Головна » Життя

У Берегові презентували книгу про Шандора Петефі (ФОТО)

Шандор Петефі — угорський поет, публіцист, революційний діяч сербського і словацького походження

Кандидат історичних наук Олексій Тивоненко, автор дослідження «Тайный узник Сибири», документально доводить про заслання учасників угорської революції 1848-49 років у глухі куточки безкрайнього Сибіру. Серед них був й великий син Угорського народу – Шандор Петефі.

Це ствердження, а відтак авторське дослідження, викликало великий резонанс у суспільстві двох країн – Угорщини та Росії. Причому, прихильників та тих, хто критично ставиться до цієї версії, приблизно поділилося навпіл. Але всіх їх об’єднує: Шандор Петефі загадково зник в бою під Шегешваром 31 липня 1849 року. До слова, редакція «Карпатської панорами», вустами свого головного редактора, висловлювала і наводила свою версію, що саме в цій Шегешварській битві Петефі загинув й був похований в загальній могилі.

Але після того, як перекладач цієї книги на угорську мову, громадській діяч, журналіст та дослідник минувшини, колишній берегівчанин, а зараз голова угорського культурного благодійного фонду «За Берегсас» Арпад Далмай, як на мене, цього разу був переконливим. Щось йойкнуло і в душі противника його версії-концепції і автора цієї публікації, адже були приведені численні факти, які важко спростувати, про знаходження Ш. Петефі в російському полоні, а відтак його переведення до Бургузинського краю. Зокрема, Арпад Далмай, як фаховий дипломований філолог, довів, що угорські вірші з його автографом, датовані 1852 роком, написані саме Шандором Петефі. Фахівці-графологи довели, що це рука поета (приводиться відповідна довідка). Крім того, знайшлися і російськомовні його вірші. Арпад Далмай, звернув увагу й на те, що звороти, «рифми», метафори, висловлювання тощо, повністю співпадають з творчим поетичним стилем Шандора Петефі. Для мене це стало переконливим, адже був приведений і твір поета про Трансільванію (знахідка російських дослідників). Отож, хто писав у далекому Сибиру про цей гірський карпатський край?

На зустрічі з читачами у берегівській міській бібліотеці (на фото) було ще раз наголошено: «За наявними технічними засобами можна легко довести (або спростувати), що знайдені останки, листи, вірші належать (або ні) національному символу Угорщини – Шандору Петефі. Чому ж цього не зробити?». Дійсно, чому? Сподіваюсь, відповідь від фахових спеціалістів, ми скоро почуємо.

А після закінчення презентації-зустрічі, три товариша: Арпад Далмай, Валерій Разгулов та відомий берегівський історик-краєзнавець Йосип Чоболя (на знімку) сфотографувалися на добру згадку.

Валерій Разгулов, головний редактор «Карпатської панорами»

Нагадуємо, На Мукачівщині фура не втрималась на дорозі (ФОТО)

Читайте також: У Хусті горе-подружжя скоїло напад на поліцейського: подробиці інцидент

Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram


Залишити коментар

avatar
загрузка...
Реклама
Реклама
Loading...