Усе про 4 січня: пам'ятні дати, свята, прикмети, традиції та заборони

04.01.2022 08:28 664 0
Усе про 4 січня: пам'ятні дати, свята, прикмети, традиції та заборони

4 січня 2022 року – вівторок. В церковному календарі – день пам’яті великомучениці Анастасії Путорозрішниці. Цього дня 1992 року Україна встановила дипломатичні відносини з Китаєм, Естонією та Польщею, а 1863 року американець Джеймс Плімтон запатентував роликові ковзани з чотирма колесами.

 

Також 4 січня – Всесвітній день абетки Брайля. Дата вибрана на честь дня народження її автора, Луї Брайля. Важко уявити своє життя без можливості читати. На жаль, люди зі слабким зором і ті, які не бачать взагалі, не можуть насолодитися повноцінним життям. Щоб допомогли подолати цю проблему була створена абетка Брайля. Вона представляє собою особливі тактильні символи, щоб незрячі люди могли читати нарівні з іншими.

 

Цього дня святкується День Ньютона. Легендарний англійський вчений, фізик, астроном, механік та математик Ісаак Ньютон народився саме в цей день 1643 року. Незважаючи на погане здоров’я він зміг досягти значних висот в науці та залишити свій слід нащадкам. Навіть сьогодні відкриття Ісаака Ньютона використовуються вченими всього світу. Наприклад, відомий всім закон всесвітнього тяжіння. Цікавий факт: розповідь про те, що Ньютон відкрив цей закон після того, як йому на голову впало яблуко, правдива. І хоч свято не набуло популярності в широких масах, воно дуже поширене серед науковців.

4 січня також святкують День гіпнозу. Свято почали відзначати ще 2006 року і приурочили цю дату до дня смерті доктора Джека Гібсона (Ірландія), який займався лікуванням гіпнозом психосоматичних розладів. Головна мета дня – донести масам достовірну інформацію про цей незвичайний метод лікування, адже він набув дурної слави через голлівудські кінострічки. Коли людина знаходиться під гіпнозом, то може виконувати всі дії підсвідомо, позбавляючись тим самим своїх страхів та проблем.

Сьогодні відзначають  День хіт-параду. Це список найкращих пісень та музичних творів за певний період часу. Чому була обрана саме ця дата? В далекому 1936 році один американський журнал “Білборд” склав перший хіт-парад музичних платівок, які були дуже популярними серед покупців. В сучасному світі для складання хіт-парадів враховують різні характеристики композицій: від кількості їх продажу до кількості завантажень в інтернеті та частоти появи на радіо.

 

Віряни 4 січня святкують– день пам’яті великомучениці Анастасії Путорозрішниці. Народилася в Римі сім’ї язичника Претекстата, який був сенатором, та таємної християнки Фавсти. Мати довірила виховання дочки відомому на той час Хрисогону, який відзначався глибокими знаннями в християнській вірі.

Коли мати померла, батько віддав Анастасію заміж за багатія, противника християнської релігії, Помплія. Цей шлюб був дуже важким для Анастасії, але дівчині навіть вдалося зберегти свою невинність (вона розповіла йому, що хворіє на невиліковну недугу). Вона активно допомагала всім знедоленим та християнам, які перебували у в’язниці. Анастасія часто приходила туди, одягнена в жебрацьку одежу, давала їжу, мила і перев’язувала рани.

За вміння втішати, позбавляти суму та забирати відчай, Анастасія отримала своє прізвисько Пусторозрішниця. Коли її чоловік дізнався про діяння дружини, то жорстоко побив її, зачинив в кімнаті і поставив вартових. Після смерті батька Анастасії, чоловік почав постійно катувати її, бажаючи після смерті дружини отримати багату спадщину.

Анастасія неперестанно молилася і змогла пережити свого ката. Всю отриману спадщину жінка віддала біднякам та нужденним. Про ці її дії дізнався імператор Діоклетіан і наказав спалити Анастасію. Її прив’язали до стовпа і підпалили гілляччя. Коли вогонь доторкнувся ніг великомучениці, її душа спочила з миром.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 4 січня

Які сьогодні іменини: Феодотій, Борис, Євтихіан, Федот, Анастасія, Богдана, Феодотія.

Талісманом людей, народжених 4 січня, є родоніт. Назва каменю походить від грецького слова “троянда”. На Сході його прийнято називати “камінь вранішньої зорі” за його рожевий відтінок. Цікавий факт: в древності родоніт рекомендували носити жінкам, які хотіли приворожити чоловіків.

 

Що не можна робити в цей день

  • 4 січня забороняється вагітним жінкам шити.
  • Не варто ходити цього дня по кімнаті босоніж, адже можете накликати на своїх родичів біду.
  • На Анастасії не варто проколювати вуха, бо вони ще довго не зможуть зажити.

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

  • дивилися, який сьогодні день: якщо хмари пливуть проти вітру, значить скоро почнуться снігопади;
  • яка погода 4 січня, такою вона буде в і жовтні;
  • якщо на даху оселі з’явилися бурульки, рік буде врожайним;
  • якщо в річці мало води, рік буде несприятливим для рибалок, а влітку можна чекати посухи.

В народі 4 січня називають “Анастасії”, “Анастасії постниці”, “Федоти”. Великомученицю Анастасію вважають покровителькою породіль, тому їй моляться, якщо хочуть, щоб роди пройшли легко. Також вона допомагає захистити дітей від хвороб і є захисницею всіх невинно засуджених. 4 січня християни продовжували готуватися до Різдва, а тому для столу різали свиней. Найпопулярнішою стравою у наших предків вважалася свиняча ковбаса.


 

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...