У Польщі перепоховали 22-річного закарпатського солдата, який загинув під час Першої світової

05.10.2021 16:18 1503 0
У Польщі перепоховали 22-річного закарпатського солдата, який загинув під час Першої світової

Громадська організація «Memento bellum» з Ужгорода 2 жовтня взяла участь у пошуково-ексгумаційних роботах у Польщі. Першим, кого вдалося знайти та ідентифікувати серед похованих у братській могилі, виявився 22-річний рядовий Петро Драгун родом із села Новоселиця Тячівського району.

Солдата перепоховали, і більше ніж через сто років земляки вперше запалили на його могилі свічку пам’яті. 

Про меморіальну акцію розповів керівник громадської організації «Memento bellum», доцент УжНУ Юрій Фатула. 

Пошуки велися у Подкарпатському воєводстві Польщі на горі Манілова у Бещадах (частина Східних Бескидів). До акції  долучилися польські громадські пошукові організації «Galicija», «Zwiadowci hystorii» та інші. 

У березні 1915 р. гору Манілова штурмував серед інших підрозділів 85-й Мараморосько-Угочанський піхотний полк, який зазнав під час зимової кампанії величезних втрат.

85-ий піхотний полк полк формували здебільшого з жителів Тячівщини, Рахівщини, Міжгірщини, Хустщини, Виноградівщини та Іршавщини. Полк пройшов всю Першу світову: з 1914 до 1917 року воював на Російському фронті, а в 1918 році – на Італійському. У лютому 1915 року полк у складі двох батальйонів взяв участь у Зимовій Карпатській битві. 

Найкривавіші бої за всю війну полк пережив саме під час штурму та оборони гори Манілова в Польських Бещадах (28 лютого – 3 березня 1915 року). Втрати за 3 дні досягли 70% особового складу. Не рахуючи поранених, обморожених і полонених, загинули 11 офіцерів і 900 солдатів. Через неможливість евакуації дехто замерз пораненим на вершині. Полеглих поховали у братських могилах як невідомих солдатів. У травні 2021 року поляки заклали на горі військовий цвинтар і почали ексгумаційні роботи. Так і вдалося знайти поховання одного з закарпатських воїнів.

Як розповів Юрій Фатула під час міжнародної наукової конференції на тему «Північно-Східна Словаччина – бої Першої світової війни», із 8000 загиблих за весь період Першої світової війни солдатів 85-й полку відомі імена і дати загибелі лише 3130 (39,1%). Понад половина (60,9%) похована або залишилися на полях боїв як невідомі солдати. 1401 загиблий із тих, чиї імена і дати смерті відомі, був мобілізований з теренів сучасної Закарпатської області. 1749  походили з населених пунктів, які тепер належать Угорщині, Словаччині чи Румунії. У чеському військовому державному архіві у Празі містяться 1388 карток загиблих солдатів 85-го піхотного полку. Згідно з цими відомостями, майже сотню солдатів із Закарпаття, які померли у військових шпиталях чи цивільних лікарнях на теренах Словаччини, поховали у словацькій землі, найбільше – у Кошице.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...