У Мукачеві зафіксували підозру на сказ у цуценяти хаскі, тварина померла (ФОТО)

29.07.2021 17:45 1954 0
У Мукачеві зафіксували підозру на сказ у цуценяти хаскі, тварина померла (ФОТО)

20 липня у місті Мукачево поблизу 31 училища виявили цуценя породи хаскі. Небайдужі містяни були стурбовані станом тваринки, адже вона поводила себе дивно, не ставала на лапки то була млявою.

Небайдужі мукачівки запідозрили, що цуцик міг постраждати в наслідок ДТП, однак лікар зауважив, що тварина не травмована і симптоми нагадують сказ.

Центр контролю за тваринами помістили собаку на карантин, щоби спостерігати за її станом, однак через 8 днів тваринка померла.

Тіло цуцика вже передали на експертизу, в понеділок підтвердять або спростують причину смерті - сказ.

Нагадаємо, що сказ — це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).

Причини сказу і шляхи передавання інфекції

Джерелом та резервуаром збудника сказу є усі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини м,ясоїдні (дикі та домашні). Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої на сказ тварини через:

 

  • укус;
     
  • подряпину та мікроушкодження шкіри;
     
  • потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.
     
  • У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки. В Україні головним джерелом збудника сказу у дикій природі є червоні лиси, збудник сказу виявлявся також у кажанів.

Серед свійських тварин особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі; в останні роки збільшилась роль котів, які нерідко мають спільні з лисицями території лову мишей, досить часто хворіють на сказ також сільськогосподарські тварини.

Доведена можливість аерогенно-контактного зараження (у лабораторних умовах, під час відвідування печер, населених кажанами), коли вірус пасивно потрапляє через кон’юнктиву, слизову ротоглотки,а також при трансплантації органів від померлих від сказу людей. За даними ВООЗ, у 99% випадків захворювання та смерті людини від сказу джерелом збудника є собаки та кішки. В Україні – в 50 % кішки. Близько 40% жертв укусів імовірно хворих на сказ собак — діти віком до 15 років.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до 1-го чи 3-х років, залежно від низки факторів:

 

  • Місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
     
  • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
     
  • віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
     

Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!