Журналісти розповіли, кому саме загрожує підвищення цін на газ і на скільки більше доведеться платити

12.08.2018 09:45 20 0
Журналісти розповіли, кому саме загрожує підвищення цін на газ і на скільки більше доведеться платити

Розібратися, чи справді уряд готує приховане підвищення цін на газ, і кому варто переживати через нову ініціативу, вирішили журналісти 112.ua.

Що хочуть змінити? У середині липня на сайті Міненерговугілля з'явився проект постанови про внесення змін до постанови Кабміну від 23 березня 2016 року №203, згідно з яким пропонується значно підвищити норми споживання природного газу для домогосподарств, які використовують газову плиту, але не мають лічильника. Зазначимо, що такі домогосподарства платять не за фактично спожитий обсяг газу (лічильника адже немає), а за нормами. При наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання плата нараховується із розрахунку 3,3 куб. м газу на місяць на людину, при наявності газової плити (без централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача) – 5,4 куб. м, при наявності газової плити і водонагрівача – 10,5 куб. м. Згідно з проектом постанови, норми не тільки хочуть підвищити, але й диференціювати залежно від пори року. Наскільки зросте "газова платіжка"? Начальник відділу досліджень ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ" Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Любомир Васюник підрахував, що за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання в опалювальний сезон оплата з людини, котра проживає в домогосподарстві, не обладнаному лічильником, зросте на 75,76% у весняно-літній період і на 166,67% в період опалювального сезону. При наявності газової плити за умови відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача зростання вартості складе 53,70% і 153,70% відповідно, за наявності газової плити і водонагрівача - 90,48% і 138,10%.
Щоб було зрозуміліше, переведемо це в реальні гривні. Якщо людина прописана в квартирі сама, не має лічильника, газового водонагрівача, але має газову плиту і центральне гаряче водопостачання, зараз платіжка за газ становить 22,9 грн на місяць. У разі зміни норм сума зросте до 40,3 грн навесні-влітку і 61,1 грн восени-взимку. Це якщо не зростуть ціни на блакитне паливо для населення, чого вимагає від України МВФ.
Більш серйозні цифри з'являються, коли йдеться про наявність газового водонагрівача і газової плити. Якщо зараз без лічильника за таке задоволення доводиться платити на місяць 73 грн, то у разі прийняття змін - 139 грн і 173,7 грн. Втім, такі споживачі переважно мають лічильники, і більшості з них ці норми не торкнуться. Чому хочуть підвищити норми споживання газу? У серпні 2017 року Кабмін знизив на 25% норми використання газу домогосподарствам без лічильників. Наприклад, для категорії домогосподарств, які мають газову плиту та централізоване водопостачання, норма була знижена з 4,4 до 3,3 куб м на одну людину на місяць.
У пояснювальній записці до проекту постанови йдеться, що згідно з даними, які надали оператори газорозподільних мереж, встановлена норма споживання газу вдвічі менша за фактичний обсяг споживання. При цьому газ, спожитий понад норму, згідно з положеннями Кодексу газорозподільних систем, відноситься на виробничо-технологічні втрати і має оплачуватися не за ціною поставки в рамках спеціальних зобов'язань (5,9 тис. грн без ПДВ), а за ринковою ціною (9-10 тис. грн), через що оператори зазнають збитків. У пояснювальній записці говориться, що збитки несуть усі учасники ланцюжка постачання газу побутовим споживачам, в тому числі газзбути і НАК "Нафтогаз України" - 2,681 млрд грн на рік.
Ще один аргумент розробників постанови – споживачі в домогосподарствах без лічильників не зацікавлені економити газ. Зокрема, вони дозволяють собі обігрівати газовими плитами і газовими духовими шафами житло, що тільки за опалювальний період 2017/2018 рр. призвело до збільшення обсягів споживання газу на 17%, йдеться в тексті аналізу проекту постанови. Норми споживання газу насправді занижено? Згідно з дослідженням Проектного і науково-дослідного інституту з газопостачання, теплопостачання та комплексного благоустрою міст і сіл, що проводилося у 5 містах та 6 районах (2211 домогосподарств), було встановлено, що фактичні споживачі з газовою плитою й централізованим водопостачанням споживають в середньому 5,84 куб м на людину (чинна норма – 3,3 куб м), споживачі з газовою плитою та водонагрівачем – 17,63 куб м на людину (10,5 куб м).
"Якщо вірити наданим операторами газорозподільних мереж даними, норма споживання в два рази нижча, ніж фактичне споживання. Ці цифри, звичайно ж, ніяк не можна перевірити, не маючи більше інформації про методи, які використовувалися в дослідженні від першоджерела", - зазначає Васюник.
У той же час, за словами експерта, враховуючи те, наскільки часто споживачі відмовляються від встановлення лічильників, ясно, що економічний сенс платити не за лічильником для них все ж таки є: "Побутові споживачі з лічильниками, розуміючи переваги споживачів без лічильників, вже встановлені лічильники спеціально ламають".
