Аби врожай не з’їли замість вас: як боротися з садовими клопами

22.11.2021 19:21 568 0
Аби врожай не з’їли замість вас: як боротися з садовими клопами

Висмокчуть сік і залишать саму шкірку. Багатьом знайомі підгнилі порожнисті плями на помідорах, які лишаються після того, як ними поласують клопи. Потім згниває весь плід. Клопи можуть масово обліпити малину чи томати і за короткий час серйозно пошкодити або й знищити врожай. 

Малі, та смердючі

Ненаситними сільськогосподарськими шкідниками є клопи родини щитників (Pentatomidae). В Україні їх понад 120 видів, а свою назву вони отримали через хітиновий панцир, який за формою нагадує щит. 

Найбільше відзначився шкідництвом у садах і на городах зелений, або лісовий щитник, який у першу чергу оселяється на малині, а потім мігрує на інші культури. Навесні ця комаха яскраво-зелена, а ближче до осені набуває жовтувато-коричневого забарвлення.

Його родич щитник ягідний має червоно-жовто-коричнуватий візерунок.

Вкрай небезпечним карантинним шкідником є коричневий мармуровий клоп. Цей поїдає практично все – плодові, декоративні, овочеві, бобові та зернові культури, і навіть отруйні ягоди пасльону.

Клопів різних видів, не розрізняючи, прозвали «жуками-смердючками» – за що, знають ті, хто, відправляючи у рот жменю солодких ягід, випадково брав з ними клопа і відчував огидний присмак та сморід. Винна специфічна їдка речовина, яку ці комахи виділяють, щоб відлякати хижаків. Ягідні щитники залишають по собі неприємний запах, який важко змити з рук.

Одні клопи харчуються листям і пагонами рослин, інші – плодами, але й ті, й інші висмоктують із них соки хоботком-трубочкою. Особливо небезпечні ці шкідники для молодих паростків рослин, які можуть і загинути через ненажер. Якщо клопи дістаються до плодів, вони починають гнити і врешті стають непридатними у їжу.

Втім, існують і корисні клопи – наприклад, червоноклоп червоний, якого у народі називають «солдатиком». Він поїдає загиблих комах та відмерлі рослини, виконуючи функції санітара.

Методи боротьби

Щоб ліквідувати сильне нашестя клопів-щитників, знадобляться препарати інсектициди. Підійдуть засоби фосфорорганічної та піретроїдної групи. Вони бувають кишкового та системного способу дії. Варто зауважити, що обробка інсектицидами актуальна за умови масштабної атаки шкідників, які у великих кількостях обліпили рослини. Використання отрутохімікатів завжди є екстреним заходом.

У менш загрозливих ситуаціях позбавитись від непроханих гостей допоможуть і народні методи:

  • Розвести сухий гірчичний порошок у гарячій воді в пропорції 1:5. Коли речовина повністю розчиниться, її доводять 9 л і обприскують культури.
  • Для боротьби з клопами застосовують також відвар лушпиння цибулі, який готується дуже просто – потрібно залити 0,2 кг лушпиння 10 літрами води, настояти 5 днів і процідити. Ділянку  обробляють кожні 4 дні.
  • Біологічний відлякувач клопів – рослина, яка називається циміцифуга, або клопогін. Налічується близько 9 культурних видів цих рослин, і вони чудово вписуються у дизайн газонів і клумб. Щоправда, поширюють доволі сильний запах – зате клопи його бояться і не потикаються до їстівних культур, висаджених поруч.
  • Якщо клопів небагато, їх можна елементарно зібрати руками – хоча не факт, що не натрапите на «смердючу бомбу».
  • Шкідники зимують під опалим листям. Його прибирання, а тим паче подальше перекопування ділянки мінімізує ймовірність зустріти клопів наступного року.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!