У відпустку за власний рахунок? - Що може зачинитися через карантин на Закарпатті й не тільки

13.03.2020 21:35 512 0
У відпустку за власний рахунок? - Що може зачинитися через карантин на Закарпатті й не тільки
Сусідній драмтеатр у п’ятницю ще був відчинений. У перший день карантину офіційно скасували лише дитячі вистави, однак уже другого на питання, чи заклад продовжить діяти, у театрі сказали – буде нарада. За деякий час став відомий її підсумок: міський драматичний театр зачиняють до 3 квітня. Працівників відправлять у відпустку за власний рахунок. Однак 3 квітня може виявитися тільки проміжною датою перед постановою про продовження карантину. На який термін він може затягнутися, прогнозувати важко. І як далі жити тим, хто може опинитись через нього у безстроковій відпустці – не ясно. Втім, служителі мистецтва переймаються також і культурним дозвіллям містян, якого ті тепер будуть позбавлені. «Театр закрили, кінотеатр закрили – що людям робити?» – запитують вони, виходячи з фойє на сире повітря і відриваючи парасольки, щоб не промокнути під не по-весняному холодним дощем. Постанова Кабміну забороняє проводити масові заходи, у яких бере участь більше 200 осіб. Зала кінотеатру «Scala» вміщує 329 глядачів, драмтеатру – 306. Подібні заклади очевидно потрапляють під дію урядової заборони. Спортивні події ще можуть відбуватися без глядачів, однак вистави, кінопокази і концерти без них втрачають сенс – хіба що це буде репетиція або мистецтво заради мистецтва. А от школярі і студенти на карантині продовжуватимуть навчання дистанційно. Вчителька Іршавської ЗОШ №2 Віра Глушко розповідає: вчителі до понеділка мають обрати інструменти впровадження дистанційного навчання. Зарплату освітянам виплачуватимуть у повному обсязі, адже це згідно Галузевої угоди. Щодо техперсоналу, йому, ймовірно, доведеться вдовольнитися двома третинами заробітку за цей час.

…але не без хліба

Щойно оголосили карантин, люди кинулися на ринки скуповувати продукти. Підприємці і продавці самі не певні, зачинять їх чи ні. Дехто міркує: якщо епідемія, йде мова про те, що потрібно все зачиняти. Втім, поки що це тільки чутки. У продуктових складах на ринку ГІД підприємці щодо цього налаштовані частково вороже, частково скептично: якщо їх зачинять, зіпсується багато продуктів. Хто це компенсує? Керівник ТОВ «ГІД» Мирослав Ільтьо запевняє: ринок не зачинять, адже такого розпорядження не давала ні центральна, ні місцева влада. Є розпорядження закрити садочки, школи, але торгівельні комплекси не закривають. Вони забезпечують продуктами першої необхідності. Це те, без чого не можна жити. Якщо їх закриють, куди зможуть звернутися люди? За його словами, робиться все можливе, щоб убезпечити підприємців, орендарів і покупців від інфікування. Виконуються рекомендації Міністерства охорони здоров’я стосовно дезінфекції місць загального користування, перил, підлоги тощо. На території ринку є медпункт, де можуть надати першу медичну допомогу та за потреби скерувати до лікувального закладу. У адміністрації ТОВ «Мукачівський центральний ринок» говорять практично те саме: «Працюємо у штатному режимі». Хіба що додатково закупили дезінфікуючі засоби. Одна з продавчинь на ринку зізнається: коли до неї підійшла клієнтка, яка чхала – гроші від неї взяла, та одразу помила руки. Сподівається на те, що дистанція, яку створює прилавок, є безпечною: «Ми далеко». Треба констатувати, що вона помиляється. Втім, її фразу можна зрозуміти й інакше: поки що ми далеко від тих, у кого тест на новий коронавірус дав позитивний результат. Торгівля йде жваво, та перша хвиля панічної закупівлі продуктових запасів уже спала. Чого не скажеш про ціну на гречку, яка не впала, а підстрибнула одразу на дві гривні. Наталя стоїть край дороги, закутавшись у теплу куртку. Жінка мешкає в одному з сіл Мукачівської ОТГ і кілька разів на тиждень приїздить до міста – продати на стихійному ринку те, чим забезпечує її власна господарка: молоко і яйця. Стверджує, що попри карантин продовжить їздити: «А що нам робити? Ми від цього не сховаємось. Дасть Бог, мине нас ця зараза. Треба менше ходити по людях». Вона все-таки «ходить по людям» – розносить свій товар старим, які не можуть прийти по нього самостійно. Доки вона на ногах, її клієнти не залишаться без ковтка молока. Нарешті, продуктові магазини працюють навіть у Італії, де решта громадських закладів на замку.

Не час ледарювати

Охоронець трикотажної фабрики «Едельвейс-Лего» читає газету. До нього підходить одна з працівниць.
  • Що хорошого пишуть?
  • Хорошого нічого. Все про той коронавірус.
Попри весь галас довкола вірусу і карантину, підприємство працює і зупиняти його не планують. У кожному разі, поки що. Таку саму відповідь дають на «Мрії». Їм, навпаки, потрібні робітники. У цеху чи  офісі можуть працювати всі 200 осіб. Проте це – одні й ті самі люди. На відміну від працівників сфери послуг, яким щодня доводиться мати справу з десятками або й сотнями незнайомців, які могли приїхали звідки завгодно, зібрання тих, хто курсує за маршрутом «дім-робота-дім» на перший погляд створює менше ризиків, тому поки навіть чуток немає про те, щоб де-небудь закривати підприємство на карантин, примусово відправивши співробітників у відпустку. Завод Олександра Петрішки виробляє тротуарну плитку. Щороку з початком сезону ремонтно-будівельних робіт він набирає працівників і нарощує виробництво. У своїх планах він не робить поправку на вірус – щоправда, піддавшись загальному настроєві, про всяк випадок придбав мішок муки, щоб пекти удома хліб. Усе інше йде звичною колією. Одні роблять нову плитку, а інші у цей час замощують готовою тротуари у середмісті. У кожному разі, в кризовій ситуації офісних працівників можна буде перевести на віддалену роботу, а фабричних і будівельників – ніяк, так само як і робітників сфери послуг, які є у найбільшій зоні ризику. Якщо епідемія розгоратиметься сильніше, вона обернеться важким ударом для економіки – у глобальному масштабі, властиво, вже обернулася, хоча в Нацбанку вплив поширення коронавірусу на економічну ситуацію в Україні поки що розцінюють як «обмежений і нейтральний». Та у міру того, як в Україні виявлятимуть нові й нові випадки COVID-19 (а щоб це спрогнозувати, вже не потрібно бути епідеміологом), говорити про «обмежений» вплив уже не доведеться. Найбільш вдала порада сформульована у народному прислів’ї: готуватись до найгіршого, але сподіватися на краще.  

Підготувала Христина Шепа,

 для «ПЕРШИЙ.com.ua»

Нагадуємо, Закарпатські заробітчани не зможуть працювати?: уряд Чехії повідомив про повне закриття кордонів для іноземців Читайте також: Словаччина закрила в’їзд на свою територію громадянам інших країн (ВІДЕО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!