива. Неправильне зберігання може призвести до неповного згоряння та, як наслідок, низької ефективності обігріву. Приміщення має бути сухим і добре провітрюваним, а також, враховуючи необхідність запасів, доволі просторим.
  • Потрібно дотримуватися умов експлуатації. Температуру води на зворотній подачі необхідно підтримувати на визначеному рівні, інакше утворюватиметься конденсат, і теплообмінник, якщо він зі сталі, почне іржавіти. Температура води в самому котлі не має підніматися вище 90°, інакше можливе закипання і навіть вибух. Різкі перепади температур також негативно відображаються на терміні служби твердопаливних котлів. У котлах без функції регулювання тяги за всім цим потрібно слідкувати самостійно. Не можна забувати і про регулярне очищення від накипу і золи. Тобто, як уже було сказано вище, хтось повинен стати оператором котельні.
  • Зростає пожежна небезпека. Задля уникнення займання у приміщенні при монтажі необхідно дотримуватися відстаней, вказаних у інструкції. Стіни у місці встановлення рекомендують оштукатурити або обшити негорючими матеріалами.
  • Низька тепловіддача і швидке згоряння. Це особливості твердого палива як такого. Скажімо, калорійність кам’яного вугілля становить 21 000 –  30 000 кДж/кг, деревини листових порід за вологості 15-18% – 14 700 –15 800 кДж/кг, торфових брикетів за вологості до 18%  – 13 000 – 16 000 кДж/кг, а природного газу –  31 000   кДж/м3.
  • Неекологічність. Класичні твердопаливні котли доволі серйозно забруднюють довкілля продуктами горіння, особливо якщо у них спалюють кам’яне вугілля. Виняток становлять котли піролізного горіння.

Разом з тим, користувачі оцінили переваги твердопаливних котлів:

  • Доступність палива. Такі котли здатні працювати майже на всьому, що горить – вугіллі, дровах, пелетах, торфі, брикетах з відходів деревообробної промисловості або вугільного пилу. Подібне паливо коштує менше, ніж газ.
  • Недороге обладнання. Не лише тверде паливо, а й сам котел обійдеться дешевше, ніж агрегат, який працює на газі чи електриці.
  •  Автономність. Твердопаливний котел не потребує наявності газових чи електричних мереж. Зрештою, дровами всі обігрівалися у епоху, коли цих мереж ще не було. Тепер до старих звичок повертаються. А для віддалених населених пунктів така система досі іноді є єдиним рішенням проблеми обігріву.
  • Високий коефіцієнт корисної дії.  ККД сучасних твердопаливних котлів складає близько 85% за умови правильної експлуатації та використання рекомендованого палива. У котлів піролізного горіння, які спалюють не тільки паливо, але й допалюють газ, який виділяється в процесі горіння, ККД може збільшуватися до 95%.
  • Різноманітний вибір. На ринку представлений широкий асортимент моделей – від простих до технологічно складних, на будь-який смак та гаманець, що дозволяє підібрати обладнання з бажаними характеристиками. Так, котли з регулятором тяги дозволяють зменшити час на розпалювання котла до 15-20 хвилин на день. 

Придбати твердопаливні котли різних видів можна у інтернет-магазині Vodolex.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...