Віряни відзначають початок Різдвяного посту: традиції та заборони

28.11.2020 10:47 347 0
Віряни відзначають початок Різдвяного посту: традиції та заборони

Традиційно 28 листопада в православних та греко-католиків Закарпаття починається Різдвяний піст, який триватиме 40 днів до 6 січня — Святвечора.

Також піст триває вже і згідно з римо-католицьким календарем та триватиме до 24 грудня.

Через те, що заговини (останній день, коли можна наїстися всього, чого душа забажає) припадають на 27 листопада, коли вшановується пам’ять апостола Пилипа, цей піст ще називають Пилипівкою.

Історія виникнення Різдвяного посту

Традиція Різдвяного посту сягає у глибину століть. Він — один із найдавніших. Перша згадка про Пилипів піст відома з IV століття від Різдва Христового, у споминах проповідника Амвросія Медіоланського. Тоді піст тривав лише тиждень і вважався жертвою й подякою Господу Богу за плоди, зібрані влітку та восени. А ось із ХІІ століття, за новими правилами, Різдвяний (Пилипів) піст триває вже 40 днів. Відтоді й донині він починається з 28 листопада і закінчується 6 січня на Святвечір.

Їжа у Різдвяний піст: що можна їсти і чого не можна їсти

Різдвяний піст не такий суворий, як Великий. Єдине суворе правило, згідно з церковним уставом (Типиконом), це утримання від м’яса, молочних продуктів та яєць. Меню Різдвяного посту за Типиконом розподіляється по дням тижня. Календар, згідно з монастирським уставом, такий:
  • Вівторок, четвер, суботу та неділю можна їсти пісні страви з рослинною олією.
  • Понеділок, середа та п’ятниця — пісні страви без рослинної олії (або сухоїдіння).
  • Субота та неділя (а також у святкові дні — 4 грудня) — можна додавати рибу та вино.
  • З 2 січня по 6 січня піст посилюється, і в ці дні навіть у суботу та неділю риба не благословляється.
Типикон встановлений для монастирів та ченців. Дотримуватися суворих правил для мирян не завжди корисно, а часто — ще й шкідливо. Раціон харчування для мирян найкраще всього доможе визначити ваш духовний наставник (духівник), який знає вас і стан вашого здоров’я. Тому напередодні Різдвяного посту важливо підійти до свого духовного наставника (духівника) і взяти благословення. Він порадить і допоможе визначити міру суворості дотримання Різдвяного посту. Особливе це важливо зараз, коли існує загроза коронавірусу й організм не повинен виснажуватися через відсутність необхідних йому продуктів харчування. Новорічний стіл теж готується відповідно до календаря посту. Замість м’ясних страв можна приготувати страви з соєвих продуктів, а у каші чи картоплю додати свіжі овочі, листя салату й домашні смачні соління.

Як треба поводитися у Різдвяний піст: чого не можна робити

Особливості цього посту — у дотриманні внутрішнього спокою і миру, частих молитвах, відвідуванні храму (за можливості), виконанні заповідей. Треба уникати крайнощів, аби не впасти у марнославство чи фанатизм. Не можна засуджувати інших за те, що вони не дотримуються посту, чи дотримуються не так, як ви чули або знаєте. Взагалі уникайте порівнянь себе з іншими. Ви — унікальні для Господа, і вас чи будь-яку іншу людину не можна порівнювати ні з ким іншим. Вдало проведений піст — це відчуття внутрішнього спокою і миру у Господі.

Чи можна хрестити дитину у Різдвяний піст

Виконувати таїнства хрещення, вінчання у період постів за церковними канонами не можна. Тобто до Різдва хрестити дитину не благословляється. Але після Різдвяного посту відбувається велике свято Хрещення Господнього (19 січня). Дочекатися його та охрестити дитину (або невіруючу людину) на свято Водохреща — велике благословення. Звісно, є різні життєві обставини. Наприклад, коли дитина або доросла людина дуже хворі й стан їхнього здоров’я під великою загрозою, тоді можна звернутися до священника, пояснити ситуацію і попросити благословення (дати церковний дозвіл). Тільки він може дати цей дозвіл, бо несе особисту відповідальність за кожну хрещену (вінчану) душу перед Господом Богом.

Як святкувати день народження у Різдвяний піст

Святкувати дні народження у піст треба без перебільшень, шуму та надмірностей. Найкраща поведінка у день народження у період Різдвяного посту — це зранку піти до храму, написати записочку, помолитися на богослужінні та перед іконою вашого ангела-охоронця та вашого небесного святого, на честь кого вас назвали (чиє ім’я ви носите). Вдень (або ввечері) спокійно посидіти за столом у колі рідних та друзів, дякуючі Господу і батькам за своє життя. Страви столу у день народження на Різдвяний піст краще робити без м’ясних та молочних продуктів, а також без яєць. Не можна вживати надмірну кількість алкоголю. Читайте також: Перший цьогорічний: Ужгород та Мукачево вкрило снігом (ФОТО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!