"Коли норми споживання не були заниженими, споживачі самі були зацікавлені в установленні лічильника. Зараз ситуація змінилася: абоненти всіма силами намагаються піти від індивідуального лічильника і платити по нормі – так їм набагато вигідніше. Але газорозподільні мережі в результаті несуть невраховані втрати. Ми постійно стикаємося з протидією, блокуванням установки надомних лічильників, умисного їх пошкодження", - сказав метролог Регіональної газової компанії Олександр Титаренко.
Ще одна перевага домогосподарств без лічильників – покриття 100% платежу, згідно з нормою, за рахунок бюджету в разі оформлення субсидії. Домогосподарства з лічильниками, що оформили субсидію, можуть розраховувати виключно на покриття державою нормативу мінімального споживання, сказав начальник відділу дослідження ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ" Любомир Васюник. Кого торкнеться підвищення плати за газ?
У разі, якщо постанову буде затверджено, вона торкнеться далеко не всіх споживачів. "В Україні діє Закон "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", який регламентує порядок встановлення лічильників, забезпечення комерційного обліку. Споживачі, які використовують газ для опалення (опалювальні прилади + газова плита + колонка) за рахунок газорозподільних компаній, а також за власний рахунок, були на 100% забезпечені приладами обліку газу ще до 2012 року. До 2016 року були забезпечені приладами обліку категорії споживачів, які мають тільки газову колонку і плиту", - пояснив Олександр Титаренко.
У той же час терміни забезпечення лічильниками споживачів, у яких є лише газова плита, в 2017 році були продовжені до 2021 року. Таким чином, до цього часу санкції за відсутність лічильника до них застосовуватися не можуть, говорить Титаренко: "Механізм покарання такий: якщо лічильник не встановлено з вини газорозподільної компанії, НКРЕКП може її оштрафувати. Відмова споживача встановити лічильник у встановлені терміни загрожує відключенням". За даними Міненерговугілля, до категорії споживачів, яких торкнеться підвищення норм споживання, належать 3,3 млн домогосподарств станом на 1 червня 2018 року.Також ще у 1,8 млн домогосподарств встановлені лічильники, термін експлуатації яких перевищує 20 років і там потрібна його заміна. Скільки коштуватиме встановити лічильник? У міністерстві розраховують, що підвищення норм споживання газу буде стимулювати споживачів встановлювати лічильники і більш раціонально споживати природний газ. Але це далеко не факт, оскільки у разі встановлення лічильника за свій рахунок його окупність, навіть з урахуванням підвищення норм споживання, складе до 5 років. У випадку з багатоквартирним будинком є два варіанти установки лічильника: надомний вузол або індивідуальний. При установці надомного вузла обліку йде розподіл за обліковий період між усіма зареєстрованими мешканцями.
"Це не зовсім вигідно, тому що в одних мешканців прописана одна людина, а реально живе 5-10, а у когось прописані 5 осіб, а за фактом проживає один. Через це виникають спірні моменти. Далі: з показів загальнобудинкового лічильника віднімаються дані поквартирного споживання (газ, витрачений квартирами, які оснащені індивідуальними лічильниками). Для того щоб встановити надомний вузол обліку, потрібно отримати згоду всіх без винятку мешканців будинку. Надомний лічильник встановлюється за рахунок газорозподільних компаній", - розповів Олександр Титаренко. 
За словами метролога Регіональної газової компанії, індивідуальні лічильники газу для побутових споживачів встановлюють або за рахунок газорозподільної компанії (якщо у неї є такі фінансові можливості – дозволяє тарифна виручка), або за рахунок власних коштів споживача, який хоче оплачувати тільки фактично спожитий газ. Ціна індивідуального лічильника залежно від моделі, коливається від 800 до 1 000 грн плюс вартість установки (ця вартість коливається залежно від технологічних особливостей). Змінами, які були внесені в Закон про комерційний облік наприкінці 2017 року, передбачено, що якщо людина встановила лічильник власним коштом, газорозподільна компанія надалі повинна компенсувати такі витрати за рахунок коштів, які такий споживач платить за тарифом на розподіл газу (це близько 8% від вартості газу), але поки Кабінетом міністрів порядок такої компенсації не затверджено – хоча проект документа вже поданий, сказав Титаренко. Уточнити, коли проект постанови про підвищення норм споживання газу буде винесений на затвердження на засіданні Кабміну, в Міненерговугілля не змогли. За даними Міністерства, згідно з процедурою, зауваження громадськості до документа будуть прийматися щонайменше до середини серпня.

Олена Голубєва

Нагадаємо, як повідомлялося раніше,  1–2 класи стають адаптаційно-ігровими, щоби був плавний перехід від садка до школи. Читайте також: Прогноз погоди 12 серпня: на Закарпатті без істотних опадів, до +31°
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...