500 гривень за підйом на Говерлу? У Карпатському національному природному парку думають, як зупинити масовий потік туристів (ВІДЕО)
Підйом на найвищу вершину України – це враження, яке запам’ятовується на все життя. Безмежне небо, куди не озирнешся – гори, встелені килимом трав і квітів, і радість, що вдалося дійти. Та останнім часом підйоми на Говерлу стали настільки масовими, що їх думають обмежити.
Для цього у Карпатському національному природному парку можуть поступово підвищити вартість підйому приблизно до 500 гривень.
На найвищу вершину України в пікові дні піднімається до 10 тисяч осіб, тоді як вважається, що без шкоди для екології може сходити не більше 300 на день. На Говерлі навіть бувають затори – коли одні групи по вузькій стежці спускаються, а інші піднімаються на вершину. Масовий туризм – це також масове розкидання сміття, переважно пластикових пляшок і упаковок.
Говерла – хоч і найвища, проте не найскладніша вершина українських Карпат. Піднятися на неї можуть абсолютні новачки, і з собою беруть навіть трирічних дітей. Туристичний маршрут на Говерлу був відкритий ще у 1880 році. Зійти на гору можна двома маршрутами – більш пологим зеленим (4,3 км) та крутішим синім (3,7 км).
На підкорювачах Говерли роблять непоганий бізнес – для втомлених туристів на вершині розбили базар з напоями, на якому півлітрова пляшка негазованої води коштує 100 гривень. Торгують також «медалями» і «дипломами» за підкорення найвищої вершини України.
Однак масові сходження непідготовлених туристів обертаються проблемами. Підкорювачі Говерли не тільки залишають після себе сміття, протоптують стежки вздовж і впоперек гори, що сприяє ерозії, та інколи їдуть навіть на мотоциклах. Вони часто потрапляють у небезпечне становище. Так, у середині серпня на Говерлі відбився від групи і загубився шестирічний хлопчик, якого більше доби шукали 196 рятувальників та волонтерів і, на щастя, знайшли живим-здоровим. У декого під час сходження погіршується самопочуття, інші травмуються, а бувають і смерті. У 2013 році у 12-річного хлопчика з Тернопільщини на Говерлі влучила блискавка – з фатальними наслідками. А у перший день 2009 року молоді хлопець і дівчина з Рівного, спускаючись з гори взимку по снігу, збилися зі стежки і впали у провалля.
Як розповів заступник директора Карпатського національного природного парку Олександр Киселюк, обмежити доступ до Говерли, поставивши ліміт на певну кількість відвідувачів, юридично не мають права, адже Конституція гарантує всім рівний доступ до природних багатств. Але можна зробити це фінансово, встановивши ціну за вхід на Говерлу – умовно, 500 гривень. Проте підніматимуть вартість поступово:
«У нас є в планах, тому що зараз піднялися ціни на пальне, піднялися ціни на вивіз сміття. Зараз [ціна за вхід на гору] є 30 гривень, потім буде 50 гривень, далі, я думаю, 100».
Альтернативний спосіб розвантажити Говерлу – розробити доступні туристичні маршрути на інші вершини Карпат та максимально про них інформувати, а також облаштувати стежки так, щоб туристи не виходили за їх межі, витоптуючи все навколо.
Коментарі - 0