Врятувати історичну спадщину: в Ужгороді відновлюють будівлю "старої школи" (ФОТО)

04.07.2020 19:48 1328 0
Врятувати історичну спадщину: в Ужгороді відновлюють будівлю "старої школи" (ФОТО)
Знайшлися автентичні двері від парадного входу колишньої єврейської школи, які були нещодавно замінені на сучасні глухі металеві і вважалися втраченими. Uzhhorod Modernism на своїй соцсторінці повідомив жителів міста Ужгород про те, що
"Ужгородський національний університет, якому належить частина цієї будівлі, запропонував власним коштом відновити історичну столярку, а ми зі свого боку зробимо все, щоб втілити ці наміри в життя. Боїмося наврочити, але сподіваємося, що цей прецедент започаткує традицію відповідального ставлення до нашої культурної спадщини та стане прикладом для інших інституцій, бізнесу та приватних осіб. Сьогодні ми детально оглянули збережені двері, щоб розуміти алгоритм подальших дій. Виявилося, що двері виготовлені з масиву деревини та вкриті пиляним шпоном товщиною 4—5 мм — так званою ламелю. Для архітектури модернізму це досить рідкісний випадок, коли зовнішні двері — шпоновані. Зазвичай такі рішення характерні більше для інтер'єрів, де нема впливу зовнішнього середовища."
Саму будівлю зведено у 1931—1932 роках за проєктом відомого кошицького архітектора Людовита Ельшлеґера — тобто, цим дверям без п'яти хвилин століття, що позначилося і на стані столярки. Маємо фрагментарне відлущення та вздуття шпону, який місцями також уражений червоточиною. Нижня частина дверей також має значні ураження червоточиною та грибком. Обв'язка має один великий проріз, зроблений вже на сучасному етапі, та серйозні механічні ушкодження в зоні розміщення дверного замка.
"Ми бачимо три варіанти відновлення дверей, однак після консультацій з майстрами вони можуть бути відкориговані:
1. Оскільки двері сильно пошкоджені та мають просту конструкцію, найлегше виготовити повністю нове полотно з масиву відповідної деревини. При цьому зі старих дверей буде перенесено дерев'яну раму для скла, оригінальні петлі та металеву декоративну решітку. Двері не будуть фарбуватися, щоб максимально відповідати автентичному взірцю — допустимі лише бейц, колірний та звичайний лак для підкреслення текстури дерева. Спробуємо також підібрати відповідну латунну фурнітуру для дверного замка. 2. Якщо вдасться знайти ідентичний шпон (ламель), то двері буде відновлено за таким же принципом, як описано вище, лише додасться шпонування. 3. У випадку, якщо станеться диво і більша частина полотна під старим шпоном виявиться придатною для подальшої експлуатації, то можна розглянути варіант реставрації старих дверей із врізкою нових фрагментів — замість пошкоджених та відсутніх частин.
Наразі все. Будемо намагатися і надалі висвітлювати процес відновлення цих дверей."
[gallery ids="246239,246238,246237,246236,246235,246234"] Читайте також: Ференц Ліст, Петро I, Енді Воргол і Мухаммед Аль-Ідрісі. Як ці імена пов’язані з Закарпаттям? https://pershij.com.ua/istoriia-v-miniatiuri-pro-shcho-rozpovidaiut-zakarpatski-mini-skulpturky/ Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!