"Вогнища виникають після людних гулянь": Тячівські епідеміологи про роботу з хворими на COVID-19

09.07.2020 07:44 1177 0
"Вогнища виникають після людних гулянь": Тячівські епідеміологи про роботу з хворими на COVID-19
Статистика захворюваності на коронавірус на Тячівщині невпинно росте. Роботи різко побільшало не тільки у лікарів, а і у фахівців Тячівської районної філії ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (колишньої санепідемстанції), які працюють над тим, щоб виявити вогнище хвороби та зупинити поширення інфекції, - пише Tyachiv.

«В основному, реагують адекватно, але не всі»

Епідеміологи кажуть: останнім часом в районі фіксують дуже велику кількість випадків захворювання на Ковід-19. Медзаклади подають до установи екстрені повідомлення щодо нововиявлених хворих. Після цього фахівці філії проводять епідрозстеження, визначають коло їх контактних осіб, яких відправляють на двотижневу самоізоляцію під нагляд сімейного лікаря. 14 днів рахують від дати останнього контакту з хворим. Також в епідвідділі отримують з обласної лабораторії список осіб з позитивним результатом ПЛР-досліджень. Забір матеріалів проводять мобільні бригади району двічі на тиждень – у понеділок та четвер, та відправляють в лабораторію м.Ужгород. Якщо раніше там виявляли по 10-12, то з 19 червня щоразу додається понад 30 хворих. До прикладу, з початку цього тижня епідеміологи уже отримали відомості про 40 нових інфікованих.
«Зараз вірус «пішов» по всіх населених пунктах, – каже завепідвідділом Світлана Мандзюк. – А найбільше випадків у Кричеві, Колодному, Углі, ріст пішов і в Нересниці. У Тячеві з початку пандемії виявлено вже понад 50 випадків захворювання. На жаль, серед інфікованих побільшало медиків».
Відтак разом з помічником лікаря-епідеміолога Наталією Драгун встановлюють коло контактних осіб. Для цього телефонують сімейному лікарю, повідомляють про діагноз пацієнта, і медик бере його на облік. Паралельно з лікарем телефонують нововиявленим хворим і з’ясовують, з ким той спілкувався протягом попередніх 14 днів.
«В основному, люди сприймають наші дзвінки адекватно, дякують, але бувають випадки, коли відмовляються говорити, з ким контактували. Доводиться переконувати всіма методами. А є такі, що не вірять в те, що це взагалі могло статися з ними. У багатьох хворих захворювання протікає в легкій формі, тому люди іноді не хочуть розуміти, що хворіють і їм потрібна самоізоляція, а діагноз встановлюємо не ми, а незалежна лабораторія, починають доводити, що здорові», – розповідає Світлана Мандзюк.
Фахівці філії діляться спостереженням: якщо з початку пандемії близько третини хворих були безсимптомними, в яких навіть не було втрати почуття смаку й нюху, то зараз симптоматика почала виявлятися частіше. А буває й так, що спочатку симптомів немає або вони незначні, а за якийсь час хвороба стрімко переходить у пневмонію. Кількість контактних осіб варіюється в залежності від роду діяльності інфікованого, плюс домашнє вогнище. Велике коло спілкування, як правило, у лікарів, освітян. Загалом, станом на 3 липня в районі було 527 контактних осіб, які перебували на самоізоляції. Також епідеміологи отримують інформацію про пацієнтів, які одужали. Крім цього, в їх обов’язки входить звітування до обласної лабораторії про мешканців району, які проходять ПЛР-тестування, заповнення епідкарт медичного персоналу. Документацію ведуть, в основному, вручну, кажуть: робота потребує багато часу і зусиль, часто доводиться працювати понаднормово, не вистачає техніки та рук – такими є наслідки «реорганізації» та «оптимізації», а по суті ліквідації санепідслужби. «Покращення ситуації із захворюваністю на Ковід не видно. І ми ще не знаємо, чи це пік захворюваності чи ще ні», – зізнається завепідвідділом установи Світлана Мандзюк.

Вогнища виникають після людних гулянь

Основною причиною поширення Ковіду-19 на Тячівщині епідеміологи називають те, що люди, заперечуючи існування коронавірусу, не дотримуються карантину, влаштовують масові святкування. Часто вогнища хвороби виникають після людних сімейних застіль.
«В одному з населених пунктів був випадок, коли після масового гуляння занедужала вся сім’я організаторів – батьки, двоє дітей, одна з яких тримісячного віку. В той же час до Тячівської РЛ з симптомами коронавірусу госпіталізували бабусю, де вона невдовзі померла», – кажуть епідеміологи. Тому категорично застерігають і наголошують: зараз варто уникати будь-яких масових застіль, велелюдних святкувань, скупчень людей, а особливо у закритих приміщеннях.

На район – три дезінфектора

Заввідділом дезінфекції Ольга Тиводар, яка має 35 років стажу роботи у санепідслужбі, розповідає: такої напруженої ситуації, як зараз, раніше не було. Тим більше, після реорганізації санепідемслужби, штат відділу нараховує всього 4 працівників. На весь район – троє дезінфекторів, які проводять дезінфекцію будинків, де мешкають хворі з коронавірусом. Це М.М.Бобрушко та І.І.Кубарич, які закріплені за населеними пунктами від Тячева до Солотвина, Тереблянської та Тересвянської долин, та водій-дезінфектор З.А.Ласло. Щодня їм видають наряди на дезінфекцію, дезінфікуючі засоби, і вони вирушають на обробку. У захисних костюмах, з допомогою гідропультів, спеціальними дезрозчинами на основі таблеток «Жавілар-ефект» та «Бланідас-300» обробляють помешкання недужих – двір, вхід до будинку, житлові приміщення, надвірні споруди, знезаражують білизну та посуд. Іноді дезінфекторам доводиться виїжджати і по вихідних.
«Бувають випадки, коли люди не розуміють, навіщо це потрібно, не хочуть пускати дезінфекторів. Але стараємося вмовляти людей, просити, говорити про те, що таке може трапитись із кожним, від вірусу ніхто не застрахований. Якщо треба – залучаємо сімейного лікаря, іноді і сільського голову», – ділиться Ольга Дмитрівна.
Загалом, працівники дезвідділу провели санітарну обробку у більш, ніж 200 будинках. Епідеміологи кажуть: зараз, під час коронавірусної пандемії, особливо даються взнаки скорочення у санепідслужбі, які розпочались ще у 2015 році: якщо раніше у штаті на кожне інфекційне захворювання був помічник епідеміолога, то зараз двоє помічників – на всі види інфекцій. І сподіваються: в державі таки зроблять висновки з цієї ситуації і реанімують структуру відомства. Читайте також: https://pershij.com.ua/uhorshchyna-zvilniaie-vid-obov-iazkovoho-karantynu-pevnu-katehoriiu-hromadian/   Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!