Українці зможуть голосувати на виборах онлайн та поштою?

13.03.2019 15:26 83 0
Українці зможуть голосувати на виборах онлайн та поштою?
Так, згаданим Проектом закону, зареєстрованим у ВРУ за №10129 від 06.03.2019 року пропонується впровадити в Україні додаткові способи голосування на виборах: інтернет-голосування та голосування поштою.  
 
Аргументують необхідність прийняття цього законопроекту зокрем і тим, що наразі мільйони українців вимушено проживають не за місцем реєстрації (переселенці, трудові мігранти тощо). Також зазначено, що Верховна Рада України зобов’язана забезпечити однакові гарантії реалізації виборчих прав для всіх категорій громадян України.
"Перебування громадянина поза місцем свого постійного або переважного проживання під час проведення голосування не повинно бути підставою для позбавлення чи обмеження його права на участь у виборах до органів державної влади, оскільки це суперечить Конституції України", - йдеться у пояснювальній записці. 
Водночас наведено до прикладу і cвітову практику, способи забезпечення здійснення активного виборчого права виборцями поза місцем їх постійного або тимчасового перебування.
"Це: – використання відкріпних посвідчень (Росія); – дострокове голосування (Великобританія, США, ФРН, Швеція, Росія, Білорусь); – голосування за місцем перебування (Угорщина, США, Росія, Білорусь); – голосування поштою (Великобританія, Угорщина, США, Франція); – інтернет-голосування (США, Франція)", - сказано в тексті пояснювальної записки.
Також, зауважується, що українському виборчому праву відомі лише два з названих способів: відкріпні посвідчення та голосування виборців за місцем їх перебування, хоча спеціалісти неодноразово висловлювались про необхідність їх доповнення та вдосконалення, а інші способи забезпечення волевиявлення громадян України під час виборів взагалі ніколи не обговорювались, що порушує норми Конституції України (частина друга статті 4, частина четверта статті 13, стаття 71) та позбавляє таким чином значну кількість громадян України можливості реалізації свого виборчого права.
Разом із цим, як сказано у пояснювальній записці до проекту закону, однією із найбільших переваг онлайн-голосування називають гнучкість і простоту. Теоретично, віддати свій голос при наявності електронного цифрового підпису можна буде з будь-якого технічного засобу: мобільного, комп’ютера чи планшета. Процес триватиме лише за декілька кліків, не потрібно буде йти на свою виборчу дільницю і стояти в черзі. Таким чином, імовірно, підвищиться явка на виборах, якщо цей процес відбуватиметься простіше та потребуватиме менше часу.
Крім того, утримувати виборчі дільниці, друкувати бюлетені та підраховувати «вручну» голоси стане непотрібним. Інвестувати доведеться у створення та пізніші оновлення програмного забезпечення. Така стратегія дозволить зробити онлайн-вибори дешевшими, ніж звичайні паперові. У разі прийняття цього Проекту закону, щоб скористатися правом проголосувати на виборах одним із додаткових способів, громадянину потрібно буде за тридцять днів до дня голосування особисто звернутись до органу ведення Державного реєстру виборців із письмовою заявою про голосування поштою або подати електронну заяву про інтернет-голосування. Проголосувати онлайн можна буде у день голосування, а віддати свій голос поштою - протягом десяти днів до дня голосування.
Слід також зазначити, що 7 березня, згідно з оприлюдненим станом проходження, законопроект було направлено на розгляд Комітету, а 11 березня поточного року документ було надано для ознайомлення.
До уваги читачів сайту "ПЕРШИЙ.com.ua" публікуємо текст згаданого Проекту закону:
Саша Клімова

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!