Свалява відзначає свій день: цікаві факти про місто солі та мінеральних вод

21.09.2021 12:31 591 0
Свалява відзначає свій день: цікаві факти про місто солі та мінеральних вод

День міста у Сваляві щороку припадає на 21 вересня. Він приурочений до храмового свята Різдва Пресвятої Богородиці.

Цього року в межах святкувань у середмісті проводять благодійну ярмарку на підтримку Павла Мотички і Марійки Татач. 

А свалявський художник Віталій Дорош до дня міста написав картину «Свалявська Сята Маря», котра, за ідеєю, повинна стати оберегом Сваляви.

Історично скарбами Сваляви були сіль та мінеральна вода. Що ще ми знаємо про це місто?

 • Перша згадка про поселення датується XII століттям. Тоді воно належало угорському дворянину Бет-Бетке, а згодом перейшло безпосередньо у руки королів Угорщини, котрі й вирішували, якому феодалові його подарувати.
 • Давня назва Сваляви – Сольва (угор. Szolyva, нім. Schwallbach), як вважається, походить від слов’янського слова «сіль». Назва з’явилася у часи, коли сіль з Мармароської жупи експортували у сусідні землі. Свалява була частиною давнього «Соляного шляху». Сіль варили з місцевої мінеральної води.
 • Про свалявське мінеральне джерело йдеться ще у грамоті короля Матяша за 1463 рік. У 1700-х до джерела приїздив сам Ференц II Ракоці.
 • У 90-х роках XVIIIстоліття у Сваляві відкрилась винокурня і почали проводити ярмарки, а в середині XIX століття з’явився перший завод, де мінеральну воду розливали у пляшки. Воду під маркою «Solivai» («Свалявська») возили до таких столиць, як Відень і Париж.
 • У середмісті Сваляви росте ботанічна пам’ятка – могутній дуб, якому понад 500 років, і який є одним з впізнаваних символів міста. Існує легенда, ніби цей дуб посадила дівчина на згадку про коханого, який не повернувся з війни.
 • На гербі міста зображене мінеральне джерело та селянин, який наливає з діжки воду. У 2017 році пам’ятник цьому селянинові встановили у центрі Сваляви в тіні того самого дуба.
 • Свалявські мінеральні води відносять до лужно-вуглекислих вод типу «Боржомі». У прилеглих селах, які раніше раніше належали до Свалявського району, розташовані найкращі санаторії Закарпаття.
 • У Сваляві, в мікрорайоні Бистрий, який колись був окремим селом, височіє одна з пам’яток лемківської сакральної архітектури Закарпаття – дерев’яна церква Архистратига Михаїла 1588 року, побудована без жодного цвяха.
 • Церков на честь Різдва Пресвятої Богородиці у місті кілька – одна 1820-х років, друга збудована у 1937 році, а третю після 18 років будівництва освятили у 2010 році. Про об'єднання міського свята з храмовим поет Анатолій Молнар написав так:                                                                              «Всі три храми Тобі присвячені.
  Навіть свято міста - Тобі.
  Богородицю тут величаємо.
  Кожен в своїм ремеслі»

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...